biuro tłumaczeń skrivanek

Język urzędowy w Indiach

Tłumaczenia tekstów z języka hindi, urdu, bengalskiego i kursy językowe
Tłumaczenia tekstów z języka hindi, urdu, bengalskiego i kursy językowe

Indie to wspaniałe miejsce do odwiedzenia, pełne tajemnic do odkrycia! Jedną z nich z pewnością okaże się niesamowita lokalna różnorodności języków. Na całym obszarze Indii można natknąć się na aż 22 główne języki urzędowe oraz setki mniejszych dialektów. Z nich wszystkich najbardziej rozpowszechnionym językiem urzędowym jest hindi, a sporą popularnością cieszy się też angielski.

Jakie są zatem pozostałe języki używane w Indiach? Otóż natknąć się tam można na masę języków o zagadkowych nazwach takich jak Tamil, Telugu, Bengali, Marathi, Punjabi czy Urdu. Najpewniej dla większości turystów okażą się one trudne do zrozumienia, chyba że znają któryś z lokalnych dialektów. A jak dokładnie to wszystko wygląda? Opowiadamy w dalszej części artykułu.

Jaki jest język urzędowy Indii?

Głównym językiem urzędowym Indii jest hindi, najczęściej używany język w kraju. Konstytucja Indii uznaje jednak łącznie aż 22 języki za urzędowe, w tym hindi i angielski. Językiem hindi posługuje się około 41% populacji, a liczba jego natywnych użytkowników przekracza 200 milionów osób, co czyni go jednym z najczęściej używanych języków na całym świecie. Istnieje kilka dialektów hindi, najważniejsze to: awadhi, braj bhasha, bhojpuri i rajasthani.

Wsród pozostałych języków urzędowych znajdziemy bengalski, telugu, marathi, tamilski, urdu, gudżarati, kannada, odia (oriya), malajalam, pendżabski, asamski i nepalski. Wyróżnia się też dwa urzędowe języki klasyczne – tamilski i sanskryt. Nie są one już związane z żadnym konkretnym regionem kraju, ale były ważne w indyjskiej historii.

Hindi – najpopularniejszy język urzędowy Indii

Hindi, będący językiem indoeuropejskim, zależnie od szacunków jest piątym lub nawet trzecim najczęściej używanym językiem na świecie. To najpopularniejszy język urzędowy w Indiach i pierwszy dla 41% ludności. Wywodzi się z sanskrytu, starożytnego języka indoeuropejskiego, a jego początki sięgają północnych Indii w XI wieku. Uważany za jeden z najstarszych języków indoaryjskich hindi jest zapisywany za pomocą pisma devanagari i stanowi połączenie sanskrytu, prakrytu, perskiego i arabskiego.

Poza Indiami ma status języka urzędowego w 10 krajach, w tym w Nepalu i na Fidżi, gdzie uznaje się go za język mniejszościowy. Język hindi jest też powszechnie używany przez hinduskich imigrantów poza granicami kraju, którzy mieszkają w miejscach takich jak Nepal, Mauritius, Fidżi, Surinam, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i inne. Dla wielu mieszkańców kraju to właśnie język hindi jest też drugim językiem ojczystym.

Co do trudności języka hindi, to naprawdę zależy od tego, kogo się zapyta. Ze względu na wyraźnie odmienny system pisania i zasady gramatyczne język ten może stanowić wyzwanie dla początkujących. Jednak dzięki praktyce i zaangażowaniu każdy może stać się biegły w hindi.

Pozostałe języki urzędowe w Indiach

Indie to kraj podzielony na stany i terytoria, a języki urzędowe nie są jednolicie rozpoznawane przez wszystkie stany. Sytuacja indyjskich języków wygląda następująco:

