Trudne słówko tygodnia: meteoroid kontra meteoryt
Mając świeżo w pamięci długie sierpniowe noce, podczas których mogliśmy obserwować „spadające gwiazdy”, przypomnijmy sobie co nieco z astronomii. Meteoroidy (meteory) to nie to samo, co meteoryty! Wydaje się zaś, że szczególnie drugie ze słów używane jest zdecydowanie zbyt często w błędny sposób.
Zaczynając od początku: meteoroid to ciało niebieskie, które obserwujemy na nieboskłonie. Do meteoroidów zalicza się więc np. obserwowany przez nas w sierpniu rój Perseidów pojawiających się w okolicach gwiazdozbioru Perseusza. Warto przy tym pamiętać, że jako takie meteoroidy nie są naprawdę spadającymi gwiazdami, a jedynie cząstkami materii, które pod wpływem tarcia o powietrze w czasie bardzo szybkiego lotu rozgrzewają się tak mocno, że pozostawiają za sobą widoczne z Ziemi smugi światła.
W czasie takiej podróży większość meteoroidów wyparowuje w atmosferze. Zdarza się jednak, że meteoroid spada na powierzchnię Ziemi – dopiero wówczas staje się meteorytem! Meteoryt jest więc określeniem wyłącznie na fragment ciała niebieskiego, które w postaci stałej dotarło do powierzchni innego ciała niebieskiego (np. naszej planety).
Na koniec należy również przypomnieć o trzecim powiązanym pojęciu, tj. meteorze. Choć w codziennym języku używane jest ono zamiennie z meteoroidem, to z punktu widzenia astronomii meteor to wyłącznie świetlisty ślad pozostawiany przez lecący meteoroid.
Chcesz wziąć udział w rekrutacji do chilijskiej firmy i potrzebujesz tłumaczenia wszystkich dokumentów? A może otrzymałeś wyniki badań z kliniki w Hiszpanii i ich nie rozumiesz? Nasz tłumacz polsko hiszpański wykona tłumaczenie CV, listu motywacyjnego, dokumentacji medycznej i innych materiałów.