biuro tłumaczeń skrivanek

Życzenia bożonarodzeniowe

Życzenia bożonarodzeniowe

Składanie życzeń to niezbędny element świętowania Bożego Narodzenia. Ustnie czyni się to podczas wieczerzy wigilijnej, świątecznych spotkań w szkole, pracy, ze znajomymi, a czasem także w sklepie czy na ulicy – np. gdy mijamy się z sąsiadami. Pisemnie – poprzez wysyłane pocztą tradycyjną lub elektroniczną kartki świąteczne, SMS-y, w mediach społecznościowych.

Okazji jest więc bardzo dużo, ale pomysłów na to, co powiedzieć czy napisać, często mamy o wiele mniej. Tymczasem żeby osoba, której składamy życzenia bożonarodzeniowe, poczuła, że czynimy to szczerze, raczej nie powinniśmy powtarzać zawsze tej samej wersji. Jak więc sobie z tym poradzić?

Przedstawiamy kilka pomysłów na życzenia bożonarodzeniowe w języku polskim, które można wykorzystać w zaproponowanej wersji, a także przerobić w taki sposób, by jak najlepiej pasowały do adresata.

Życzenia bożonarodzeniowe uniwersalne

Na początek krótka propozycja tradycyjna życzeń bożonarodzeniowych:

Z okazji świąt Bożego Narodzenia życzę Ci/pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia zdrowia, szczęścia, pomyślności i rodzinnego ciepła.

Dobrą opcją może być wersja dłuższa:

Drogi/Droga/Drodzy N.N.! Gdy na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazdka, wszyscy zgromadzimy się wokół stołu, aby podzielić się opłatkiem i rozpocząć wigilijne świętowanie. Niech ten czas Bożego Narodzenia będzie przepełniony miłością, radością i ciepłem, które będzie Wam towarzyszyło aż do szalonego sylwestra i szczęśliwego nowego roku.

Życzenia religijne

Na ten czas Bożego Narodzenia życzę Ci/życzymy Wam radości, pokoju i miłości płynących ze żłóbka. Niech Chrystus, który ponad dwa tysiące lat temu narodził się w stajence, w te święta ponownie narodzi się w Twoim sercu/Waszych sercach i obdarzy Cię/Was nadzieją oraz siłami na następne tygodnie i miesiące. Gloria in excelsis Deo!

Życzenia bożonarodzeniowe
Życzenia bożonarodzeniowe
Życzenia bożonarodzeniowe

Rymowane życzenia na Boże Narodzenie

Warto zadbać o to, żeby życzenia bożonarodzeniowe miały ciekawą formę, np. były rymowane:

W dzień Bożego Narodzenia
Chcę Ci złożyć serdeczne życzenia
Zdrowia, szczęścia, pomyślności
Wielu łask Bożych i mnóstwa radości.

Pod choinką prezentów wymarzonych
i świątecznych dni wprost wyśnionych
Karpia smacznego
i po prostu dużo dobrego!

Życzenia bożonarodzeniowe – propozycje cytatów

Bożonarodzeniowe życzenia w formie pisemnej warto rozpocząć od cytatu z kolędy lub pastorałki, np.:

  • „Bóg się rodzi, moc truchleje!”
  • „Aniołowie się radują, pod niebiosy wyśpiewują: Gloria, gloria, gloria in excelsis Deo”
  • „Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy. Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory”
  • „Pójdźmy wszyscy do stajenki, do Jezusa i Panienki!”
  • „Dróżki kalwaryjskie, czemu nie biegniecie? Bo się narodziło dziś w Betlejem Dziecię!”
  • „Daj nam, Boże Dziecię, pokój na tym świecie! Hej, kolęda, kolęda!”
  • „Z gór zejdziemy chwalić Ciebie, do stajenki, do Betlejem!”
  • „Kolędujmy wszyscy wraz, bo już na to wielki czas!”

Jak stworzyć własne życzenia?

Jeśli chcemy, żeby życzenia bożonarodzeniowe były wyjątkowe, warto przygotować je samodzielnie, uwzględniając w nich takie kwestie, które szczególnie dotyczą danej osoby. Zapracowanemu ojcu rodziny możemy życzyć odpoczynku i pociechy z dzieci, licealistce dobrze zdanej matury i wyboru właściwego dla niej kierunku studiów, znajomemu księdzu – dużo zapału do pełnienia posługi i kierowania się zawsze Bożą wolą, tłumaczowi – prostych i dobrze płatnych zleceń, a nauczycielce szkoły językowej kursantów chętnych do nauki. 

Takie życzenia, nawet jeżeli nie będą miały wymyślnej formy, z pewnością trafią do serca adresata i zostaną przez niego zapamiętane na długo.

Posty powiązane

chatsimple
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.