Dzień Myśli Braterskiej to niezwykle ciekawe święto, bliskie harcerzom i mało znane poza ich ruchem. Poznajmy je!
Już sama nazwa harcerskiego dnia nastraja pozytywnie – słowo „braterski” wzbudza pozytywne skojarzenia. Dowiedzmy się zatem, jak to święto powstało, na czym polega i w jaki sposób obchodzone jest na świecie.
Dzień Myśli Braterskiej – co to za święto?
Dzień Myśli Braterskiej to święto przyjaźni. Obecnie obchodzą je skauci i harcerze z całego świata. Za jego cel obrano przypomnienie członkom tych organizacji, że mimo różniących ich kolorów skóry, narodowości i wieku mają ze sobą wiele wspólnego.
Historia Dnia Myśli Braterskiej
Pomysł na utworzenie Dnia Myśli Braterskiej narodził się podczas IV Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek, która odbyła się w Stanach Zjednoczonych w 1926 roku. Pierwotnie było to jedynie święto dziewcząt, z czasem zaczęli je obchodzić również chłopcy. Na jego datę wybrano rocznicę urodzin sir Roberta Badena-Powella, założyciela skautingu, oraz jego żony, „naczelnej skautki świata”, Olave Baden-Powell – 22 lutego.
Dzień Myśli Braterskiej – obchody
W Dzień Myśli Braterskiej harcerze składają sobie życzenia i organizują spotkania integracyjne oraz gry terenowe. Z tej okazji często urządzane są również zbiórki pieniędzy na cele charytatywne.
W 2009 roku zapoczątkowano zwyczaj opierania każdego Dnia Myśli Braterskiej na jednym z Milenijnych Celów Rozwoju opracowanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Wśród nich znajdziemy m.in.: wyeliminowanie zjawiska głodu i skrajnego ubóstwa, ochronę środowiska naturalnego, promowanie równości płci oraz zapewnienie powszechnego nauczania na poziomie podstawowym.
W Nowej Zelandii z okazji Dnia Myśli Braterskiej skautki z GirlGuiding New Zeland z Auckland przed wschodem słońca wspinają się na górę Maungawhau. Na szczycie zapalają ognisko i rozmawiają o innych ludziach i krajach, o których myślą. Zwyczaj ten nosi nazwę the big think („duża myśl”).
W krajach niemieckojęzycznych popularne stało się wysyłanie kartek do innych skautów na całym świecie. Akcję tę wspierają różne organizacje harcerskie, np. Ring Deutscher Pfadfinderverbände oraz Swiss Guide and Scout Movement.
W Dzień Myśli Braterskiej skauci mają możliwość skontaktowania się z kolegami należącymi do podobnych organizacji na całym świecie za pośrednictwem sieci. Akcja ta nazywa się Jamboree on the Internet. Jej celem jest dowiedzenie się czegoś więcej o sobie nawzajem.
Jak nazywa się Dzień Myśli Braterskiej w obcych językach?
Dzień Myśli Braterskiej obchodzą skauci ze wszystkich krajów, w których istnieją organizacje harcerskie. Pod jaką nazwą DMB jest znany za granicą?
Ciekawostki o harcerzach
Na stronie Związku Harcerstwa Polskiego możemy znaleźć informację, że drużynowi należący do tej organizacji w ciągu roku pracują łącznie 8 mln godzin. Gdyby otrzymywali oni wynagrodzenie za swoje obowiązki, wyniosłoby ono 136 mln złotych.
Organizacje harcerskie istnieją w ponad 200 krajach świata i skupiają milion drużyn skautowych. Należy do nich około 40 mln ludzi.
Związek Harcerstwa Polskiego jest objęty honorowym protektoratem prezydenta Polski. To długa tradycja – jako pierwszy tę funkcję pełnił Józef Piłsudski.
Do znanych ludzi będących harcerzami należą: królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II, król Szwecji Karol XVI Gustaw oraz prezydent Andrzej Duda.
Wyjątkowy dzień
Jeśli należysz do braci harcerskiej, z pewnością godnie świętujesz 22 lutego. Pamiętaj, że nawet nie będąc członkiem żadnej organizacji, w Dniu Myśli Braterskiej możesz ciepło pomyśleć o innych ludziach, a zwłaszcza tych, którzy swoją wolontariacką pracą pomagają uczynić świat lepszym.
Przygotowujesz ciekawe wydarzenie związane z Dniem Myśli Braterskiej? Chciałbyś, aby dowiedziała się o nim, jak największa rzesza ludzi? Opowiedz o nim w innym języku! Nasi tłumacze chętnie Ci w tym pomogą.