Trudne słówko tygodnia: sławetny kontra sławny
W jednym z poprzednich tekstów omawialiśmy już parę przymiotników związanych ze sławą, tj. osławiony/niesławny. Kontynuując temat bycia znanym, przyjrzyjmy się dwóm kolejnym określeniom.
Sławetny to słowo bliskie znaczeniowo słowu niesławny, a więc: znany z czegoś niechlubnego, okryty złą sławą, okrzyczany i głośny, ale z niedobrych powodów. Przymiotnik ten jest również używany często w sensie ironicznym. Sławetne skrzyżowanie to na przykład takie, na którym dochodzi do wielu wypadków, a sławetny gród to nacechowane przekąsem określenie małego i niczym niewyróżniającego się miasteczka. Sławetne wyczyny to nic innego zaś jak działania przynoszące wstyd.
Znaczenie słowa sławny nie wymaga bliższych wyjaśnień. Sławny to znany i popularny („W Polsce coraz intensywniej promują się żony i partnerki sławnych piłkarzy” – też chcą być sławne!).
Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że słowa tego użyjemy raczej w stosunku do osób niż rzeczy, o czym częstokroć zapominamy, mówiąc sławny zamiast… słynny. Mimo że znaczenia często się przenikają, starajmy się je rozróżniać: sławny przywódca powstania, ale słynne wadowickie kremówki.