Datacja oznacza po pierwsze postawienie daty na piśmie (datowanie, opatrzenie datą), po drugie, ustalenie daty jakiegoś wydarzenia lub pisma – umiejscowienie go w czasie, po trzecie zaś formułę określającą czas i miejsce sporządzenia oraz podpisania dokumentu (międzynarodowego). Warto przy tym zwrócić uwagę, że w naukach historycznych i biologicznych proces przypisywania zdarzeniom dat na podstawie różnorodnych zapisów, własności i koncepcji określać się będzie raczej mianem datowania (por. np. datowanie radiowęglowe, czy dendrochronologiczne). „To jedna z kilku przesłanek przemawiających raczej za późniejszym niż koniec XV stulecia datowaniem utworu – późniejszym w każdym razie aniżeli przypuszczalna datacja pieśni…”; „…chciałbym jeszcze powrócić […] do notatki, która została złożona… powstała, jeśli wierzyć datacji tego tekstu, 25 lipca 2002 roku…”.
Rzeczownik dotacja pochodzi z kolei z łaciny, gdzie dotare oznacza dawanie posagu obdarzanie i wyposażanie, a więc przekazywanie czegoś nieodpłatnie. We współczesnej polszczyźnie dotację kojarzyć będziemy przede wszystkim z finansowaniem przekazywanym przez Unię Europejską. Ogólnie rzecz ujmując, dotacje mają na celu – z założenia bezzwrotne – wsparcie działalności przedsiębiorstw, instytucji i organizacji, najczęściej udzielane na potrzeby konkretnych projektów.
Warto również pamiętać, że dotacja nie jest synonimem subwencji, dotacja bowiem przyznawana jest w sposób uznaniowy – podmiot rozdysponowujący środki finansowe określa z góry nie tylko kryteria jej przyznania, ale także późniejszego wydatkowania. W odróżnieniu od dotacji subwencja jest zaś roszczeniem prawnym: jeśli w budżecie podmiotu finansującego alokowano już środki dla konkretnego podmiotu, to wsparcie takie musi zostać przekazane z urzędu, a decyzja o sposobie ich użycia należy wyłącznie do beneficjenta. „Podmiot otrzymujący dotację jest obowiązany przechowywać dokumenty potwierdzające realizację projektu zgodnie z umową zawartą z dysponentem środków bezzwrotnych”; „Zarządy gmin zachodzą w głowę, jak podzielić tegoroczną subwencję oświatową, aby wystarczyło na pokrycie kosztów wchodzącej od września reformy oświaty”.
Poradnik języka polskiego!
Zdobądź zbiorcze zestawienie słówek tygodnia wraz z objaśnieniem i poszerzaj swoją wiedzę z języka polskiego.
Wypełnij formularz, aby otrzymać link do poradnika na adres e-mail: