biuro tłumaczeń skrivanek

Niemiecki – język biznesu

niemiecki

Niemcy – kraj, który w światowym rankingu zajmuje sześćdziesiąte trzecie miejsce pod względem wielkości, dziś jest największą i prężnie rozwijającą się gospodarką w Unii Europejskiej. Według portalu statista.de w 2020 roku Niemcy osiągnęły czwarty co do wielkości produkt krajowy brutto na świecie. Nic więc dziwnego, że język ten cieszy się stale rosnącą popularnością, która wynika również z jego wpływów politycznych.

Ponieważ zainteresowanie językiem niemieckim z roku na rok rośnie, postanowiliśmy się mu przyjrzeć nieco bliżej. Co warto wiedzieć o języku niemieckim i jego nauce? Z jakich zwrotów korzysta się w codziennej komunikacji biznesowej? Sprawdźmy to!

Podstawowe informacje o języku niemieckim

Do jakiej rodziny języków należy niemiecki? Ile osób posługuje się językiem niemieckim jako ojczystym? Czy nauka niemieckiego jest trudna? Poniżej znajdziecie odrobinę teorii i kilka przydatnych wskazówek dla osób uczących się tego języka.

DO JAKIEJ RODZINY JĘZYKÓW NALEŻY NIEMIECKI?

Język niemiecki jest językiem germańskim należącym do grupy najwcześniej odkrytych języków indoeuropejskich. Badania naukowców potwierdzają, że języki germańskie dzieliły się na trzy grupy: zachodnią, wschodnią i północną.

niemieckiJęzyk niemiecki należy do grupy zachodniej. Inne języki germańskie to: szwedzki, duński, norweski, islandzki, fryzyjski (Holandia), niderlandzki (flamandzki), angielski, niemiecki (Niemcy, Austria, Szwajcaria, Liechtenstein, Luksemburg).

Warto dodać, że dla użytkowników jednego z języków należących do wyżej wymienionej rodziny nauka niemieckiego będzie znacznie łatwiejsza niż dla osób, które się nimi nie posługują. Często języki te mają podobne zasady gramatyczne, a nawet słowa. Przykładem może być tutaj słowo przedszkole, które pomimo odmiennej wymowy w pisowni jest niemal identyczne: der Kindergarten (jęz. niemiecki) – kindergarten (jęz. angielski).

Kto pragnie bliżej zgłębić ten temat, może przyjrzeć się lingwistyce kontrastywnej. Ten obszar językoznawstwa zajmuje się porównaniem (dwóch lub kilku) systemów językowych, opisując zarówno ich różnice, jak i podobieństwa.

NATIVE SPEAKERZY I OSOBY UCZĄCE SIĘ JĘZYKA NIEMIECKIEGO

Według portalu deutschland.de ok. 130 milionów ludzi posługuje się językiem niemieckim jako językiem ojczystym lub drugim. Niemiecki jest również najczęściej używanym językiem ojczystym w Unii Europejskiej i językiem urzędowym w siedmiu krajach.

Według statystyk Deutsch als Fremdsprache weltweit. Datenerhebung 2020 15,45 milionów ludzi na świecie uczy się niemieckiego jako języka obcego. Język niemiecki znajduje się również w Księdze Rekordów Guinnessa z 2006 roku jako jeden z dziesięciu najczęściej używanych języków na świecie!

Nauka niemieckiego

Czy trudno jest nauczyć się języka niemieckiego? Mark Twain żartował kiedyś: „Zanim przyjechałem [do Niemiec], nie wiedziałem, po co istnieje wieczność. Teraz już wiem. By niektórym z nas dać szansę nauczenia się niemieckiego. Sądzę, że tylko Bóg jest w stanie przeczytać niemiecką gazetę”. Odpowiedź na nasze pytanie jest najczęściej twierdząca, jednak czy nie stanowi to przypadkiem obiegowej opinii opartej jedynie na stereotypach?

Język niemiecki jest bardzo charakterystyczny. Dla części osób problem może stanowić wymowa. Dużo ułatwia fakt, że jest to język oparty na określonych schematach. Ucząc się niemieckiego, z pewnością należy zawsze pamiętać o pewnych regułach, a przede wszystkim naprawdę dobrze opanować podstawy. Najważniejsze kwestie to nauka ze zrozumieniem oraz systematyczność!

