biuro tłumaczeń skrivanek

10 najważniejszych zasad edytorsko-typograficznych

Najważniejsze zasady edytorskie

Każdy tekst wymaga sformatowania w określony sposób, a sposób ten najczęściej zależy od autora tekstu. Istnieją jednak pewne uniwersalne zasady formatowania tekstów, których powinni przestrzegać autorzy, aby pisane przez nich teksty były czytelne, przejrzyste i aby ich sformatowanie nie zaburzało przyjemności czytania.

Najważniejsze zasady edytorskie

Oto mniej lub bardziej znane zasady edytorsko-typograficzne, których warto przestrzegać podczas codziennej pracy nad tekstem:

  1. Wyrównuj tekst do prawej i lewej strony: studenci słyszą po raz pierwszy o justowaniu tekstu podczas przygotowywania się do oddania pierwszej ważniejszej pracy. Ale tekst rozłożony równo między prawym i lewym marginesem dużo lepiej się czyta, a więc nie jest to założenie pozbawione sensu.
  2. Stosuj jeden sposób wyróżniania informacji w tekście: jakkolwiek jednoczesne używanie pogrubienia, kursywy i podkreślenia jest kuszące, warto zdecydować się na jeden rodzaj wyróżniania informacji, który będzie skutecznie kierował wzrok do najważniejszych partii tekstu.
  3. Przenoś spójniki do kolejnych wersów: istnieją całe dyskusje o tym, czy warto poświęcać czas na usuwanie pojedynczych liter (najczęściej spójników) z końców wersów, ale tekst sformatowany w ten sposób zdecydowanie łatwiej się czyta, bo w naturalny sposób łączymy elementy tekstu, które powinny pozostać połączone.
  4. Nie zostawiaj pojedynczych wersów na końcu ani na początku strony: stosujmy zasadę łączenia pojedynczych wersów z całymi akapitami, do których należą. To również wynika z naturalnej i logicznej zasady grupowania poszczególnych elementów tekstu.
  5. Stosuj w całym tekście jednolity krój i rozmiar czcionki: oczywiście powiększenie czcionki np. przy zapisie tytułów jest dozwolone, podobnie jak jej zmniejszanie przy nagłówkach, stopkach, numeracji stron czy przypisach. Warto jednak zdecydować się na jeden krój czcionki w całym tekście i konsekwentnie się go trzymać. Rozmiar czcionki w tekście głównym powinien wynosić ok. 12 punktów, nie stosujmy mikroskopijnych, mało czytelnych fontów ani nie powiększajmy nadmiernie wybranej przez nas czcionki.
  6. Stosuj pojedyncze spacje w całym tekście: poszczególne słowa powinny być oddzielone od siebie jedną spacją, natomiast do rozmieszczania tekstu w konkretny sposób używajmy specjalnych funkcji przeznaczonych do tego celu, np. wyśrodkowania, ewentualnie tabulatorów (najlepiej oczywiście pojedynczych).
  7. Ignoruj domyślne ustawienia programów i aplikacji: domyślnym ustawieniem w edytorze tekstu Word są wielokrotne odstępy między wersami, a także odstępy po każdym akapicie. Tymczasem standardowym ustawieniem powinna być interlinia w rozmiarze 1,5 wiersza oraz brak odstępu po kolejnych akapitach. Oczywiście możemy sformatować tekst w wybrany przez nas sposób, ważne, żeby nie korzystać na ślepo z proponowanych w edytorach ustawień, a te wybrane przez nas stosować w całym tekście.
  8. Stosuj zrównoważone podziały tekstu na akapity: na jednej stronie powinny się znaleźć 2-3 akapity, unikajmy sytuacji, w których pojedynczy akapit zajmuje więcej niż jedną stronę albo odwrotnie – kolejne akapity występują w co drugim wersie.
  9. Unikaj dywizów na rzecz myślników (półpauz): dywizy (-) powinniśmy stosować wyłącznie przy zapisach zakresów liczbowych, podwójnych nazwisk itp., przy łączeniu dłuższych części tekstu korzystajmy z myślników (–).
  10. I może najważniejsza zasada na koniec: stosuj konsekwentne formatowanie w całym tekście. Jeśli używasz numerów jako wypunktowania, to w całym tekście, jeśli numerujesz strony, to w jeden konkretny sposób w całym tekście, jeśli pogrubiasz tytuły i śródtytuły, to rób to konsekwentnie w całym tekście.

Stosowanie powyższych zasad w praktyce sprawi, że tworzone przez nas teksty będą przyjemniejsze w odbiorze, zdołają nie tylko przyciągnąć uwagę czytelnika, ale także utrzymać ją aż do kropki kończącej ostatnie zdanie.

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.