 • assamski jest uznawany za urzędowy w stanie Asam,
 • bengalski jest uznawany za urzędowy w stanach Tripura i Bengal Zachodni
 • bodo jest uznawany za urzędowy w stanie Asam
 • dogri jest uznawany za urzędowy w stanie Dżammu i Kaszmir
 • gudźarati jest uznawany za urzędowy w stanach i terytoriach Dadra i Nagarhaweli, Daman i Diu oraz Gujarat
 • hindi jest uznawany za urzędowy w największej liczbie stanów i terytoriów – Andamandzie i Nikobarze, Bihar, Czandigarh, Chhattisgarh, Delhi, Hariana, Himachal Pradesh, Jharkhand, Madhya Pradesh, Radżastan, Uttar Pradesh i Uttarakhand
 • kannada jest uznawany za urzędowy w stanie Karnataka
 • kaszmirski jest uznawany za urzędowy w stanie Dżammu i Kaszmir
 • konkani jest uznawany za urzędowy w stanie Goa
 • maithili jest uznawany za urzędowy w stanie Bihar
 • malajalam jest uznawany za urzędowy w stanach Kerala i na Lakszadiwach
 • manipuri jest uznawany za urzędowy w stanie Manipur
 • marathi jest uznawany za urzędowy w stanie Maharashtra
 • nepali jest uznawany za urzędowy w stanie Sikkim
 • orija jest uznawany za urzędowy w stanie Orisa
 • pendżabski jest uznawany w stanie Pendżab
 • sanskryt to język literacki starożytnych, średniowiecznych i wczesno-nowożytnych Indii, wykorzystuje się go w ceremoniach religijnych; jest on też używany przez niewielkie grupy ludności rozproszone po całym kraju
 • santali to konstytucyjnie uznawany za urzędowy język grupy plemion zamieszkującej płaskowyż Chota Nagpur (tereny stanów Bihar, Chhattisgarh, Jharkhand i Orisa)
 • sindhi – język przypadający na zachodnie pogranicze stanów Gujarat i Radżastan
 • tamilski jest uznawany za urzędowy w stanach i terytoriach Puducherry i Tamilnadu
 • telugu jest uznawany za urzędowy w stanach Andhra Pradesh i Telangana
 • urdu jest uznawany za urzędowy w stanach Dżammu i Kaszmir i Telangana.

Same nazwy języków niewiele mówią, dlatego przejdźmy teraz do krótkiej charakterystyki najważniejszych z nich.

Urdu jest również oficjalnym językiem Pakistanu
Znajomość języka angielskiego w Indiach jest powszechna
Jak duże jest języka angielskiego w Indiach

Język asamski

Język asamski jest oficjalnym językiem stanu Asam w Indiach. Pochodzi z grupy wschodnich języków indoaryjskich i używa go ponad 16 mln mieszkańców Indii. Głównym miejscem, gdzie można go usłyszeć, jest region Asam – pełni on tam funkcję lingua franca. Asamski jest językiem stosunkowo starożytnym, używanym od co najmniej VII wieku n.e., a do jego pisania wykorzystuje się pismo bengalskie.

Język bengalski

Oto kolejny język, któremu warto się przyjrzeć. Jest on związany z grupą języków indoaryjskich i zapisywany pismem bengalskim. Według danych Statista Research Department języka bengalskiego używa ponad 268 mln ludzi. Jest to też główny język w Bangladeszu, a w Indiach najławiej się z nim spotkać w stanach Bengal Zachodni i Tripura.

Język dogri

Innym indyjskim jęzukiem, któremu warto się przyjrzeć, jest Dogri to kolejny. Mówi nim około 2,6 mln rodzimych użytkowników i w stanach Dżammu, Pendżab, Himachal Pradesh oraz w Pakistanie. W przeszłości Dogiri uważano za dialekt pendżabskiego, ale obecnie jest uznawany za oddzielny język. W 2001 roku został dodany do konstytucji Indii. Jego zapis jest możliwy zarówno przy użyciu w indyjskiego alfabetu sylabicznego dewanagari, jak i alfabetu arabskiego.

Język kannada

Kannada to kolejny język uznany przez rząd Republiki Indii. Posiada on 44 miliony rodzimych użytkowników zwanych kannadigas i pochodzi z grupy języków drawidyjskich. Używany jest głównie w Karnatace i w niektórych regionach stanów Maharashtra, Andhra Pradesh, Tamil Nadu, Telangana, Kerala i Goa. Do jego zapisu stosuje się pismo południowoindyjskie.

Język konkaki

Następnym ciekawym językiem jest Konkani. Jego nazwa wywodzi się od słowa konkan, oznaczającego wybrzeże. Jest używany głównie na zachodnim wybrzeżu Indii, w stanach Maharashtra, Goa i Karnataka. Posiada 2,2 miliona rodzimych użytkowników. Do jego zapisu wykorzystywane są różne systemy pisma, takie jak dewanagari, malajalam i łaciński. Muzułmańscy użytkownicy natomiast zapisują go w alfabecie arabskim.

Język marathi

Pochodzi on z rodziny języków indoaryjskich, ma około 83 milionów rodzimych użytkowników i jest trzecim najczęściej używanym językiem w Indiach. Marathi można usłyszeć głównie w zachodnich Indiach i tam właśnie jest używany od ponad tysiąca lat. Z tego powodu jest on widoczny w starych dziełach literackich.

Język orija

Nazywany jest on również odia i pochodzi z rodziny języków indoeuropejskich. Posługuje się nim około 37,5 milionów osób, głównie mieszkańców Odishy oraz Hindusów z niektórych regionów Zachodniego Bengalu, Jharkhand, Chhattisgarh i Andhra Pradesh. Zaliczany jest do klasycznych języków Indii, co wynika z jego bogatej historii literackiej.

Język telugu

Telugu to kolejny język używany w Indiach, z około 81 milionami rodzimych użytkowników. Głównie występuje on w stanie Andhra Pradesh i jest czwartym najpowszechniej używanym językiem w kraju. Należy on do południowo-wschodniej rodziny języków drawidyjskich i zapisuje się go specjalnym południowoindyjskim pismem. Co ciekawe, najstarsza odkryta literatura w telugu datowana jest na XI wiek.

Język urdu

Ostatnim językiem, na który chcemy zwrócić uwagę, jest urdu, znany również jako lashkari. Obecnie posługuje się nim około 50 milionów ludzi z Indii. Urdu jest najpopularniejszy w stanach Telangana, Uttar Pradesh, Bihar, Jharkhand, Zachodnim Bengalu i Delhi. Struktura gramatyczna i podstawowe słownictwo urdu są bardzo podobne do hindi, ale różnią się one znaczącymi różnicami leksykalnymi. Urdu wywodzi się z języka perskiego i arabskiego, w odróżnieniu od hindi, które ma swoje korzenie w sanskrycie. Oba języki różnią się także systemami pisma.

Nasza oferta tłumaczeniowa obejmuje wiele języków, w tym hindi, bengalski i urdu. Jeżeli potrzebujesz tłumaczenia urdu, skontaktuj się z nami.

Język angielski w Indiach

Długi okres brytyjskiej okupacji sprawił, że język angielski zachował się w kraju jako pewnego rodzaju lingua franca Indii i w 1965 roku nadano mu status języka urzędowego. Mimo ciągle rosnącej w kraju popularności angielskiego język hindi na ten moment pozostaje nadal najczęściej używanym językiem w Indiach. Nie da się jednak zaprzeczyć temu, że angielski jest powszechnie używany i rozumiany w większości części Indii, co ułatwia komunikację zarówno podróżnym, jak i mieszkańcom. Indyjski przemysł filmowy – Bollywood, również mocno wpływa na obecność języka angielskiego w sferze publicznej. O ile same filmy nie są po angielsku, to ich tytuły często promuje się właśnie w tym języku, a na ścieżkach dźwiękowych nie brak anglojęzycznych utworów.

Angielski to też najczęściej nauczany język obcy w kraju. Jest on ogólnie uznawany za język biznesu, zarówno krajowego, jak i zagranicznego. Ponadto, angielski pozostaje ważną częścią indyjskiego systemu edukacyjnego i często używa się go jako języka wspólnego dla osób mówiących różnymi dialektami hindi lub innymi językami regionalnymi. Wykorzystuje się go również w instytucjach państwowych, a większość ustaw jest napisana zarówno w języku angielskim, jak i hindi.

Nie warto się wiec martwić się o to, że przed kolejną podróżą do Indii nie udało się nauczyć ani słowa w języku hindi — do celów turystycznych, a nawet biznesowych, język angielski w zupełności wystarczy.

Jaka przyszłość czeka indyjskie języki?

Według oficjalnych statystyk w Indiach język angielski jest znany przez zaledwie 13% populacji. W niektórych stanach jest on pierwszym językiem ludności, ale większość Hindusów traktuje go jako język pomocniczy. W rzeczywistości jednak jego obecność jest większa, niż można by się spodziewać.

Poprzez lata bliskiej koegzystencji pomiędzy językami narodowymi a angielskim powstał też tzw. Indian English. Jest to dosyć specyficzne połączenie indyjskich dialektów i języka Wielkiej Brytanii, w którym funkcjonują liczne zapożyczenia z języka anielskiego. Z tą odmianą można się łatwo spotkać nawet w wielu instytucjach takich jak urzędy, media czy uniwersytety. Mimo wszystko angielski nadal jedynie koegzystuje z lokalnym językami i dla Hindusów pozostaje językiem kolonizatorów.

Języki świata ze Skriviankiem

Ponieważ w Indiach mówi się tak wieloma językami, każdy chętny do nauki znajdzie coś dla siebie. Dla początkujących zalecamy jednak zacząć od dobrego opanowania języka angielskiego, w końcu jest to język praktycznie globalny i moża się nim z łatwością porozumieć również w Indiach.

Zapraszamy do przejrzenia naszej szerokiej oferty kursów językowych. Zajęcia są dostępne zarówno dla firm, jak i osób prywatnych. Dzięki nam nauczysz się języka, o którym marzysz. Wszystko dostosowywane do Twoich indywidualnych potrzeb – możesz uczestniczyć w lekcjach stacjonarnie lub przez internet, indywidualnie lub w grupie. Odwiedź naszą stronę i znajdź najlepsze dla siebie rozwiązanie lub skontaktuj się z nami bezpośrednio!

Potrzebujesz tłumaczenia z języka bengalskiego lub na język bengalski? Skontaktuj się z nami – nasz tłumacz polsko-bengalski z chęcią Ci pomoże.

Posty powiązane

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.