ODROBINA GRAMATYKI

W języku niemieckim ważną rolę odgrywają rodzajniki. Większości rzeczowników należy używać z rodzajnikiem określonym (bestimmter Artikel) (lub czasem również nieokreślonym (unbestimmter Artikel)). Dzięki rodzajnikom możemy rozpoznać rodzaj danego rzeczownika (męski (Maskulinum), żeński (Femininum), nijaki (Neutrum)), liczbę (pojedynczą (Singular) lub mnogą (Plural)) i przypadek (w języku niemieckim występują cztery: Nomativ, Akkustativ, Dativ i Genitiv).

Dalej mamy czasy. Musimy opanować czas teraźniejszy Präsens, czasy przeszłe Perfekt, Präteritum i Plusquamperfekt oraz czasy przyszłe Futur I i Futur II. W zależności od zastosowanego czasu musimy użyć czasownika w odpowiedniej formie. Także tutaj trzeba wykazać się dobrą pamięcią i zapoznać się z kilkoma tabelami.

To, co jest charakterystyczne dla języka niemieckiego, to pisownia rzeczowników wielką literą i nie ma od tej zasady żadnych wyjątków.

Niemiecka gramatyka opisuje również miejsce czasownika w zdaniu. Jeżeli chodzi o zdanie główne, to musi on zawsze znajdować się na drugim miejscu, natomiast w przypadku zdań podrzędnie złożonych jest to uzależnione od spójnika. Przykładowo po weil (ponieważ) czasownik zawsze umieszcza się na końcu zdania.

Jeśli znamy już podstawowe reguły niemieckiej gramatyki i jesteśmy w stanie budować zdania podrzędnie złożone, możemy pisać teksty. Teraz pozostało nam intensywne poszerzanie naszego słownictwa.

ZŁOŻENIA (KOMPOSITA)

Mówiąc o niemieckiej gramatyce, warto wspomnieć również o złożeniach, które Niemcy wprost uwielbiają! Mechanizm jest stosunkowo prosty: np. słowo Liebhaber (miłośnik) możemy połączyć z innym słowem typu Tier (zwierzę), Sport (sport) czy Kaffee (kawa). Otrzymujemy wówczas następujące złożenia: Tierliebhaber (miłośnik zwierząt), Sportliebhaber (miłośnik sportu), Kaffeeliebhaber (miłośnik kawy). Oczywiście również w tym przypadku obowiązują pewne reguły, jednak tego rodzaju połączenia gwarantują nam niemal nieograniczone możliwości tworzenia słów. Niemieckie złożenia mogą składać się z zadziwiająco dużej liczby wyrazów. Według portalu duden.de najdłuższe słowa wywodzą się z dziedzin prawa i gospodarki.

Komunikacja biznesowa po niemiecku

Aby brać udział w negocjacjach z naszymi niemieckimi partnerami biznesowymi, składać oferty, sporządzać raporty lub pisać e-maile, koniecznie musimy nauczyć się biznesowego języka niemieckiego. Ta odmiana języka ma swoje własne zasady, których należy (czasami bezwzględnie) przestrzegać.

Na szczęście, oprócz szerokiego wachlarza dostępnej nam literatury fachowej, z pomocą spieszy nam również niemiecka norma DIN 5008. Zawiera ona zdefiniowane przez niemiecki Instytut Normalizacyjny zasady pisania i tworzenia tekstów oraz przetwarzania informacji. Norma 5008 została zaktualizowana w 2020 roku.

CZYM JEST KOMUNIKACJA BIZNESOWA (GESCHÄFTSKOMMUNIKATION) I KORESPONDENCJA HANDLOWA (GESCHÄFTSBRIEFE)?

niemiecki

Komunikacja biznesowa to nic innego jak przekazywanie informacji poprzez różnego rodzaju środki. Poza pismami formalnymi należy tu wymienić również rozmowy telefoniczne oraz formalne lub mniej formalne wiadomości e-mail.

