biuro tłumaczeń skrivanek

Międzynarodowy Dzień Przytulania

przytulanie najmłodszych i najbliższych

Styczeń to wyjątkowo ponury miesiąc. Z ulic powoli, lecz nieustępliwie znikają świąteczne ozdoby, pogoda nie rozpieszcza, najwyższy czas wrócić do normalnego trybu życia, a do słonecznego lata wciąż pozostało mnóstwo dni. Jak sobie poradzić z zimową chandrą?

W oryginalny sposób robią to osoby obchodzące Międzynarodowy Dzień Przytulania 21 stycznia. Zwalczają one zły nastrój i spadek motywacji poprzez przytulanie oraz okazywanie innym serdecznych uczuć. Ponieważ to nietypowe święto zyskuje na popularności, dowiedzmy się czegoś więcej na jego temat!

Międzynarodowy Dzień Przytulania – historia święta

To nietypowe święto zawdzięcza swoje istnienie Kevinowi Zaborneyowi. Tak jak wiele osób poczuł się on przygnębiony styczniem. Doszedł do wniosku, że w okresie pomiędzy Nowym Rokiem i walentynkami nie ma zbyt wielu okazji do radości i tę lukę trzeba wypełnić. Pierwszy raz Międzynarodowy Dzień Przytulania obchodzony był w Stanach Zjednoczonych, w miasteczku Caro (stan Michigan) 21 stycznia 1986 roku.

Prawdopodobnie sam pomysłodawca nie spodziewał się, że Międzynarodowy Dzień Przytulania wyjdzie poza lokalną społeczność i rozprzestrzeni się na wiele innych krajów. Z pewnością miał na to wpływ fakt, że Kevin Zaborney znał osobiście wnuczkę wydawców Chase’s Calendar of Events, będącego zbiorem informacji o wyjątkowych świętach, nie tylko tych oficjalnych. To dzięki niej nowa data znalazła się w kalendarzu.

Międzynarodowy Dzień Przytulania – jak go obchodzić?

Wskazówki dotyczące obchodów tego święta znajdziemy w jego nazwie. 21 stycznia chodzi o to, żeby się przytulać i okazywać sobie uczucia. Czynność ta ma bardzo pozytywny wpływ na nasz organizm, między innymi dzięki oksytocynie – hormonowi, który wydziela się, gdy znajdujemy się w ramionach innej osoby. Redukuje ona stres, zmniejsza ciśnienie krwi, poprawia pracę układu odpornościowego, a co za tym idzie pozwala zachować zdrowie i wpływa pozytywnie na długość życia. Przynosi również nieco ulgi w bólu.

W Międzynarodowy Dzień Przytulania pamiętajmy o tym, żeby okazywać czułość najbliższym, a w szczególności dzieciom. Jest to szczególnie ważne dla ich prawidłowego rozwoju. Serdeczne uczucia można również manifestować w inny sposób, niewymagający kontaktu fizycznego: wypowiadając miłe słowa, pisząc życzliwe wiadomości czy po prostu będąc przy drugiej osobie, gdy tego potrzebuje. Jeśli jesteśmy odważni i nie boimy się nowych wyzwań, możemy również udać się na miasto z tabliczką „free hugs”. Być może dzięki przełamaniu się spędzimy to święto w wyjątkowy sposób, a komuś naprawdę poprawimy humor.

Dzień Przytulania przed walentynkami
Przytulanie według naukowców buduje więzi na całe życie
Dzień Przytulania – zobacz kalendarz

Międzynarodowy Dzień Przytulania za granicą

Międzynarodowy Dzień Przytulania obchodzi się w wielu krajach świata. Oficjalna strona internetowa tego święta jako przykład państw, w których jest celebrowane, wymienia: Stany Zjednoczone, Kanadę, Brazylię, Australię, Wielką Brytanię, Irlandię, Niemcy, Gruzję, Indie, Szwecję, Hiszpanię, Francję, Rosję i RPA.

Pod jaką nazwą to wyjątkowe święto znane jest w obcych językach?

Międzynarodowy Dzień Przytulania – ciekawe fakty

Swój własny dzień przytulania mają… bibliotekarze. Obchodzony on jest 1 marca.

Dzieci uwielbiają się przytulać. Oprócz obejmowania rodziców wykorzystują do tego również zabawki. W związku z tym kolejnym niezwykłym świętem, wpisanym do kalendarza 25 listopada, jest Dzień Pluszowego Misia.

Rekord Guinnessa w najdłuższym przytulaniu padł w Polsce w hali głównej warszawskiego dworca kolejowego. Pięć par obejmowało się czule aż przez 25 godzin, pobijając tym samym wcześniejszy, krótszy o 16 minut, najlepszy wynik.

Angielska nazwa święta – National Hugging Day – od 1989 roku jest zastrzeżona prawnie.

Co roku twórca święta wyróżnia kogoś tytułem The Most Huggable (co można by przetłumaczyć jako: najbardziej „przytulaśny”). Najważniejszym kryterium selekcji jest oczywiście częste przytulanie lub propagowanie okazywania uczuć. W 2015 roku został nim charakter fikcyjny – robot Baymax z bajki Wielka Szóstka. Na ogół są to jednak prawdziwi ludzie. Tytuł ten otrzymali m.in.: Joan Rivers, Tessla Queen i Mata Amritanandamayi.

inny dzień przed Bożym Narodzeniem
przytulanie najmłodszych i najbliższych
okazywanie miłości poprzez przytulenie

Kilka słów na koniec

Choć okazje takie jak Dzień Przytulania czy walentynki przypominają nam o tym, żeby okazywać czułość najbliższym, bardzo ważne jest pielęgnowanie tych relacji na co dzień. Tylko regularny kontakt, rozmowy, wsparcie okazywane naszej rodzinie i przyjaciołom sprawią, że łącząca nas więź będzie się rozwijać i kwitnąć.

Chociaż najważniejszymi relacjami są bez wątpienia te prywatne, nie powinniśmy również zapominać o kontaktach biznesowych. Profesjonaliści, na których możemy polegać, zapewnią nam oszczędność czasu i zmartwień. Jeśli obecnie szukasz tłumacza któregoś z języków europejskich (lub też tych bardziej egzotycznych) na jeden projekt lub do dłuższej współpracy, zapraszamy do kontaktu!

Posty powiązane

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.