Trudne słówko tygodnia: metodologia kontra metodyka
Metodologia to nauka o metodach wykorzystywanych w różnych dziedzinach nauki. Jako taka dotyczy więc sposobów działania oraz uzyskiwanych wyników – skuteczności stosowanych metod.
Mianem tym określamy również zbiór metod stosowanych w danej dyscyplinie. W tym sensie możemy wyróżnić metodologię nauk ścisłych, przyrodniczych i społecznych. Zasadniczo z metodologią mamy do czynienia wszędzie tam, gdzie przeprowadzane są badania czy pomiary (np. metodologia badań marketingowych).
W języku potocznym przez metodologię rozumiemy często podejście stosowane w danej pracy, nawet wówczas, gdy chodzi nam o dość luźny zbiór reguł.
Metodyka, zgodnie z definicją słownikową to: „dydaktyka szczegółowa jakiegoś przedmiotu szkolnego, zajmująca się celami i metodami jego nauczania”. W tym sensie możemy więc mówić o metodyce nauczania języka angielskiego czy matematyki.
Z drugiej strony metodyka to także każdy zbiór reguł albo tryb postępowania, którego zastosowanie ma nas doprowadzić do uzyskania określonego wyniku. Tu mamy często na myśli nauczanie na poziomie szczegółu. W sieci można znaleźć np. publikację pod tytułem: Metodyka nauczania przewrotu w przód i w tył – w wersji uczniowskiej: „Wczoraj pani pokazała nam, jak robić fikołki”. 🙂