Feliz Navidad!
Po takim powitaniu nietrudno się domyślić, czego możesz się spodziewać w dzisiejszym newsletterze. Tak, na początek parę ciepłych słów:
Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku! Pokoju, pogody ducha i okazji do stworzenia wielu miłych wspomnień. Niech nadchodzące dni będą dla Ciebie okazją do odpoczynku, spotkań z bliskimi, a szalona zabawa sylwestrowa napełni Cię energią na kolejne 365 dni. Dziękując za dotychczasową współpracę, życzymy też ciekawych wyzwań i samych sukcesów w nadchodzącym 2023 roku.
Jeżeli przy czytaniu tych życzeń pojawił się cień niepokoju związany z tym, że również Ty staniesz przed wyzwaniem sformułowania życzeń dla bliskich, współpracowników czy klientów, nie musisz się już martwić – jak zwykle Skrivanek przychodzi z pomocą!
Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy szereg artykułów na temat życzeń na różne okazje. Znajdziesz w nich gotowe propozycje – możesz je wykorzystać w niezmienionej formie albo potraktować jako inspirację do stworzenia własnych kilku zdań.
Oto one:
- życzenia bożonarodzeniowe – po polsku i po niemiecku oraz krótkie formułki w różnych językach
- życzenia noworoczne – po polsku i po angielsku
Przydatne mogą się również okazać życzenia urodzinowe – po polsku i po angielsku. Jeżeli ktoś z Twoich bliskich obchodzi w grudniu czy styczniu urodziny, te życzenia będą jak znalazł.
A kiedy po złożeniu sobie nawzajem życzeń usiądziemy już przy wigilijnym stole, to jak uniknąć niezręcznych pytań lub równie niekomfortowej ciszy? W rozwiązaniu tego problemu mogą nam pomóc 3 ciekawostki związane ze świętami Bożego Narodzenia w Polsce i na świecie. Być może Twoi bliscy nie wiedzieli, że…
- na Islandii 24 grudnia przyjaciele i rodzina obdarowują się nawzajem książkami i spędzają wieczór, czytając je. Zwyczaj ten nosi nazwę Jólabókaflóðið (tłum. jako bożonarodzeniowa powódź książek) i rozpoczął się pod koniec II wojny światowej, kiedy trudno było o inne prezenty;
- w Nowej Zelandii Boże Narodzenie przypada w lecie. Podczas organizowanych w tym czasie parad, którym przewodzi Święty Mikołaj w klapkach, śpiewane są utwory takie jak Sticky Beak the Kiwi. Dla świętego zamiast mleka i ciasteczek (jak się przyjęło w Stanach Zjednoczonych) przygotowuje się kawałki ananasa i piwo;
- na czas Bożego Narodzenia Norwegowie chowają miotły; dawniej wierzono bowiem, że w tym czasie wiedźmy są szczególnie aktywne, więc przedmioty, które stanowią dla nich środek transportu, należy ukryć najbezpieczniejszym miejscu w domu.
Można nawet pójść o krok dalej i nie tylko porozmawiać o tych ciekawych zwyczajach, lecz także wprowadzić je w życie. Na pewno warto o tym pomyśleć przynajmniej w kontekście pierwszej ciekawostki – czytania w końcu nigdy za dużo!
Ho, ho, ho 😉
Kinga