Trudne słówko: aktywacja kontra aktywizacja
Aktywacja to określenie, z którym w dzisiejszych czasach spotkamy się głównie w kontekście nowych technologii. Jeśli aktywujemy na przykład telefon komórkowy, to będzie oznaczać to jego włączenie do systemu lub zdjęcie blokady umożliwiające korzystanie z niego. „Kupiłeś starter lub przeniosłeś swój numer? W celu jego aktywacji włóż kartę do telefonu i wykonaj pierwsze połączenie wychodzące”.
Aktywacja systemu komputerowego oznaczać będzie z kolei uwierzytelnienie numeru seryjnego oprogramowania przez producenta tak, aby było one wykorzystywane wyłącznie zgodnie z warunkami licencji, a tym samym, aby zapobiec piractwu. „Aktywacja pozwala zweryfikować, czy dana kopia systemu Windows jest oryginalna i nie została użyta na większej liczbie urządzeń, niż jest to dozwolone w postanowieniach licencyjnych dotyczących oprogramowania firmy Microsoft”.
Z aktywacją spotkamy się także w różnych dziedzinach nauki, np. w naukach fizycznych, biologicznych lub chemicznych. Skoro aktywacja to, zgodnie ze słownikową, definicją: „wzmaganie albo pobudzanie działania lub zdolności działania”, to może dotyczyć choćby różnorodnych substancji (aktywacja enzymów, aktywacja aminokwasów).
Aktywizacja to rzeczownik odnoszący się z kolei do osób. Jego synonimami będą: pobudzanie do działania, ożywianie, a także mobilizacja – w znaczeniu zebrania i uaktywnienia sił w kontekście innym niż militarny i pod wpływem czynników zewnętrznych. „…podkreślił, że największym wyzwaniem w nadchodzących wyborach będzie aktywizacja elektoratu…”; „Głównym celem programu jest aktywizacja osób zagrożonych zwolnieniem i bezrobociem, zamieszkałych na terenach wiejskich i małomiasteczkowych Podkarpacia”.
Aktywizacją nazwiemy również samoczynne, oddolne wzmaganie się aktywności grup czy środowisk oraz intensyfikację działań, jakie podejmują. „Bo to właśnie [w mediach społecznościowych] doszło do ogromnej aktywizacji zwolenników partii opozycyjnej i przejęcia symbolicznych rządów w Internecie”.
W tym kontekście warto przypomnieć również pojęcie aktywu (od łacińskiego activus – czynny, actus – czyn, actum – rzecz zrobiona) – oznaczającego grono ludzi wykazujących się największym zaangażowaniem, najbardziej widocznych w praktycznym działaniu, a także osób przewodzących organizacji lub grupie społecznej – oraz pojęcie aktywisty – oddanego sprawie działacza.
Poradnik języka polskiego!
Zdobądź zbiorcze zestawienie słówek tygodnia wraz z objaśnieniem i poszerzaj swoją wiedzę z języka polskiego.
Wypełnij formularz, aby otrzymać link do poradnika na adres e-mail: