Trudne słówko: dotacja kontra donacja
Jak czytamy w słowniku wyrazów obcych, łacińskie dotare oznacza: „dać posag, obdarzyć, wyposażyć”. Słowa pochodzące od tego czasownika będą więc naturalnie wiązać się z nieodpłatnym oddawaniem i przekazywaniem. Rzeczownik „dotacja” w sensie zapewnienia finansowania zrobił prawdziwie zawrotną karierę dzięki Unii Europejskiej – chyba wszystkim kojarzy się głównie w tym kontekście. W tym przypadku chodzi o formę finansowania dla przedsiębiorstw, instytucji i organizacji, z założenia bezzwrotną, na wsparcie prowadzonej działalności – najczęściej konkretnych projektów.
Choć w potocznym rozumieniu dotacja traktowana jest jak synonim subwencji, warto przypomnieć, że w sensie prawnym chodzi o co innego.
Dotacja ma charakter uznaniowy – aby ją otrzymać, należy spełnić pewne kryteria określone przez podmiot dysponujący środkami finansowymi. Subwencja z kolei stanowi roszczenie prawne. Innymi słowy, jeśli podmiot finansujący alokował środki w swoim budżecie na rzecz określonego beneficjenta, to musi je przekazać – decyzja, jak wydatkować subwencję zależy od uznania podmiotu subsydiowanego.
Z jednej strony mamy zatem konieczność dopełnienia określonych formalności: „Służyliśmy doradztwem, pomocą, ale wniosków o przyznanie dotacji unijnych dla rolników było w naszym regionie istotnie niewiele. Dosyć skomplikowana procedura zniechęcała…”. Z drugiej strony – kwoty, które przysługują instytucjom z urzędu: „Minister Finansów może: 1) potrącić pożyczkę wraz z odsetkami z należnej jednostce samorządu terytorialnego subwencji lub udziałów w podatkach…”.
Gdzie w tym wszystkim donacja? Donację wiąże z dotacją przede wszystkim fakt, że mamy tu do czynienia z nieodpłatnym przekazaniem, zwykle nie chodzi jednak o środki finansowe, ale o składniki mienia. Ponadto, donacja ma nie tyle charakter uznaniowy, ile całkowicie dobrowolny. Donator decyduje o wsparciu danego celu i nie wymaga od beneficjenta spełnienia żadnych warunków, decyduje po prostu, że jest to podmiot zasługujący na pomoc. Synonimem donacji będzie zatem darowizna. Na koniec warto również wspomnieć, że mianem donacji określa się w sposób formalny honorowe oddanie krwi.
Poradnik języka polskiego część 2!
Zdobądź zbiorcze zestawienie słówek tygodnia wraz z objaśnieniem i poszerzaj swoją wiedzę z języka polskiego.
Wypełnij formularz, aby otrzymać link do poradnika na adres e-mail: