Trudne słówko tygodnia: technika kontra technologia
Technika to zasadniczo wszystkie działania i środki związane z produkcją rzeczy materialnych oraz wiedza na ten temat. Stąd np. politechnika, czyli miejsce, w którym zdobyć można interdyscyplinarną wiedzę techniczną.
O technice mówimy również, mając na myśli szczególny sposób wykonywania danej czynności, czyli np. technikę Lee Strasberga w aktorstwie czy technikę batiku w sztuce. W tym przypadku technika jest często zamienna ze słowem metoda.
Techniką są także wyćwiczone umiejętności w danej dziedzinie: „skoczek powinien podszlifować technikę” – tu z kolei, zwłaszcza w przypadku pracy intelektualnej, synonimem będzie zwykle słowo „warsztat”; mówimy np. o doskonaleniu warsztatu pisarskiego.
Dla odmiany technologia odnosi się do procesu obrabiania i przerabiania materiałów, w tym do wiedzy o tym procesie (technologia drewna), czasem także do konkretnego procesu (technologia malowania proszkowego). Analogiczne różnice znaczeniowe stosują się do przymiotników: techniczny i technologiczny czy rzeczowników technik/technolog.
Jako ciekawostkę warto dodać, że w opinii językoznawców słowo technologiczny jest obecnie nadużywane pod wpływem języka angielskiego, podczas gdy słowo techniczny coraz częściej oznacza „o ograniczonym zakresie”, „powierzchowny” (korekta techniczna).