Trudne słówko tygodnia: znaczny kontra znaczący
Tym razem para słów o dość odmiennym znaczeniu, jednak zaskakująco często mylonych. Biorąc pod uwagę, jak często używamy obu z nich, warto odświeżyć sobie językowy materiał.
Znaczny to spory i pokaźny. Znaczne mogą być na przykład korzyści czy straty, znaczny może być kapitał przewidziany na realizację inwestycji, znaczne mogą być również poczynione oszczędności.
Znaczący w języku polskim to przede wszystkim, o czym zdajemy się zapominać: pełen ukrytego znaczenia, wymowny, porozumiewawczy, stanowiący aluzję do czegoś. Najczęściej zetkniemy się ze znaczącym spojrzeniem, uśmiechem, a przede wszystkim… chrząknięciem.
Dopiero w drugiej kolejności znajdziemy w słownikach definicję mówiącą, że znaczący to: istotny, ważny, poważny, mający dodatkowe konsekwencje: „…[rola ta] była furtką do popularności, ale i znaczącym ograniczeniem”, „Mimo spowolnienia gospodarczego 2009 rok przyniósł znaczący wzrost liczby zawartych umów franczyzowych i agencyjnych”.
Warto pamiętać, że w wielu przypadkach do danego kontekstu może pasować użycie obu słów. Czy np. we fragmencie prasowego artykułu: „znacząca obniżka stawki CIT powinna być impulsem rozwojowym…”, autor ma tak naprawdę na myśli obniżkę znaczącą (istotną dla przedsiębiorców), a może znaczną – czyli z poziomu kilkunastu do kilku procent, a może oba te znaczenia? Warto chyba czasem posłużyć się po prostu synonimem – zwiększy to znacząco (znacznie?) 🙂 precyzję naszych wypowiedzi.