Trudne słówko: demonstrant kontra demonstrator
Dzisiejsza para słów ma związek z dwoma znaczeniami rzeczownika „demonstracja” (od łac. demonstrare – pokazywać, dowodzić): manifestacja oraz pokaz. Warto przy tym wyjść od tego, czy i czym różni się właściwie demonstracja od manifestacji.
Według słownika demonstracja to „wystąpienie zbiorowe mające na celu wyrażenie protestu przeciwko czemuś”. Manifestacja z kolei to „zbiorowe wystąpienie dla wyrażenia swojego stanowiska, protestu, sympatii, solidarności itp. z czymś lub z kimś”. Wydaje się więc, że każda demonstracja jest manifestacją, ale nie każda manifestacja jest demonstracją, gdyż ta ostatnia dotyczy wyłącznie manifestowania odczuć negatywnych: protestu lub sprzeciwu.
Zarówno demonstracja, jak i manifestacja mogą dotyczyć także uczuć – wówczas oznaczają ostentacyjne, a często niemile widziane okazywanie emocji lub stosunku do czegoś. Demonstracją lub manifestacją określimy również pokaz siły armii w celu ostrzeżenia wroga albo wywarcia presji na drugą stronę konfliktu, w tym także ruchy wojsk mające na celu zmylenie nieprzyjaciela.
I wreszcie demonstracja (ale już nie manifestacja) to pokaz, czasem w ramach procesu nauczania, zwykle urządzeń i zasad ich działania lub przeprowadzanie doświadczeń.
Analogicznie funkcjonują określenia demonstrant i demonstrator. Demonstrant to uczestnik demonstracji ulicznej lub ktoś, kto bierze udział w manifestacji przeciwko czemuś – czasem może być to wydarzenie o gwałtownym i/lub brutalnym przebiegu. „W wyniku niedzielnych zamieszek 13 osób zostało tymczasowo zatrzymanych pod zarzutem naruszenia spokoju publicznego, 4 policjantów i jeden demonstrant odnieśli obrażenia”.
Demonstrator zaś to ktoś, kto przeprowadza demonstrację – innymi słowy pokazuje coś lub przeprowadza pokazowe doświadczenie. „Praca demonstratora wyrobów polega na prezentacji produktów i usług. Głównym celem jest doprowadzenie do sprzedaży przedstawianego towaru. Demonstrator wyrobów najczęściej pracuje na zlecenie różnych firm (branża spożywcza, kosmetyczna, artykuły gospodarstwa domowego, RTV i wiele innych)”.
Warto również zwrócić uwagę na znaczenie przymiotnika „demonstracyjny” oznaczającego nie tyle coś związanego z demonstracją, ile coś obliczonego na efekt, ostentacyjnego i dość rażącego dla obserwatora.
Poradnik języka polskiego!
Zdobądź zbiorcze zestawienie słówek tygodnia wraz z objaśnieniem i poszerzaj swoją wiedzę z języka polskiego.
Wypełnij formularz, aby otrzymać link do poradnika na adres e-mail: