Na rynku istnieje wiele narzędzi, które ułatwiają tworzenie stron internetowych. Jeśli nie masz doświadczenia, możesz skorzystać z darmowych szablonów witryn, które oferują różne platformy, takie jak WordPress, Wix czy Squarespace. Wiele z tych platform dysponuje intuicyjnymi interfejsami, dzięki którym użytkownicy mogą projektować swoją stronę internetową nawet bez znajomości kodowania. Na naszej stronie internetowej możesz przeczytać kilka artykułów dotyczących różnych platform w zakresie tworzenia stron internetowych i ich lokalizacji.
Przy tworzeniu stron www nie można nie wspomnieć o tak zwanych builderach, czyli kreatorach witryn, które w swoim pulpicie nawigacyjnym umożliwiają tworzenie stron bez konieczności posiadania zaawansowanej wiedzy technicznej. Jest to doskonała opcja dla osób, które chcą stworzyć swoją stronę internetową, ale nie chcą lub nie mogą korzystać z profesjonalnych usług tworzenia witryn.
WordPress – najpopularniejsze otwarte oprogramowanie do tworzenia stron www
WordPress to jeden z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią (CMS). Aż 43% stron www jest zbudowanych na tej platformie. Umożliwia ona tworzenie, zarządzanie i publikowanie treści na stronach internetowych. Do tego pakietu dochodzi także niezawodny hosting. Platforma ta oferuje również wbudowany kreator stron www, który umożliwia użytkownikom tworzenie witryny bez konieczności pisania kodu HTML, CSS i innych języków programowania. Oprogramowanie to ma także wbudowane narzędzia, które pozwalają na osiągnięcie lepszych rezultatów w wynikach wyszukiwania. Stronę stworzoną na WP uznaje się za stosunkowo bezpieczną. WP posiada wiele wbudowanych funkcji zabezpieczających przed atakami na stronę internetową. Wersja mobilna strony na WP także działa bez zarzutów, zatem jest to platforma godna polecenia. Stronę zbudowaną tym oprogramowaniem można także łatwo pozycjonować w wynikach wyszukiwania Google.
Taki kreator stron internetowych jest przyjazny dla użytkownika. Znajdziesz w nim wszystko, czego potrzebujesz, aby stworzyć piękną witrynę w krótkim czasie, która w dodatku będzie wyglądała profesjonalnie. Edytor stron umożliwia użytkownikom wybór spośród wielu szablonów stron, które można dostosować do swoich potrzeb. Szablony te są zaprojektowane w łatwy sposób, aby dosłownie jednym kliknięciem wybrać to, czego ci potrzeba. Kreator stron www zapewni spójny wygląd i styl dla różnych typów stron, takich jak strony firmowe, blog, sklep internetowy, fora i wiele innych.
Funkcje kreatora stron www
Kreator stron internetowych oferuje wiele opcji do tworzenia spersonalizowanych i funkcjonalnych witryn. Oto niektóre z najważniejszych funkcji i narzędzi, które posiada kreator stron WP:
Edytor tekstu – umożliwia dodawanie i edytowanie treści na twojej stronie. Edytor ten działa podobnie do programów do edycji tekstu, takich jak Microsoft Word, co czyni go łatwym w użyciu.
Wbudowany edytor grafiki – kreator stron WP oferuje wbudowany edytor grafiki, który umożliwia dodawanie, edytowanie i formatowanie obrazów na stronie, także dostosowywanie ich do urządzeń mobilnych.
Widżety – kreator www oferuje wiele gotowych widżetów, które można dodać do strony, takich jak przyciski społecznościowe, pola do wprowadzania danych, tagi, komentarze, opinie i wiele innych. Stronę, którą stworzysz, możesz zatem urozmaicić w bardzo prosty sposób.
Dodatki – kreator stron WP oferuje wiele dodatków (wtyczek), które można zainstalować i wykorzystać na swojej stronie. Dodatki umożliwiają dodawanie nowych funkcjonalności oraz usług do strony, takich jak galerie zdjęć, formularze kontaktowe, pozycjonowanie stron, słowa kluczowe, rozwijanie reklamy w Internecie, a nawet sklep internetowy czy media społecznościowe. Niektóre wtyczki pozwalają także na sprawdzenie, jaka jest szybkość ładowania strony zarówno na PC jak i na innych urządzeniach mobilnych.
Personalizacja – kreator stron WP umożliwia personalizację strony, dzięki czemu użytkownicy mogą dostosować wygląd i styl stron do swoich potrzeb, a także zapisać swoje ustawienia jako nowy szablon strony i korzystać z niego przy kolejnych projektach. Tworzenie stron www nigdy wcześniej nie było takie proste.
Strona stworzona w WP może zawierać fragmenty z różnych kreatorów. Poniżej znajduje się opis kilku z nich.
Elementor – najpopularniejszy builder WP
Jeśli chcesz stworzyć własną stronę internetową, to nie przejdziesz obojętnie obok tego intuicyjnego kreatora stron www. Jego obsługa jest bardzo prosta, gdyż polega na zaznaczaniu funkcji na pulpicie nawigacyjnym, którą chcemy uaktywnić na stronie docelowej, przeciągnięciu jej i upuszczeniu na stronę tworzonej witryny (tzw. funkcja drag and drop).
Całość edycji strony www dzielimy na sekcje, które to dzielimy na kolumny. W nich mamy różne elementy, takie jak obrazki, teksty, mapki, przyciski, filmy, animacje i wiele innych dodatków, których jest kilkadziesiąt w darmowej wersji tego edytora. Gdy chcemy zmienić któryś element, do wyboru mamy zawsze trzy kategorie edycji: treść (tekst, obrazek, treści dynamiczne, np. slidery), styl (nadaje wizualny charakter danego elementu: wielkość, kolor, tło, czcionka czy wyrównanie) i zaawansowane. Stąd jest to bardzo elastyczne narzędzie do tworzenia stron internetowych, gdyż każdy z użytych elementów może zostać edytowany i zmieniony
Wady i zalety Elementora
zalety:
- intuicyjny interfejs dla użytkowników,
- użycie bez znajomości kodowania,
- setki gotowych widżetów i szablonów stron,
- nie osłabia szybkości ładowania strony www,
- bloki Elementora działają w pełni responsywnie na każdym urządzeniu,
- dostępna także opcja pro, która zawiera bardziej zaawansowane gotowe elementy do wykorzystania,
- wsparcie techniczne 24/7,
- zgodny z wtyczkami tłumaczeniowymi, takimi jak WPML lub Polylang,
- wspiera języki wyświetlane od prawej do lewej (na przykład arabski).
wady:
- zależny od WP, nie można go używać z innymi platformami do tworzenia stron internetowych.
Visual Composer – kreator stron www
Jest to kolejny edytor, który może Ci pomóc w tworzeniu stron internetowych. Również działa na zasadzie „przeciągnij i upuść”, a duże ilości gotowych elementów witryny, spośród których użytkownicy mogą budować stronę www powodują, że zyskuje on szersze uznanie wśród użytkowników. Warto dodać, że bardzo często ten kreator stron www jest mylony z WPBakery, jednak ten drugi nie ma wersji darmowej oraz posiada nieco ograniczone możliwości. Nie zbudujemy na nim całej strony internetowej, jak przy użyciu Visual Composera, możemy edytować jedynie obszar zawartości swoich stron.
zalety:
- dostępna wersja darmowa,
- wbudowany responsywny design,
- łatwy w obsłudze bez konieczności pisania kodu.
wady:
- może spowodować znaczne spowolnienie ładowania twojej witryny,
- problemy z kompatybilnością: Visual Composer może czasem nie działać z niektórymi motywami lub wtyczkami, co może prowadzić do konfliktów i błędów.
Beaver Builder – kreator stron www
Tworzenie stron internetowych odbywa się w widoku rzeczywistym. Po prawej stronie dostępne są poszczególne narzędzia. Aby zobaczyć całą stronę można także ukryć panel menu przez kliknięcie na „x”. Chwytamy poszczególne elementy z menu do menu. Na przykład można wstawić obraz. Wyskoczy wtedy okno do wstawienia. Tutaj wybieramy obraz i ustawiamy jego parametry. Na koniec klikamy Zapisz na dole okna.
zalety:
- bardzo łatwa obsługa,
- dowolne układanie elementów strony,
- dostęp do gotowych szablonów stron internetowych.
wady:
- darmowa wersja nie oferuje pełnego zakresu funkcji, a wersja pro jest droższa od innych edytorów,
- brak historii edycji dla ułatwienia cofania zmian.
Gutenberg – nowa wersja wtyczki do WP
Jest to „edytor bloków” dla WP, który reprezentuje modułowe podejście do modyfikowania całej strony www. Można edytować poszczególne bloki treści we wpisach lub na stronach. Dodawanie i ustawianie widżetów. Można także zaprojektować stopki, nagłówki i nawigację witryny z pełną obsługą jej edycji.
Fragmenty treści w edytorze, takie jak galeria obrazów, akapit, nagłówek, są osobnymi blokami. Można je dodawać, przestawiać i modyfikować, co pozwala użytkownikom tworzyć treści i układy stron www w intuicyjny sposób.
