Jesteś kawoszem? Nie wyobrażasz sobie zacząć dnia bez filiżanki tego stawiającego na nogi napoju? A może picie kawy jest dla Ciebie wyjątkowym rytuałem, celebrowanym w kawiarni w towarzystwie najbliższych znajomych?
Niezależnie od odpowiedzi, jaką udzieliłeś na postawione przez nas pytania, z pewnością zainteresuje Cię, że 29 września w Polsce ma miejsce wyjątkowe święto – Dzień Kawy. Co wiemy o jego historii i w jaki sposób jest obchodzone?
Międzynarodowy Dzień Kawy – historia święta
Dzień Kawy to nowe święto; obchodzimy je od 2015 roku. Pierwszy raz odbyło się w Mediolanie. Za jego zaplanowanie odpowiedzialna była Międzynarodowa Organizacja Kawy (ang. International Coffee Organization), będąca instytucją zrzeszającą państwa zaangażowane w import i eksport kawy. Celem wydarzenia jest promowanie i celebracja tego napoju.
Pomysł zorganizowania święta dla kawoszy narodził się w innym kraju, znacznie oddalonym od Europy – w Japonii. Pojawił się on w 1983 roku za sprawą stowarzyszenia The All Japan Coffee Association (jap. 全日本コーヒー協会). W Stanach Zjednoczonych wspominano o Narodowym Dniu Kawy (ang. National Coffee Day) już w 2005 roku. W 2009 roku nazwa „Międzynarodowy Dzień Kawy” została użyta przez muzeum historii kulinarnej amerykańskiego Południa w Nowym Orleanie (Southern Food and Beverage Museum) w związku z obchodami pierwszego festiwalu kawy w tym mieście.
W krajach azjatyckich Dzień Kawy obchodzono wcześniej niż w Europie: w Chinach od 1997 roku, w Nepalu od 2005 roku, w Indonezji od 2006 roku i na Tajwanie od 2009 roku.
Dzień Kawy – obchody
W Dzień Kawy odbywają się różne wydarzenia celebrujące ten aromatyczny napój, takie jak konkursy, targi czy prezentacje. To doskonała okazja, aby dowiedzieć się więcej na temat jego historii i zwyczajów z nim związanych. Dodatkowo prowadzi się kampanie informujące konsumentów o zasadach sprawiedliwego handlu, procesie uprawy kawy oraz ludziach, którzy pracują na jej plantacjach. Aby umilić ten dzień, niektórzy sprzedawcy ziarenek oferują swoim klientom zniżki i organizują różnorodne akcje promocyjne. W wybranych kawiarniach filiżankę tego napoju można nawet otrzymać za darmo.
Międzynarodowy Dzień Kawy na świecie
Najpopularniejsze daty, w których obchodzi się Międzynarodowy Dzień Kawy, to 29 września i 1 października. Pojedyncze kraje zdecydowały się jednak wybrać inne dni. W Portugalii jest to 14 kwietnia, w Brazylii – 24 maja, w Kolumbii – 27 czerwca, w Peru – 22 sierpnia, a w Holandii – czwarty wtorek września.
Jak nazywany jest Międzynarodowy Dzień Kawy w obcych językach?
- Angielski: International Coffee Day
- Hiszpański: Día internacional del café
- Włoski: Giornata internazionale del caffè
- Francuski: Journée internationale du café
- Szwedzki: Internationella kaffedagen
- Czeski: Mezinárodní den kávy
- Indonezyjski: Hari Kopi Internasional
Kawowe zwyczaje
Kawa jest popularnym napojem na całym świecie. Według danych zebranych przez Międzynarodową Organizację Kawy w 2021 roku wyeksportowano ok. 129 milionów worków z ziarnami. W wielu krajach picie tego napoju stanowi ważny element dnia, dlatego też wykształciły się wokół niego ciekawe zwyczaje i rytuały.
W Etiopii celebruje się ceremonię picia kawy. Stanowi ona obowiązkowy punkt uroczystych spotkań i może trwać nawet do kilku godzin. Napój przygotowuje się w specjalnym czajniku podawanym przez kobietę ubraną w tradycyjną szatę koloru białego. Następnie z wysokości kilkudziesięciu centymetrów przelewa się go do filiżanek. Czarki rozdawane są w kolejności od najstarszego do najmłodszego uczestnika wydarzenia.
W Maroko kawę przygotowuje się w metalowym dzbanku, nazywanym delah lub tygielkiem. Swój niezwykły aromat zawdzięcza ona przyprawom: cynamonowi, mięcie i kardamonowi. Dla podkreślenia smaku dodaje się czasem również kilka kropli wody różanej lub wody z olejkiem z kwiatu pomarańczy.
Włosi ukochali sobie espresso – małą, czarną kawę podawaną w filigranowej filiżance w towarzystwie szklanki wody. Pije się ją często na stojąco przy kontuarze baru lub delektuje się nią powoli przy stoliku.
Fika jest zwyczajem celebrowanym w Szwecji. To specjalnie wyznaczona przerwa w ciągu pracy spędzana przy kubku kawy oraz bułeczce z cynamonem. Ma ona służyć nie tylko odpoczynkowi, ale również zacieśnianiu więzi międzyludzkich.
Kawowe ciekawostki
Kawa pochodzi z palonych ziaren wiecznie zielonych krzewów kawowców, które rosną w strefie międzyzwrotnikowej. Uprawiane są one głównie w Ameryce Południowej i Środkowej, Afryce oraz Azji.
W Europie plantacje kawy znajdziemy na Gran Canarii (Wyspy Kanaryjskie).
Na świecie wyróżniamy ponad sto gatunków kawowca.
Handel kawą jest zdominowany przez dwie odmiany: arabikę i robustę. Pierwsza z nich stanowi około 3/4 upraw i produkcji kofeinowego napoju.
Który z opisanych zwyczajów wydał Ci się najciekawszy? Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi dowiedziałeś się więcej na temat kawy. A jeśli przy następnej filiżance aromatycznego napoju postanowisz, że chciałbyś przygotować o nim tekst dla zagranicznych czytelników i potrzebujesz pomocy tłumacza angielskiego, szwedzkiego lub któregoś z języków nieeuropejskich, skorzystaj z naszego formularza kontaktowego. Zapraszamy!