biuro tłumaczeń skrivanek

W czwartek czy we czwartek?

W czwartek czy we czwartek

Trudne słówko tygodnia: w czwartek czy we czwartek?

Niektóre dni tygodnia sprawiają ewidentnie mniej problemów. Weekend jest oczywisty (w sobotę, w niedzielę). Dni sąsiadujące z weekendem też nie budzą wątpliwości (w poniedziałek, w piątek). Jak to jednak jest z tym środkiem tygodnia? Forma „we” jest bezwzględnie obowiązująca wyłącznie w przypadku wtorku – musimy tu uniknąć trudno wymawialnej zbitki spółgłosek w+w. We wtorek. Jeśli zaś chodzi o środę i czwartek, to za równie poprawne uważa się obie formy przyimka: w środę, w czwartek – zgodnie z normą, ale również – zgodnie z językowym zwyczajem – we środę i we czwartek.

Potrzebujesz wsparcia w tłumaczeniu francusko-polskich materiałów edukacyjnych? A może chcesz przygotować taki newsletter dla swoich zagranicznych klientów, który trafi w ich oczekiwania? Nasz tłumacz francusko polski wykona przekład korespondencji, książek naukowych, popularnonaukowych i innego typu materiałów.

Posty powiązane

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.