Gdy myślimy o Seszelach, przychodzą nam na myśl palmy pochylone nad plażami o białym piasku, które obmywają krystalicznie czyste fale… Jednym słowem – prawdziwy raj na ziemi! Nic dziwnego, że wiele osób marzy by spędzić urlop właśnie w tym miejscu.
W dzisiejszym artykule omówimy wszystko, co warto wiedzieć o Seszelach, zanim zaczniemy planować podróż do tego przepięknego zakątka. W jakim języku porozumiewają się mieszkańcy Seszeli? Kiedy najlepiej się tam wybrać? I jakich atrakcji nie można pominąć? Zapraszamy do dalszej lektury.
Seszele – co warto o nich wiedzieć?
Seszele, a oficjalnie Republika Seszeli, to państwo wyspiarskie na Oceanie Indyjskim, oddalone o około 1600 kilometrów od wybrzeży Afryki i leżące na północny wschód od Madagaskaru. Są niepodległym łańcuchem wysp, dawną kolonią francuską. Główne miasta Seszeli to stolica kraju Victoria, nazywana najmniejszą stolicą świata, oraz między innymi Anse Boileau, Anse Royal i Caseade. Seszele są republiką, której całkowita liczba ludności wynosi zaledwie niecałe 94 tysiące mieszkańców. Głową państwa i szefem rządu jest prezydent, obecnie (od października 2020) Wavel Ramkalawan.
Geografia Seszelów
Seszele stanowią grupę 115 wysp pochodzenia wulkanicznego, a ich długość linii brzegowej to aż 491 kilometrów. Są najmniejszym z państw Afryki, zarówno pod względem powierzchni, jak i liczby ludności. Dwa główne archipelagi kraju to Wyspy Zewnętrzne, położone na północy i zbudowane z zasadowych skał wulkanicznych i górzyste; oraz Wyspy Wewnętrzne, liczne i tylko nieznacznie wynurzające się ponad powierzchnię oceanu wyspy koralowe. Największą wyspą jest Mahé, której powierzchnia wynosi 144 km², i to właśnie na niej zamieszkuje około 80-90% wszystkich obywateli Seszeli. Pozostałe większe wyspy to Praslin (38,8 km²), Silhouette (20,7 km²) i La Digue (10,4 km²).
Seszele leżą w strefie klimatu równikowego wilgotnego morskiego i przez cały rok średnia temperatura powietrza waha się tam pomiędzy 24 do 30 °C.
Seszele charakteryzują się zróżnicowaną florą i fauną. Aż około 10% powierzchni zajmują lasy tropikalne, które porastają wyższe partie wysp. Znajdziemy w nich nie tylko cenne gatunki drzew, jak hebanowiec i mahoniowiec, ale i wiele gatunków endemicznych.
Gospodarka Seszelów
Podstawą gospodarki Seszeli jest turystyka, która rozwinęła się w latach 70. ubiegłego stulecia i działa prężnie do dziś, a zyski z niej stanowią około 70% wpływów do budżetu państwa. Zdecydowana większość mieszkańców jest zatrudniona w sektorze usług, mniej niż 20% pracuje w przemyśle, a zaledwie 10% zajmuje się rolnictwem. Seszele eksportują przede wszystkim wanilię, tytoń, goździki, cynamon, guano oraz orzechy kokosowe, natomiast wiele produktów musi być importowanych do kraju, ponieważ lokalna produkcja nie jest w stanie zaspokoić potrzeb żywieniowych wszystkich mieszkańców.
Historia Seszelów
Pierwotnie niezamieszkane wyspy wchodzące w skład obecnych Seszelów zaczęli odwiedzać kupcy arabscy w X wieku. Na początku XVI wieku odkryli je Portugalczycy, a następnie stały się schronieniem europejskich piratów. W połowie XVIII wieku aneksji archipelagu dokonała Francja i nadano mu jego nazwę pochodzącą od nazwiska Jeana Moreau de Sechelles, ministra finansów na dworze króla Ludwika XV.
Niedługo później na wyspy zaczęli przybywać pierwsi osadnicy, zabierając ze sobą niewolników. W 1794 roku Seszele znalazły się pod okupacją brytyjską, a ich przynależność prawnie usankcjonował dopiero traktat paryski w 1814 roku. Mimo tego kultura Francji oraz język francuski pozostały dominującymi wśród ich mieszkańców. Od 1903 roku Seszele zyskały status osobnej kolonii z własnym gubernatorem. W 1964 powstały pierwsze krajowe partie polityczne: Zjednoczona Partia Ludowa Seszeli (SPUP) i Seszelska Partia Demokratyczna (SDP), a siedem lat później Brytyjczycy zaczęli stopniowo zwiększać udział osób pochodzących z Seszeli we władzach kolonii.
Przełom w historii Seszeli nastąpił w 1975 roku, gdy uzyskały autonomię, a rok później również niepodległość w ramach Wspólnoty Narodów. Przez kilka kolejnych lat Seszele mierzyły się w chaosem politycznym – doszło między innymi do bezkrwawego zamachu stanu oraz udaremnienia próby inwazji. Pod naciskiem opozycji rząd rozpoczął proces demokratyzacji państwa w 1991 roku, a dwa lata później wprowadzono nową konstytucję oraz odbyły się wybory parlamentarne i prezydenckie. System prawny Seszelów bazuje na angielskim prawie zwyczajowym oraz francuskim prawie cywilnym. Prawa wyborcze ma każdy obywatel powyżej 17. roku życia.
Demografia Seszelów
Na ludność Seszeli składają się Kreole, czyli potomkowie kolonistów francuskich, stanowiący zdecydowaną większość mieszkańców archipelagu (aż 89%). Pozostałe grupy etniczne na wyspach to przede wszystkim Hindusi oraz pochodzący z Madagaskaru Malgasze. Średni roczny przyrost ludności wynosi 0,43%.
Języki Seszelów
Kiedy już zdecydujemy się zrealizować marzenie o wyprawie na drugi koniec świata, musimy koniecznie sprawdzić, w jakich językach porozumiemy się z mieszkańcami wybranego kraju. A jakich języków używa się na Seszelach?
Język kreolski seszelski
Językiem urzędowym Seszeli jest kreolski seszelski. Być może sama nazwa niewiele nam mówi – ale języki kreolskie to po prostu grupa niepowiązanych ze sobą etnicznie języków, które powstały na bazie języków europejskich pomieszanych z mową ludności tubylczej w czasach kolonizacji. Kreolski seszelski powstał na bazie języka francuskiego, zawiera również elementy zapożyczone między innymi z języków bantu, malgaskiego czy tamilskiego.
Język francuski
Francuski to język cieszący się na Seszelach opinią najbardziej prestiżowego. Używał go przede wszystkim Kościół katolicki, do którego obecnie przynależy 90% mieszkańców Seszeli.
Język angielski
Angielski to trzeci z języków Seszeli, zyskujący w ostatnich latach coraz większą popularność, szczególnie wśród młodszej części społeczeństwa. Jest przede wszystkim językiem biznesu, a większość mieszkańców zna go na tyle dobrze, że turyści posługujący się angielskim mogą się nie martwić, że nie uda im się porozumieć z tubylcami.
Podróż na Seszele – przydatne informacje
Poniżej zebraliśmy garść niezbędnych faktów i porad, które przydadzą się każdemu, kto planuje wycieczkę na Seszele.
Wiza i dokumenty
Obywatele Polscy podróżujący na Seszele są zwolnieni z obowiązku wizowego – przekraczając granicę, otrzymują zezwolenie na wjazd (visitor’s permit). Podróżując, należy mieć przy sobie paszport lub paszport tymczasowy o ważności przynajmniej sześciu miesięcy, a także wykupiony bilet powrotny, dowód posiadania wystarczających środków na pobyt oraz potwierdzenie rezerwacji noclegów. Nie można wjechać do kraju, posługując się dowodem osobistym.
Ubezpieczenie i opieka zdrowotna
Na Seszelach nie występują poważne zagrożenia dla zdrowia. Nie ma obowiązku szczepień przed podróżą, jednak zaleca się zaszczepienie przeciw chorobom zakaźnym takim jak dur brzuszny, tężec, błonica oraz wirusowe zapalenie wątroby typu A i B. Na Seszelach nie występują komary przenoszące malarię, nie ma więc ryzyka zarażenia się tą chorobą.
Podróżnym zaleca się wykupienie ubezpieczenia. Na największych wyspach archipelagu, czyli Mahé, Praslin, Silhouette i La Digue nie ma problemu z dostępem do opieki zdrowotnej, natomiast może on być ograniczony na mniejszych wyspach.
Bezpieczeństwo
Wyspy Seszeli uchodzą za miejsce bezpieczne dla turystów. Zaleca się zachować zwykłą ostrożność, czyli unikać noszenia przy sobie cennych przedmiotów, ważnych dokumentów oraz dużej sumy pieniędzy, starać się nie wychodzić po zmroku oraz nie zostawiać rzeczy bez nadzoru, zwłaszcza na plaży. Ze względu na silne prądy morskie warto unikać kąpieli w oceanie na ustronnych plażach.
Na Seszelach nie ma polskiej placówki, dlatego obywatele Polski mają ograniczoną dostępność do pomocy konsularnej. Zgodnie z prawem Unii Europejskiej Polacy uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich Unii Europejskiej, które posiadają w danym kraju placówkę, na takich samych zasadach jak ich obywatele.
Waluta
Walutą Seszeli jest rupia seszelska (SCR), a jej aktualny kurs można sprawdzić na stronie internetowej Centralnego Banku Seszeli.
Podróżowanie po Seszelach
Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po kraju. Transport na Seszelach opiera się na taksówkach, autobusach oraz wynajmie samochodów. Seszele nie posiadają linii kolejowych. Aby wynająć samochód, należy posiadać ważne prawo jazdy wystawione w Unii Europejskiej lub międzynarodowe prawo jazdy. Obowiązuje ruch lewostronny.
Aby podróżować pomiędzy wyspami archipelagu, można skorzystać z promu bądź lokalnych połączeń lotniczych. Co ciekawe, ich koszt jest dość zbliżony.
Kiedy najlepiej lecieć na Seszele?
Seszele to kierunek całoroczny – pogoda sprzyja podróżnym w każdym z miesięcy. Trzeba natomiast rozważyć, na jakich atrakcjach najbardziej nam zależy. Jeśli w planach mamy na przykład nurkowanie lub snorkeling, to warto zaplanować wycieczkę na kwiecień, maj lub między październikiem a pierwszą połową grudnia, ponieważ to właśnie wtedy woda jest najbardziej przejrzysta.
Atrakcje dla turystów na Seszelach
Pobyt na Seszelach dostarcza niezapomnianych wrażeń. Nic dziwnego, że archipelag od lat przyciąga rzesze podróżników, szczególnie nowożeńców pragnących spędzić na nim swój miesiąc miodowy. Szmaragdowy ocean, rajskie plaże i słońce przez cały rok to jednak nie wszystko, co ten niezwykły kraj ma do zaoferowania.
Wyspy archipelagu, porośnięte przez bujną roślinność, oferują możliwość zobaczenia na własne oczy gatunków, których nie spotkamy w żadnym innymi miejscu na świecie. Seszele to dom co najmniej piętnastu gatunków ptaków, trzech ssaków, trzydziestu płazów i gadów, kilkuset gatunków ślimaków oraz kilkuset gatunków ryb. Podróżni mogą również czasem spotkać żółwie lądowe.
Wyspa Mahé, oprócz sześćdziesięciu wspaniałych plaż, w tym słynnej plaży Beau Vallon, oferuje również park botaniczny, w którym można obejrzeć lodoicję seszelską – palmę o wyjątkowo dużych owocach, która znajduje się w godle Seszeli. Warto również wybrać się na spacer po Victorii i podziwiać kolonijną zabudowę miasta. Na terenie parku narodowego znajduje się również najwyższy szczyt archipelagu – Morne Seychellois.
Podczas wizyty na drugiej co do wielkości wyspie Seszeli, Praslin, zdecydowanie warto wybrać się do parku narodowego wraz z unikatowym rezerwatem Doliny Mai, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Oprócz tego nie można przepuścić wizyty w Muzeum Praslin znajdującym się na Cote D’Or, które stara się przybliżać historię i tradycję mieszkańców Seszeli.
Jeśli natomiast zależy Ci na przywiezieniu niesamowitych zdjęć z wakacji, konieczne zaplanuj pobyt na La Digue i plaży Anse Source D’argent, czyli jednej z najczęściej fotografowanych plaż świata!
Języki świata ze Skrivankiem
Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas artykuł o Seszelach zachęcił Cię do dalszego zgłębiania wiedzy o tym niezwykłym zakątku świata, a może nawet do zaplanowania podróży.
Jeśli czujesz, że Twój poziom znajomości angielskiego i francuskiego nie wystarczy, by swobodnie porozumiewać się z mieszkańcami Seszeli, to serdecznie zapraszamy Cię do zapoznania się z ofertą naszej szkoły językowej Skrivanek. Oferujemy kursy stacjonarne bądź online prowadzone przez doświadczonych lektorów, którzy dostosują zajęcia do Twoich indywidualnych celów i potrzeb.
Jeśli natomiast potrzebujesz tłumaczenia z języka francuskiego lub na francuski, to skontaktuj się z naszym biurem tłumaczeń Skrivanek, które oferuje tłumaczenia na ponad sześćdziesiąt języków. Nie straszne są nam tłumaczenia uwierzytelnione ani specjalistyczne. Zapraszamy!