biuro tłumaczeń skrivanek

Angielskie imiona

angielskie imiona
popularne angielskie imiona żeńskie, angielskie imiona męskie, angielskie imiona dla chłopców

Imiona odgrywają ogromną rolę w naszym życiu. Można nazwać je jednymi z pierwszych prezentów, jakie dają nam rodzice. Imiona towarzyszą nam zwykle przez całe życie; potrafią być błogosławieństwem i przekleństwem. Wybór odpowiedniego imienia dla dziecka często jest wynikiem długich przemyśleń, inspiracji rodzinnych, kulturalnych oraz osobistych preferencji. Zwykle nadajemy dzieciom imiona rodzime – a czy możemy wybrać imię angielskie? O tym dalej w artykule.

W różnych kulturach istnieją odrębne tradycje związane z nadawaniem imion. To, które imiona są popularne w danym kraju, ulega zmianom, chociaż istnieją takie imiona, które właściwie nigdy nie tracą uznania. Jak to wygląda w Polsce?

Najpopularniejsze imiona polskie

Jeśli zajrzymy na listę najpopularniejszych imion w Polsce, to w 2020 roku wśród imion żeńskich królowały: Zuzanna, Julia i Zofia; w 2023 roku miejsce Julii zajęła Laura. Chłopcom nadawano najchętniej równie tradycyjne imiona – na podium w 2020 roku znaleźli się: Antoni, Jan i Aleksander i tutaj też w 2023 roku nastąpiła drobna zmiana – na pierwszej pozycji uplasowało się imię Nikodem.

Zagraniczne imię w języku polskim

Nie da się pominąć milczeniem rosnącego zainteresowania imionami anglojęzycznymi. Po części jest to kwestia mody; czasem źródłem natchnienia dla rodziców są ulubione seriale czy sceniczni idole, niemniej ważna jest tu jednak rosnąca mobilność zawodowa i prywatna Polaków, która z kolei pociąga za sobą między innymi wzrost liczby tzw. mieszanych związków.

Już kilka lat temu zachodzące zmiany uwzględniono w polskich przepisach dotyczących nadawania imion. Choć w mocy pozostała zasada, zgodnie z którą potomstwu nie można nadawać imion zdrobniałych czy ośmieszających, można jednak wybrać już imię typu unisex, czyli niewskazujące na płeć, a także imię zagraniczne. Choć ostatecznej zgody udziela zawsze kierownik właściwego urzędu stanu cywilnego, kierując się wytycznymi Rady Języka Polskiego, obecne podejście jest dość liberalne.

Innymi słowy, teraz ogranicza nas niemal tylko fantazja! Co ważne, o ile tylko pisownia interesującego nas imienia jest prawidłowa, nie musimy, ani nawet nie powinniśmy go spolszczać – przysłowiowy zestaw „Brajan i Dżesika” odchodzi zatem zdecydowanie do lamusa! Jakich wyborów dokonują najczęściej Polacy? Zdecydowanie kierujemy się aktualną popularnością konkretnych imion w krajach anglojęzycznych, tj. w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Dziewczynkom nadawane są więc imiona takie jak: Sophia, Olivia, Emma, Ava, Aria, Isabella, Amelia czy Mia. Rodzice chłopców upodobali sobie zaś imiona Liam, Jackson, Noah, Aiden, Grayson, Caden, Lucas czy Oliver.

angielskie imiona dla chłopców w języku angielskim, występujące nazwiska i ich polskie odpowiedniki

Angielskie imiona męskie

Adrian
Evan
Jordan
Andrew
Max
Brandon
Tyler
Jason
Chase
Adam
Justin
Robert
Parker
Brian
Ken
Gavin
Richard
Jeremy
Matt
Dominic
Chase
Zachary
Luis
Tristan
Alexander
Jack
Charlie
Luke
Frank
John
Victor
Daniel
Jacob
William
Conrad
Charles
Pastor
Samuel
ładne angielskie imiona żeńskie, angielskie imię, języka angielskiego, polskie odpowiedniki

Angielskie imiona żeńskie

Lily
Barbara
Rose
Cadence
Eve
Grace
Vera
Allison
Sarah
Lucy
Alexis
Taylor
Gianna
Alice
Jasmine
Sophie
Lydia
Claudia
Mila
Caroline
Gabriella
Audrey
Madison
Charlotte
Mia
Ava
Emma
Olivia
Harper
Camila
Kelly
Peggie
Ellie
Brooke
Lynda
Cindy
Naomi

Należy pamiętać o jednym. Nawet jeśli dziecko będzie funkcjonować w środowisku międzynarodowym, warto pomyśleć o imieniu stosunkowo prostym, które nie będzie sprawiało dużych trudności w wymowie – chociażby polskim babciom i dziadkom. Z drugiej strony… na naukę angielskiego nigdy przecież nie jest za późno!

Jeśli masz tekst, w którym występuje wiele imion, i chcesz go przetłumaczyć – biuro tłumaczeń Skrivanek chętnie przyjdzie Ci z pomocą! Nie tylko przełożymy tekst na język, w którym go potrzebujesz, ale też pomożemy podjąć odpowiednią decyzję w sprawie imion i innych nazw własnych. Zapraszamy do kontaktu!

Posty powiązane

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.