Hi!
W zeszłym miesiącu przyglądaliśmy się temu, jak można uczyć się języka angielskiego poprzez oglądanie filmów i seriali. Tym razem zastanowimy się, jak da się sprawdzić, w jakim stopniu czas spędzony przed telewizorem przełożył się na wzrost naszych umiejętności językowych.
A więc: jak w ogóle określa się poziom swoich umiejętności językowych? Najczęściej stosuje się do tego skalę CEFR (Common European Framework of Reference for Languages – Europejski System Opisu Kształcenia Językowego). Składa się na nią sześć poziomów – A1, A2, B1, B2, C1, C2, gdzie A1 to poziom początkujący, a C2 – bardzo zaawansowany. Więcej o tym możesz przeczytać tutaj i tutaj. Niekiedy spotkamy się również z określeniem „język komunikatywny”, może ono być jednak uznane za dosyć nieprecyzyjne.
Osoba mająca poziom A2 to więc taka, która m.in. potrafi porozumiewać się w typowych, prostych sytuacjach komunikacyjnych, wymagających jedynie bezpośredniej wymiany zdań na znane i powtarzające się tematy.
Użytkownik samodzielny na poziomie B1 umie m.in. tworzyć spójne, bardziej złożone wypowiedzi ustne i pisemne na tematy, które są mu znane lub go interesują.
Ktoś, kogo poziom umiejętności językowych to B2, potrafi porozumiewać się na tyle płynnie i spontanicznie, by prowadzić normalną rozmowę z rodzimym użytkownikiem języka, bez szczególnego wysiłku dla którejkolwiek ze stron.
Użytkownik zaawansowany na poziomie C1 potrafi wypowiadać się płynnie, szybko i swobodnie, dobierając właściwe słownictwo oraz sformułowania, a na poziomie C2 – umie wyrażać swoje myśli płynnie, spontanicznie i precyzyjnie, uwydatniając odcienie znaczeniowe nawet w bardziej złożonych wypowiedziach, przy użyciu bogatego zasobu słownictwa z różnych dziedzin życia i bardzo złożonych struktur leksykalno-gramatycznych.
Na podstawie informacji zawartych w naszych tekstach można spróbować określić, jaki jest Twój poziom językowy. Żeby jednak być pewnym wyniku, trzeba podejść do testu językowego, takiego jak TOEFL (akademicki egzamin z języka angielskiego, skoncentrowany na sprawdzeniu praktycznych umiejętności językowych) lub IELTS (egzamin z języka angielskiego, do którego podchodzą głównie uczniowie ostatnich klas liceów i techników, którzy chcą się ubiegać o przyjęcie na studia za granicą, a także imigranci przeprowadzający się do Wielkiej Brytanii lub innego kraju).
Takie testy pomogą nam jednak w ograniczonym zakresie – część z nich sprawdza tylko umiejętność posługiwania się językiem na jednym z poziomów. Te egzaminy nie przydadzą się, jeżeli będziemy chcieli ustalić poziom znajomości innego języka, np. hiszpańskiego czy włoskiego.
Aby skutecznie i łatwo sprawdzić umiejętności językowe własne albo pracowników swojej firmy, warto skorzystać z audytu językowego. W Skrivanku umożliwia to specjalne narzędzie FOCUS Audit Tool. Dostępnych jest ponad 30 języków, wszystko odbywa się online, a wyniki są dostępne maksymalnie 48 godzin później. Chociaż z narzędzia głównie korzystają firmy, jest ono również dostępne dla osób indywidualnych. O tym, dlaczego warto skorzystać z audytów językowych, jak wyglądają i jakie są ich rodzaje, dowiesz się z naszego artykułu.
Tyle na dzisiaj, mam nadzieję, że z tekstu dowiedziałeś się czegoś ciekawego. A czy Ty znasz poziom znajomości angielskiego (lub innego języka, którego się uczyłeś)? A może posługujesz się kilkoma językami? Jeśli chcesz, możesz się tą informacją ze mną podzielić, a także przekazać uwagi czy pytania, które zrodziły Ci się w głowie podczas czytania.
Do następnego razu! 😉 Head päeva!
Kinga