Gutenberg, oprócz wyświetlania ilości słów, pokazuje także liczbę paragrafów i bloków. Co więcej, pod omawianym przyciskiem kryje się również spis całej strony w postaci nagłówków h1, h2, h3, … Jest to przydatna funkcja pod kątem wyszukiwarek i SEO.
Zalety:
- najnowsza wersja tej wtyczki jest zgodna z najnowszymi standardami internetowymi i pozwala na tworzenie responsywnych stron internetowych,
- umożliwia łatwe formatowanie bloków i tworzenie wersji niestandardowych,
- bardziej intuicyjny niż poprzednie wersje,
- więcej wolnej przestrzeni roboczej na ekranie,
- dostosowany pod kątem urządzeń mobilnych.
Wady:
- wymaga najnowszej wersji WP,
- nie obsługuje strony www w czasie rzeczywistym,
- brak responsywnych kolumn, które nie układają się w grupy,
- minimalistyczny wygląd sprawia, że trzeba dłużej szukać pożądanych opcji, które są ukryte na boczny pasek ustawień,
- zdarzają się poważne „bugi”.
Oxygen – wtyczka wizualna do WP
Edytor ten występuje tylko w płatnej wersji i należy do tzw. „visual page builderów”. Całkowicie eliminuje on zastosowanie jakiegokolwiek motywu. Zamiast motywu oferuje solidne narzędzie do tworzenia szablonów graficznych, które pozwalają na zaprojektowanie praktycznie każdego najmniejszego elementu witryny.
Kwota za wykupienie licencji jest jednorazowa, a co za tym idzie po wykupieniu Oxygen można z niego korzystać w nielimitowany sposób na dowolnej ilości stron. Jest to zdecydowanie plus, gdyż po zainwestowaniu w edytor możemy wykorzystywać go bez limitów na swoich stronach, jak i na witrynach swoich klientów.
Oxygen jest mniej popularny od Elementora czy Gutenberga, a to z tego względu, że pomimo, iż każdy może coś w nim stworzyć, to na dłuższą metę nie jest dla każdego. Potrzeba więcej czasu na zaznajomienie się z podstawami CSS, co jest niezwykle przydatne podczas pracy z Oxygen, ale eliminuje dużą część użytkowników, którzy szukają jednak prostszych narzędzi.
Zalety:
- witryna stworzona na Oxygen ładuje się bardzo szybko,
- pozwala na tworzenie responsywnych stron internetowych,
- oferuje więcej opcji niż inne kreatory stron www,
- system szablonów Oxygen i sposób ich zarządzania zapewnia dużą kontrolę nad każdymi treściami,
- można sprawdzić na wersji testowej, czy ten edytor nam odpowiada.
Wady:
- dostępny tylko w wersji płatnej,
- może być mniej przyjazny dla osób początkujących,
- brak programu partnerskiego.
Kreator stron www – czy warto inwestować?
Tworzenie stron internetowych wymaga dużej wiedzy technicznej, ale i wyczucia z czego należy korzystać, a co tak naprawdę nie jest aż takie konieczne. Jeśli projektujesz profesjonalną stronę internetową, to warto zainwestować w takie narzędzie, które zapewni Ci komfort pracy, ale jednocześnie będzie kompatybilne z pozostałymi elementami składowymi całego procesu tworzenia witryn.
Który Edytor stron wybrać?
Jeśli zastanawiasz się nad którymś kreatorem stron www, to musisz wiedzieć, że większość z nich działa bardzo podobnie, a różnice są naprawdę subtelne. Wybór tak naprawdę zależy od Twoich preferencji, potrzeb, a także zasobu portfela i ilości czasu, który możesz poświęcić na naukę. Wybór może być także uzależniony od tego, jaką stronę internetową chcesz zbudować. Czy chcesz stworzyć prostą stronę portfolio, czy szukasz sklepu internetowego z wieloma funkcjami? W zależności od celu, potrzebujesz page buildera, który spełni Twoje wymagania. Na przykład, jeśli chcesz stworzyć stronę z wizualnym edytorem, upewnij się, że wybrany page builder ma tę funkcję. Warto także poczytać opinie innych użytkowników, sprawdzić zgodność z motywem WP i ocenić dostępne wsparcie techniczne, które może się przydać na każdym etapie projektowania.
Tworzenie stron www będzie naprawdę proste, jeśli wybierzesz swój idealny edytor. Gdy już stwierdzisz: „mogę stworzyć stronę internetową bez problemu!”, to warto zastanowić się także nad dostosowaniem jej do rynków zagranicznych i przetłumaczeniem jej na wybrane języki docelowe. Biuro tłumaczeń Skrivanek poprzez swoje wieloletnie doświadczenie z powodzeniem pomoże Ci w osiągnięciu wybranych celów biznesowych.