Adiustacja to jeden z etapów, z których składa się przygotowanie tekstu do druku. Jest to czynność mająca na celu udoskonalenie publikowanego tekstu.
O adiustacji mówimy, gdy tekst jest sprawdzany pod kątem ewentualnych miejsc wymagających poprawy. Polega to na ręcznym wprowadzeniu uwag, np. za pomocą znaków korektorskich, dla osób dokonujących późniejszego składu książki czy artykułu.
Adiustacja to także doprowadzenie maszyny do stanu działania odpowiadającego czynnościom, do których została przeznaczona. Adiustacja tego typu może być automatyczna lub półautomatyczna. Tym rozumieniem nie będziemy się jednak zajmować szerzej.
Trzy odmienne działania na tekście
Potocznie przyzwyczailiśmy się do nazywania korektą większości prac mających na celu przygotowanie tekstu do druku. Tymczasem mamy tu do czynienia z kilkoma etapami o odmiennych celach. Podczas redakcji tekst opracowuje się pod kątem merytorycznym i językowym (np. ortograficznym). Adiustacja to skupienie na układzie graficznym. W czasie korekty wyszukuje się błędy przeoczone na poprzednich etapach pracy.
Rodzaje wprowadzanych poprawek
Adiustacja polega najczęściej na wprowadzeniu zmian typograficznych (np. sposób oznaczenia przypisów, wybór stopnia pisma, uporządkowanie wykresów i tabel).
Z czym może się wiązać adiustacja?
Z adiustacją mamy do czynienia nie tylko w przypadku opracowania tekstu drukowanego, ale również w przekazach o innym przeznaczeniu, np. w produkcji filmowej, zwłaszcza w dubbingu.
Jeżeli potrzebujesz tłumaczenia tekstu, a następnie profesjonalnego przygotowania go do druku nie tylko za pomocą adiustacji, skontaktuj się z nami.