Trudne słówko: naturalizm kontra naturyzm
Naturalizm ma różne oblicza – obserwujemy go w literaturze, filmie, sztuce, ale także w filozofii. W literackim świecie przez naturalizm rozumiemy kierunek zapoczątkowany w dziewiętnastowiecznej Francji. Nawiązywał on wprost do teorii Darwina, gdyż jego propagatorzy uznawali, że dzieła literackie winny mieć charakter naukowy i obiektywny. Co za tym idzie, powinny one przedstawiać świat takim, jaki jest, bez zbędnych upiększeń. Efekt taki osiągano poprzez stosowanie drastycznych środków wyrazu, unikanie estetyzowania oraz stosowanie autentycznego języka. Podobnie naturalizm funkcjonuje w sztuce, w tym także w sztuce filmowej. W tym przypadku przejawia się fotograficznym odzwierciedlaniem natury (często w pierwszej fazie rozwoju) oraz świata w ogóle.
W tym sensie literacko-artystyczny naturalizm cechuje bierność: przedstawiane zjawiska nie są w żaden sposób poddawane selekcji, nie interpretuje się ich, ani twórczo nie komentuje. „…film Triera spowodował skrajne opinie. Od ocen pochwalnych, znajdujących w nim filozoficzne głębie, po agresywne, atakujące np. za pornograficzny naturalizm, za schizofreniczność, a nawet za ideowe ryzyko”.
W filozofii z kolei naturalizmem określa się system wykorzystujący naturalne dane, w którym do etyki przykłada się kryteria mające swoje źródło w biologii.
Naturyzm, wbrew pierwszemu wakacyjnemu skojarzeniu, to zaś przede wszystkim system poglądów, zgodnie z którym źródłem religii jest uwielbienie dla natury i jej sił. Tym samym mianem określimy także światopogląd propagujący „pierwotny” styl życia – powrót do natury (np. poprzez uproszczenie diety – w tym poprzez przejście na wegetarianizm – oraz minimalne ingerowanie w środowisko), a także wspólnotowe funkcjonowanie społeczności.
Oczywiście w najbardziej powszechnym rozumieniu naturyzm to synonim nudyzmu, czyli zbliżanie się do natury poprzez „praktykowanie wspólnej nagości” łączone z ekologią oraz odrzuceniem konserwatyzmu i norm społecznych wymagających określonego stroju i sposobu bycia, w założeniu w sposób aseksualny i niepowiązany z ekshibicjonizmem.
Warto przy tym pamiętać, że naturyzm jest jednak pojęciem szerszym – istnieje nawet jego oficjalna międzynarodowa definicja: „styl życia w harmonii z naturą, wyrażany poprzez społeczną nagość, charakteryzujący się szacunkiem wobec ludzi o innych poglądach i wobec środowiska”.
Poradnik języka polskiego!
Zdobądź zbiorcze zestawienie słówek tygodnia wraz z objaśnieniem i poszerzaj swoją wiedzę z języka polskiego.
Wypełnij formularz, aby otrzymać link do poradnika na adres e-mail: