Jesteś miłośnikiem literatury i nie wyobrażasz sobie dnia bez chwili na czytanie? A może sam piszesz książki? Wiedziałeś, że w kwietniu masz doskonałą okazję do świętowania?
To Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony co roku 23 kwietnia w ponad 100 krajach. Został on stworzony w celu promocji czytelnictwa i edytorstwa oraz rozpowszechniania informacji dotyczących ochrony własności intelektualnej. Jego organizatorem od 1995 roku jest UNESCO.
SPIS TREŚCI
Dzień Książki – historia święta
Data wybrana na obchody Dnia Książki jest symboliczna – to data śmierci dwóch wielkich pisarzy: Miguela de Cervantesa i Williama Szekspira. Mimo że to wytłumaczenie zostało powszechnie przyjęte, nie odpowiada ono do końca rzeczywistości. Czołowy przedstawiciel hiszpańskiej literatury rzeczywiście zmarł 23 kwietnia (a dzień później został pogrzebany), ale już data śmierci wybitnego Anglika zgadza się tylko wtedy, gdy podamy ją zgodnie z kalendarzem juliańskim.
Pierwszym krajem, w którym pojawił się pomysł organizacji Dnia Książki, była Hiszpania. Święto to może się poszczycić długą tradycją w tym kraju – zostało ustanowione już w 1926 roku dekretem króla Alfonsa XIII. Najpierw jako jego datę wybrano 7 października (dzień urodzin Cervantesa), w 1930 roku została ona zmieniona na 23 kwietnia.
Można przypuszczać, że pomysł organizacji święta zrodził się po raz pierwszy w Katalonii. 23 kwietnia to Dzień Świętego Jerzego będącego patronem tego regionu. W ramach jego obchodów tradycyjnie obdarowywano kobiety różami (symbolizującymi krew smoka pokonanego przez bohatera), a one odwdzięczały się mężczyznom podarunkami – książkami.
Dzień Książki w Polsce
Dzień Książki jest tłem licznych wydarzeń kulturalnych, takich jak: spotkania z autorami, konferencje czy wspólne czytanie na głos. O tym święcie pamięta się również w szkołach, m.in. zachęcając dzieci do przebierania się za ulubione postacie z książek lub organizując konkursy recytatorskie. Wiele księgarni planuje z tej okazji akcje promocyjne, dzięki którym możemy nabyć nasze ulubione tytuły w niższych cenach.
23 kwietnia skorzystamy również z darmowej komunikacji miejskiej we Wrocławiu. Warunkiem jest posiadanie przy sobie książki (lub e-booka).
Z Dniem Książki i Praw Autorskich związana jest też, istniejąca od 2001 roku, akcja Cała Polska Czyta Dzieciom, która podkreśla ogromny wpływ lektury na wszechstronny rozwój najmłodszych.
Międzynarodowy Dzień Książki w obcych językach
Wiesz, jaką nazwę nosi Światowy Dzień Książki w innych językach?
- angielski: World Book Day
- hiszpański: Día Internacional del Libro
- niemiecki: Welttag des Buches
- francuski: Journée mondiale du livre
- niderlandzki: Wereldboekendag
- rosyjski: Всемирный день книг (wsemirnyj den’ knig)
- czeski: Světový den knihy
- turecki: Dünya Kitap Günü
- chiński: 世界图书与版权日 (shi jie tu shu yu ban quan ri)
Jak obchodzony jest Światowy Dzień Książki w różnych krajach?
W Hiszpanii w Światowy Dzień Książki odbywa się oficjalne wręczenie Nagrody Cervantesa. To największe wyróżnienie za działalność literacką w tym kraju.
Odpowiednikiem Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich jest Światowy Dzień Książki (World Book Day) obchodzony w Wielkiej Brytanii i Irlandii w pierwszy czwartek marca. Uczniowie dostają z tej okazji vouchery na książki. Co roku publikowana jest również lista tytułów dostępnych w symbolicznej cenie 1 funta lub 1,5 euro.
Od 2010 roku w pierwszą środę lutego świętowany jest w Nigerii Dzień Czytania na Głos (Read Aloud Day). Organizacja stojąca za tym wydarzeniem, LitWorld, podejmuje akcje w celu nagłośnienia znaczenia literatury dla rozwoju dzieci i całego społeczeństwa.
Wyjątkową tradycją związaną z literaturą mogą poszczycić się Islandczycy. Świąteczna Powódź Książek (Jólabókaflóð), bo o niej mowa, to zwyczaj bożonarodzeniowy. W tym okresie obserwuje się wzmożony ruch w księgarniach oraz na rynku wydawniczym. Każdy chce nabyć ulubione tytuły, aby podarować je najbliższym.
Dzień Książki i Praw Autorskich – ciekawostki
Od 2001 roku co roku wybierana jest Światowa Stolica Książki. To nie lada wyróżnienie dla miasta przygotowującego najlepszy program promujący czytelnictwo. Jako pierwszy dostąpił go Madryt. Wśród miast wybranych w późniejszych latach znalazły się m.in. Aleksandria, Wrocław, Ateny czy Kuala Lumpur. W 2022 roku tytuł ten należy do Guadalajary (Meksyk).
Z okazji wyboru Wrocławia na Światową Stolicę Książki w 2016 roku stworzono Hymn książki. Jego słowa to wiersz Włosek poety Tadeusza Różewicza, muzykę skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz.
Najmłodsi także doczekali się czytelniczego święta. Jest nim Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzony 2 kwietnia, w dniu urodzin znanego bajkopisarza Hansa Christiana Andersena.
Najgrubszą książką jest, wydana w Niemczech, Das dickste Buch des Universums (Najgrubsza książka świata). Posiada ona aż 50506 stron i waży 220 kg. Swoimi gabarytami różni się znacznie od dwudziestodwustronicowej Shiki no Kusabana (Kwiaty i pory roku), której strony mają zaledwie 0,75 milimetra wysokości.
Nie zapominajmy, że święto książki jest również dniem praw autorskich. Pierwsza ustawa ich dotycząca została przyjęta w Polsce w 1926 roku. Dokument, który obowiązuje obecnie, wpisano do Dziennika Ustaw w 1994 roku.
A Ty jakie masz plany na tegoroczny Dzień Książki? Spędzisz to święto w fotelu, pogrążony w ulubionej lekturze, czy może biorąc udział w którymś z wydarzeń literackich organizowanych w Twojej okolicy? Bez względu na to, jaką formę świętowania wybierzesz, z pewnością przyniesie ono korzyści, warto więc wpisać ten dzień do swojego kalendarza i obchodzić go co roku.
Przygotowujesz się do wydania książki albo e-booka w języku angielskim lub ukraińskim i chciałbyś upewnić się, że tekst przez Ciebie napisany jest w stu procentach poprawny? Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty usług tłumaczeniowych i korektorskich.