Natomiast pod pojęciem służbowej korespondencji rozumiane są wszelkie komunikaty kierowane na zewnątrz. tj. cała korespondencja zewnętrzna. Obejmuje ona przykładowo oferty, potwierdzenia zamówień lub zleceń zakupu, faktury, cenniki itp. Nie wolno nam zapominać, że list biznesowy jest tak naprawdę wizytówką naszej firmy. Może on pomóc nam wzmocnić wizerunek i pozyskać nowych klientów, ale istnieje też ryzyko, że z powodu braku profesjonalizmu w kontekście przygotowywania tego rodzaju pism utracimy cennych klientów. Musimy przestrzegać odpowiedniej formy i logiki, ale jednocześnie zwracać uwagę na właściwy ton listu. Czasami dokumenty, np. faktury, muszą spełniać również wymogi wynikające z przepisów prawnych.

Niemiecki biznesowy – wyrażenia, które warto znać

ROZMOWY TELEFONICZNE

Hier Max Mustermann, Musterunternehmen, guten Morgen. Ich rufe wegen … an.

Dzień dobry, tutaj Max Mustermann, przykładowa firma. Dzwonię w sprawie…

Spreche ich mit Frau Musterfrau?

Czy rozmawiam z panią Musterfrau?

Ich würde gerne Herrn Mustermann sprechen.

Chciałbym rozmawiać z panem Mustermannem.

Wäre es möglich, mich mit Herrn Mustermann zu verbinden?

Czy mogę prosić o połączenie mnie z panem Mustermannem?

Vielen Dank und auf Wiederhören.

Bardzo dziękuję i do widzenia.

ELEMENTY TEKSTU W KORESPONDENCJI HANDLOWEJ

Dla prawidłowej budowy tekstu konieczne jest przestrzeganie pewnego schematu. Wymaganymi elementami są:

Adres (Adresse/ Adressenfeld)

Dotyczy (Betreff): skrótowa informacja na temat treści

 

Tytuł (Anredeformel)

Sehr geehrte Damen und Herren,

Sehr geehrter Herr Mustermann/ Frau Musterfrau,

Guten Tag, Herr Mustermann/ Frau Musterfrau,

Hallo, Herr Mustermann,

 

Wstęp (Briefanfang):

In Bezug auf Ihre E-Mail/ Ihres Schreiben vom…

Wir haben Ihr Schreiben vom…erhalten und dessen Inhalt Kenntnis genommen…

Vielen Dank für Ihre Nachfrage…

 

niemieckiZakończenie (Briefschluss):

Falls weitere Fragen auftauchen, bitten wir um Kontakt.

Wir bitten um Ihr Verständnis.

Ich sehe Ihrer Antwort mit großem Interesse entgegen.

Wir werden die Sache so schnell, wie möglich bearbeiten.

Im Voraus vielen Dank.

Wir bitten um etwas Geduld.

 

Pożegnanie (Schlussformel):

Mit freundlichen Grüßen.

Mit freundlichem Gruß.

Freundliche Grüße.

(bardziej osobiście: Grüße oder Liebe Grüße)

Ciekawostki o Niemczech

  1. Niemcy były pierwszym krajem, który wprowadził czas letni (w 1916 roku).
  2. Pierwsza drukowana książka została wydana w Niemczech.
  3. Niemcy kochają piwo. Największym niemieckim świętem piwa jest Oktoberfest.
  4. Na 70% niemieckich autostrad nie ma ograniczenia prędkości.
  5. Niemcy graniczą z 9 krajami.
  6. W Berlinie znajduje się 960 mostów, więcej niż w Wenecji.
  7. Ucieczka z więzienia nie jest w Niemczech karalna
  8. W Berlinie znajduje się największy dworzec kolejowy w Europie.
  9. Studia wyższe są w Niemczech bezpłatne, nawet dla obcokrajowców!
  10. W Niemczech możemy odwiedzić ponad 400 ogrodów zoologicznych.

Podsumowując, można stwierdzić, że niemiecki jest bardzo ciekawym i z pewnością przydatnym językiem. Osoba, która pragnie nauczyć się języka Goethego, musi być jednak cierpliwa i systematyczna. Niemiecki wymaga zrozumienia, logicznego myślenia i umiejętności odnajdywania schematów. Jeśli chcesz zacząć się go uczyć – zapraszamy do szkoły językowej Skrivanek!

Posty powiązane

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.