Juwenalia są świętem, na które niecierpliwie czekają wszyscy studenci. Tego dnia na uczelniach nie odbywają się zajęcia i mogą oni uczestniczyć w bogatym programie rozrywkowym przygotowanym dla nich przez komitety uniwersyteckie i inne organizacje.
Juwenalia organizowane są corocznie w maju. Nie mają one stałej daty i zazwyczaj trwają kilka dni. Ich nazwa pochodzi od łacińskiego słowa iuvenalia (z łac. „igrzyska młodzieńców”), będącego nazwą wydarzenia sportowego odbywającego się w Rzymie od 59 roku n.e. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co to za święto oraz jak wyglądają jego obchody, zapraszamy do lektury tego artykułu!
SPIS TREŚCI
Juwenalia – krótka historia święta
Pierwsze juwenalia odbyły się w Krakowie już w XV wieku. Żacy tamtejszej akademii organizowali wówczas barwne korowody, w których brali udział żonglerzy, mimowie i grajkowie. Szczęśliwie tradycja ta przetrwała aż do dziś.
Pierwsze juwenalia, w formie podobnej do znanej nam obecnie, zaczęły być organizowane w latach 50. XX wieku. Koncepcja odbywającego się w samym sercu miasta pochodu juwenaliowego narodziła się dopiero w 1964 roku w Krakowie. Jego uczestnicy przeszli wówczas z Wawelu na Rynek Główny. Towarzyszyło im chwytliwe hasło: „od Kazimierza Wielkiego do Kazimierza Lepszego”, będące pochwałą dla ówczesnego rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Juwenalia – obchody święta
Świętowanie juwenaliów trwa zazwyczaj kilka dni. Są one odskocznią od codziennej nauki i dają wytchnienie przed zbliżającą się czerwcową sesją egzaminacyjną.
Każdy z polskich uniwersytetów świętuje na swój sposób. Często urządzane są pochody, w których biorą udział poprzebierani studenci. Niektórzy z nich próbują swoim strojem nawiązać do studiowanych kierunków, inni starają się uzyskać jak najbardziej szalony wygląd.
Po zakończonym pochodzie prezydenci niektórych miast akademickich decydują się na przekazanie studentom symbolicznych kluczy do bram miasta. Młodzi obiecują w zamian dobrze się nim opiekować przez kilka najbliższych dni.
Jednym z popularnych zwyczajów święta jest organizacja konkursów na najmilszą studentkę i najmilszego studenta. Aby uzyskać ten tytuł, uczestnicy muszą wykazać się poczuciem humoru, kreatywnością i zręcznością.
Inną tradycją juwenaliową są zawody sportowe. Umożliwiają one sprawdzenie swoich sił nie tylko w popularnych dyscyplinach, takich jak: siatkówka, piłka nożna lub pingpong, ale też w tych mniej oczywistych jak paintball, aqua jogging czy wspinaczka.
Na uczestników juwenaliów nierzadko czekają wielkie wydarzenia takie jak: koncerty, konkursy, a nawet trzydniowy festiwal muzyczny. Na niektóre z nich sprzedawane są bilety, na inne wstęp dla studentów danej uczelni jest w pełni darmowy. To doskonała okazja do spotkania z ulubionymi wykonawcami, zwłaszcza że wśród najciekawszych projektów znajdują się występy, podczas których można zobaczyć prawdziwe gwiazdy.
Czy Juwenalia są obchodzone za granicą?
Juwenalia są typowo polską tradycją. Co ciekawe, ich nazwa nie została przetłumaczona na obce języki, brzmi dokładnie tak samo jak w naszym rodzimym. Na świecie obchodzone są jednak różne inne święta studenckie, których obchody wydają się równie ciekawe.
International Students’ Day to święto międzynarodowe, jak wskazuje na to jego nazwa. Obchodzony jest on 17 listopada na niektórych uniwersytetach w różnych krajach świata. Pomysł na ten dzień narodził się w Czechach; chciano w ten sposób upamiętnić studentów praskiego uniwersytetu, zamordowanych i wywiezionych do obozów koncentracyjnych przez niemieckich nazistów. Organizatorzy tego dnia zachęcają do wzięcia udziału w wydarzeniach dotyczących międzykulturowości, tolerancji i świadomości obywatelskiej.
15 października, w rocznicę urodzin 11. prezydenta Indii A.P.J. Abdul Kalama, obchodzi się w tym kraju World Students’ Day. Jego celem jest podkreślenie znaczenia edukacji we współczesnym społeczeństwie.
W Argentynie w prowincji Jujuy co roku, w drugiej połowie września, odbywa się Fiesta Nacional de los Estudiantes. Trwa ona około 10 dni. Celebruje się wówczas nadejście wiosny (która ma swój początek 21 września na półkuli południowej) oraz młodość studentów. Organizowane są wówczas liczne koncerty, zawody i konkursy.
Juwenalia – ciekawostki
Juwenalia, które odbywają się na różnych uczelniach noszą często swoje własne, nieco odmienne nazwy. Na uniwersytetach medycznych obchodzi się Medykalia, na uniwersytetach ekonomicznych Ekonomalia, a na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (w skrócie KUL) Kulturalia. Czyżynaliami określa się z kolei juwenalia Politechniki Krakowskiej, które odbywają się głównie przy osiedlu akademickim tej uczelni – czyli w krakowskiej dzielnicy Czyżyny.
Juwenalia są wspaniałą okazją do wykazania się kreatywnością. W 2018 roku uczestnicy Juwenaliów Gdańskich zdecydowali się na zorganizowanie nietypowych zawodów: wyścigu łóżek szpitalnych. W ramach tej samej imprezy odbył się również wyjątkowy koncert pod nazwą Zadyryguj nami, podczas którego dyrygentami profesjonalnej trzydziestoosobowej orkiestry mógł zostać każdy przechodzień.
Nazwa „juwenalia” została przyjęta dopiero w 1954 roku. Za jej twórcę uważa się profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego Floriana Nieuważnego. Jedną z wcześniejszych propozycji było ochrzczenie święta studentów mianem „saturnaliów”, nawiązującym do kilkudniowej uczty i igrzysk w starożytnym Rzymie. Pozostano jednak przy obecnej propozycji, ze względu na jej związek z młodością.
Przymiotnikiem od słowa „juwenalia” jest „juwenaliowy”. W języku polskim funkcjonuje również podobny wyraz „juwenilny”, który oznacza po prostu „młodzieńczy”. Nie należy ich ze sobą mylić.
Jeśli jesteś właśnie w trakcie przygotowywania artykułu na temat obchodów juwenaliów albo polskich uniwersytetów w języku angielskim, hiszpańskim lub innym i chcesz mieć pewność, że jest on w pełni poprawny – skorzystaj z naszej oferty tłumaczeń pisemnych. Wykonujemy również tłumaczenia prac dyplomowych oraz różnego rodzaju publikacji naukowych.