Gëzuar Krishlindjet!
Zapewne nie znasz języka albańskiego, podpowiem Ci więc, że dzisiejszy tytuł oznacza „wesołych świąt Bożego Narodzenia”. Na takich życzeniach jednak nie poprzestaniemy:
Radosnych, spokojnych świąt Bożego Narodzenia, spędzonych w gronie rodziny i przyjaciół, pełnych ciepła i samych miłych chwil, które zostaną w pamięci na dłużej. Wspaniałej zabawy sylwestrowej i pełnego energii wejścia w nowy rok!
Nasz zespół, którego część widać na zdjęciu poniżej, przesyła pozdrowienia!
Wśród osób, które wezmą udział w zabawie do 20 grudnia i poprawnie odpowiedzą na co najmniej 10 pytań, zostaną rozlosowane nagrody: 5 kuponów o wartości 100 PLN do wykorzystania na Allegro i 15% rabatu na kolejne zamówienie w Skrivanku.
W Polsce świętowanie Bożego Narodzenia rozpoczynamy od Wigilii. Podobnie to wygląda w wielu innych państwach, co jednak nie znaczy, że wszyscy mamy takie same zwyczaje, wskazujące, co należy robić w danym czasie. Na tych różnicach chciałabym się dzisiaj skupić.
A więc – jakie są zwyczaje wigilijne w innych krajach?
- Czesi przez cały dzień, aż do wieczerzy wigilijnej, poszczą. Tym, którzy wytrwają w tym postanowieniu, ma – według dawnych wierzeń – ukazać się złota świnka symbolizująca szczęście. Tradycja nakazuje też, żeby powróżyć – w tym celu m.in. panny rzucają butem przez ramię i sprawdzają następnie, czy upadł on przodem do drzwi – co oznacza rychłe zamążpójście, czy w drugą stronę – wskazując, że na małżeństwo trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.
- Słowacy po wieczerzy kroją na szczęście jabłko w poprzek. Jeśli gniazdo nasienne będzie miało piękny kształt gwiazdy, zwiastuje to dobry nowy rok i zdrowie całej rodziny.
- w szwedzkich domach nie może zabraknąć ozdoby o nazwie Julbocken, czyli wykonanego ze słomy i ozdobionego czerwoną wstążką bożonarodzeniowego koziołka. Niektóre szwedzkie dzieci wierzą, że to właśnie on, a nie św. Mikołaj czy Aniołek, przynosi prezenty.
- Norwegowie 24 grudnia chowają miotły, aby nie znalazły i nie użyły ich jako środka transportu czarownice.
- W Boliwii Boże Narodzenie nazywane jest świętem Dzieciątka Zbawiciela; w Wigilię wszystkie rodziny wyruszają w pochodzie do kościoła, każda ze swoją figurką Dzieciątka, którą po poświęceniu zabierają z powrotem do domu, śpiewając kolędę Ta noc jest najpiękniejsza.
- W Meksyku (a także niektórych innych krajach latynoskich, m.in. Panamie, Gwatemali, Hondurasie) 24 grudnia organizuje się ostatnią z dziewięciu las posadas, czyli pochodów bądź festynów będących upamiętnieniem wędrówki Maryi i Józefa do Betlejem. Ich nieodłącznym elementem jest piniata – największą rozbija się właśnie w Wigilię. Wieczerza wigilijna w tym kraju zaczyna się późnym wieczorem.
- W Japonii na stole nie pojawia się karp, pudding czy klopsiki, ale kubełek nuggetsów z KFC. Często trzeba go wcześniej zarezerwować. Zwyczaj pojawił się w latach 70. za sprawą udanej akcji marketingowej KFC Japan o nazwie Kurisumasu ni wa Kentakkii, czyli „Kentucky na Boże Narodzenie”.
Więcej ciekawostek na temat przeżywania Wigilii w różnych krajach na świecie znajdziesz w naszym artykule poświęconym właśnie Wigilii Bożego Narodzenia.
Jeśli chcesz zaskoczyć rodzinę, możesz spróbować włączyć jedną z tych tradycji do swojego świętowania – z pewnością nie będzie nudno. 😉
Dobrego przedświątecznego i świątecznego czasu!
Kinga