Trudne słówko: resort kontra kurort
Niejednokrotnie już wspominaliśmy o dość szkodliwym wpływie języka angielskiego jako współczesnej lingua franca na poziom polszczyzny. Językowe kalki powielane w internecie, szczególnie zaś w mediach społecznościowych i na najpopularniejszych portalach plotkarskich, sprawiają, że zapominamy wręcz o oryginalnych znaczeniach słów w języku polskim.
Swego czasu bohaterem naszego cyklu było już słowo „ekskluzywny”, które – przypomnijmy – prawidłowo stosowane ma podkreślać niedostępność, elitarność, fakt, że dana rzecz jest niezmiernie kosztowna (jak np. ekskluzywny jacht, czy ekskluzywna willa). Co za tym idzie, nigdy mianem ekskluzywnego nie określimy wywiadu prasowego, telewizyjnego, czy radiowego – jeśli dana osoba rozmawia tylko z nami i pozostaje niedostępna dla innych mediów, to będzie to zawsze wywiad „na wyłączność”!
Wydaje się, że w podobny sposób i z tych samych przyczyn zaczynają być mylone słowa tak odmienne jak bohaterowie dzisiejszej pary: resort i kurort. Oto co piszą redaktorzy znanej strony internetowej o pewnej celebrytce: „Na jej codzienny strój składały się dresy z logo narciarskiego resortu Park City, klasyczne Uggi i okulary przeciwsłoneczne”. Błąd! Resort w języku polskim ma tylko jedno znaczenie. Za słownikiem: „dział administracji państwowej kierowany przez ministra”. Biorąc zatem przytoczony opis dosłownie, trzeba uznać, że istnieją na świecie ubrania z logo ministerstwa ds. narciarstwa. Przypuszczenie graniczące z pewnością jest jednak takie, że nawet kraje będące liderami sportów zimowych takiegoż nie posiadają.
Z drugiej strony, prawidłowe będzie zdanie: „Resort kultury chce zignorować orzeczenie sądu i przejąć muzeum bez oglądania się na prawo”. Podsumowując, jeśli chodzi nam o miejscowość wypoczynkową dla amatorów białego szaleństwa, to jedynym właściwym wyborem będzie słowo kurort (narciarski). „Oferta hoteli, SPA oraz sklepów w najbardziej luksusowych kurortach narciarskich dla niektórych odwiedzających je turystów liczy się bardziej niż pokryte śniegiem stoki”.
Uwaga na koniec: kurort oznacza nie tylko lokalizację turystyczną, ale też uzdrowiskową – taką, którą odwiedzają kuracjusze: „Kurort celuje dziś w leczeniu schorzeń sercowo-naczyniowych”.
Poradnik języka polskiego!
Zdobądź zbiorcze zestawienie słówek tygodnia wraz z objaśnieniem i poszerzaj swoją wiedzę z języka polskiego.
Wypełnij formularz, aby otrzymać link do poradnika na adres e-mail: