Trudne słówko: podrabiać kontra fałszować
Podrabiać to „wykonywać imitację jakiejś rzeczy” w celu osiągnięcia korzyści, w tym w ramach działań przestępczych – wówczas czasownik ten będzie synonimem słowa „fałszować”. Różnica dotyczyć tu będzie stopnia formalności (rejestru): ze słowem „podrabiać” spotkamy się na pewno w mediach, ze słowem „fałszować” – na sali sądowej. Należy jednak pamiętać, że podrabianie nie musi dotyczyć działań moralnie nagannych, ale także umiejętnego inspirowania się cudzym artystycznym stylem przy tworzeniu własnych dzieł („…w sposób zadziwiająco perfekcyjny naśladuje stylistykę przywoływanych poetów, już to bawiąc się ośmiozgłoskowym wierszem Aleksandra Fredry, już to podrabiając bajki Krasickiego…”).
Czasownik „fałszować” z kolei jest niezwykle bogaty w znaczenia. Po pierwsze, jest on synonimem podrabiania („podrabiać coś, podając za oryginał”).
Fałszować można więc pieniądze, ale też dokumenty, papiery wartościowe (np. weksle) czy dzieła sztuki. Każdy taki sfałszowany przedmiot nazwiemy falsyfikatem, a w języku potocznym także „fałszywką” – w tym mówiąc o nieprawdziwych informacjach. Osobę zajmującą się niecnym procederem fałszowania określimy zaś popularnie mianem fałszerza lub też mało popularnym, lecz poprawnym mianem falsyfikatora.
Fałszować można nie tylko przez podstawianie innej rzeczy w miejsce oryginału, ale też obniżanie wartości danego produktu przez dodawanie składników obojętnych, jak woda, a czasem zwyczajnie szkodliwych dla zdrowia konsumentów. „…rynek fałszywej żywności [wyceniany jest] na 50 mld złotych. Wystarczy przypomnieć słynną sól drogową użytą do wyrobu kiełbas i wędlin”.
Oczywiście czasownik fałszować dotyczy także muzyki – jeśli wykonawca lub muzyk „nie trafia w dźwięk”, to fałszuje oryginalny zapis muzyczny.
I wreszcie, choć nie jest to najmniej ważne ze znaczeń, fałszować można historię i prawdę. Dzieje się tak, gdy opowiadamy o czymś lub opisujemy coś, zniekształcając fakty i przedstawiając zdarzenia czy sytuacje tak, aby odpowiadały swoistemu zapotrzebowaniu, potwierdzały jakąś tezę, czy usprawiedliwiały aktualnie podejmowane działania. „W 80. rocznicę sowieckiego najazdu na Polskę w Rosji toczy się batalia fałszująca historię”.
Poradnik języka polskiego!
Zdobądź zbiorcze zestawienie słówek tygodnia wraz z objaśnieniem i poszerzaj swoją wiedzę z języka polskiego.
Wypełnij formularz, aby otrzymać link do poradnika na adres e-mail: