biuro tłumaczeń skrivanek

Jak robić plany na nowy rok?

warto postanowienia noworoczne wybrać rozsądnie
warto postanowienia noworoczne wybrać rozsądnie

Koniec roku to naturalny okres podsumowań i przemyśleń. W tym czasie sprawdzamy, czy udało nam się zrealizować postanowienia noworoczne podjęte 12 miesięcy wcześniej, a także zastanawiamy się, co chcemy osiągnąć podczas kolejnych 365 (albo 366) dni naszego życia.

Aby noworoczne postanowienia miały sens, należy podejść poważnie do planowania działań, zarówno tych krótko-, jak i długoterminowych. Jeśli jeszcze nie jesteś osobą, która dotrzymuje obietnic złożonych samej sobie, i potrzebujesz dodatkowej motywacji, ten miniporadnik został przygotowany właśnie dla Ciebie.

1) lista postanowień noworocznych

Jeśli chcesz osiągnąć cel, powinieneś potraktować sporządzenie listy postanowień noworocznych w poważny sposób. Nie wystarczy, że zapiszesz na kartce cokolwiek, co przyjdzie Ci do głowy podczas spaceru z psem czy kolejce do sklepu. Prawdopodobnie mało skuteczne będzie również odgapianie noworocznych postanowień od znajomych czy sugerowanie się poradami publikowanymi w mediach społecznościowych. Zwłaszcza gdy chodzi o tak ogólne plany jak: „rzucę palenie”, „zacznę ćwiczyć”, „pozbędę się zbędnych kilogramów” czy „nauczę się nowego języka”. Twoja lista musi wynikać z rzeczywistych potrzeb.

Jak więc zwiększyć szanse na realizację postanowień? Podczas planowania poświęć się w całości tej czynności. Jeśli nie masz zbyt wiele czasu, wystarczy zaledwie kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. Ważne, aby w tym momencie skupić się tylko na jednym zadaniu i nie ulegać rozpraszaczom (telefon odłóż lepiej na bok). Zastanów się, co naprawdę chciałbyś zmienić, a także jakie korzyści mógłbyś dzięki temu osiągnąć.

Masz dłuższą chwilę? Świetnie! Zacznij od przypomnienia sobie, jakie postanowienia noworoczne wybrałeś w zeszłym roku i zastanów się na spokojnie:

  • Ile z nich udało Ci się zrealizować?
  • Z których zrezygnowałeś już w styczniu?
  • Jaki był tego powód?
  • Co mógłbyś zrobić, aby zminimalizować ryzyko odejścia od nowych postanowień noworocznych?
  • Uwzględnisz któreś postanowienie noworoczne ze starej listy również w planach na przyszły rok?

Teraz przyszedł czas na stworzenie projektu listy z pomysłami, które chcesz zrealizować. W tym momencie możesz jeszcze dać się ponieść fantazji. Potraktuj to tylko jako szkic, z którego wybierzesz kilka najważniejszych pomysłów. Unikaj negatywnych zwrotów. Postaraj się, aby był to spis rzeczy do zrobienia, a nie przyzwyczajeń, których chcesz się pozbyć. Przykładowo jeśli Twoim celem jest przejście na zdrową dietę, nie pisz: „nie będę jadł chipsów”, ale: „będę jeść więcej owoców i warzyw”. W ten sposób łatwiej Ci będzie się zmotywować do działania.

osobny projekt – wewnętrzne dziecko
Nie masz pomysłu na rzucenie palenia z nadejściem nowego rok
Lista celów – musisz wiedzieć, czego chcesz

2) planowanie postanowień noworocznych

Spójrz na postanowienia noworoczne, które umieściłeś na swojej liście. Dużo się ich zebrało, prawda? Jeśli jest ich więcej niż 10, zrealizowanie każdego z nich może okazać się niemożliwe. Dlatego też zastanów się, co naprawdę potrzebujesz zmienić w swoim życiu, a co pozostaje raczej w sferze marzeń i nieosiągalnych (przynajmniej w najbliższej przyszłości) celów. Zostaw kilka najważniejszych pomysłów i zapisz je na osobnej kartce.

Zanim zapisane postanowienia noworoczne staną się Twoim drogowskazem na następne 12 miesięcy, upewnij się, że ich realizacja jest możliwa. Marzenia typu „do końca roku kupię dom z basenem”, „schudnę 20 kilogramów w pół roku”, „opanuję język norweski w 3 miesiące” czy „nie będę już nigdy narzekać” brzmią super, mogą być jednak trudne do realizacji. Również narzucanie sobie rygorystycznej diety złożonej z samych warzyw i owoców okaże się niezwykle męczące, jeśli do tej pory jadłeś głównie wysokoprzetworzone projekty. Lepiej na początku załóż, że dorzucisz jeden świeży produkt do każdego posiłku. Nie stawiaj sobie poprzeczki zbyt wysoko, w tym projekcie chodzi przede wszystkim o doskonalenie się, a nie o zadręczanie.

Przeczytaj swoje postanowienia noworoczne jeszcze raz. Czy są one wystarczająco konkretne? Przykładem może być stwierdzenie „nauczę się języka obcego” – nie mówi ono zbyt wiele. Jakiego języka? Na jakim poziomie? Im bardziej sprecyzujesz swoje oczekiwania, tym łatwiej będzie Ci trzymać się obranej ścieżki. Podobnie w przypadku zamiaru zmiany nawyków, takie plany jak: „będę wstawać wcześniej” lub „będę mniej czasu spędzać w mediach społecznościowych” mają mniejszą szansę na realizację niż bardziej konkretne: „będę wstawać 15 minut wcześniej” czy „zarezerwuję sobie maksymalnie godzinę dziennie na przeglądanie treści w Internecie”.

Zdecyduj, jak określisz, czy noworoczne postanowienie zostało dotrzymane, czy też nie. Ten punkt jest kluczowy, aby móc w przyszłości podsumować kolejny rok. Może też się okazać wspaniałą motywacją – widok skreślanych z listy planów zachęci Cię do realizacji kolejnych. W przypadku nauki języka możesz m.in. ustalić, jaki poziom biegłości Cię usatysfakcjonuje, zdecydować, że jeżeli zrozumiesz konkretną książkę w języku obcym lub dogadasz się w sklepie czy na lotnisku, to postanowienie będziesz mógł uznać za zrealizowane.

Postanowienia na nowy rok – większa szansa na nowe życie
Noworoczne postanowienia – cele powinny uwzględniać pierwszy dzień
najważniejsze postanowienia noworoczne

3) przygotuj się na postanowienia noworoczne

O postanowieniach noworocznych łatwo zapomnieć już kilka dni po ich zapisaniu. Dlatego też umieść je w widocznym miejscu. Swoją listę możesz sporządzić w tradycyjny sposób albo stworzyć kolaż przedstawiający Twoje plany – cokolwiek sprawdzi się u Ciebie lepiej! Niech widok kartki z postanowieniami służy Ci za kompas na kolejne miesiące.

Popularne postanowienia noworoczne, takie jak: „zwiększę aktywność fizyczną”, „zmienię pracę”, „będę zdrowiej gotować” czy „zadbam o rozwój firmy”, wymagają czasu. Dlatego też skup się na planowaniu swojego dnia z uwzględnieniem tych celów. Jeśli ciężko Ci znaleźć nawet wolną godzinę, podziel każdy projekt na mniejsze etapy: ruszaj się 15 minut więcej każdego dnia, przygotuj list motywacyjny do wymarzonej pracy, obiecaj sobie jeden posiłek dziennie z użyciem świeżych produktów i znajdź tłumacza języka angielskiego, który pomoże Ci w lokalizacji strony internetowej Twojej firmy. Małe kroki prowadzą do wielkich efektów.

Niektóre postanowienia na nowy rok wymagają dodatkowych przygotowań: kupienia odpowiedniego sprzętu (np. butów do biegania czy książek do nauki języka), przygotowania fizycznego czy pozbycia się rzeczy, które mogą przeszkadzać w realizacji celu (tak, mowa o słodyczach z szafki nad kuchenką). Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zrobić to już teraz, jeszcze zanim wskazówka znajdzie się na magicznej 12 ostatniego grudnia.

4) kontrola postanowień noworocznych

Zmiana nawyków wymaga nieustannej kontroli. Zaplanuj sobie, jak będziesz się nagradzał za wykonane postanowienia noworoczne. Konieczna jest bezwarunkowa szczerość, nie warto przecież oszukiwać samego siebie! Jeśli widzisz, że realizacja jakiegoś celu dużo Cię kosztuje, zastanów się dlaczego. Czy wynika to z czynników zewnętrznych, czy też może na Twojej liście znalazł się zapis, który nie pasuje do Twojego życia?

Bądź dla siebie łagodny, nie rozliczaj się surowo z każdego przypadku, w którym Twoje postanowienia noworoczne nie zostały wypełnione. Pamiętaj, że jeden dzień (czy nawet dwa lub pięć) nie świadczy o porażce. W roku jest aż 365 dób! Jeśli jesteś na diecie i pozwolisz sobie na pizzę od czasu, to nic się nie stanie; tak samo, gdy zapomniałeś poćwiczyć hiszpańską gramatykę w środę. Ważne, aby wrócić na właściwy tor, nie rozmyślać zbyt wiele o gorszym dniu i dalej wytrwale przestrzegać narzuconych sobie zasad.

Noworoczne postanowienia – Ile postanowień noworocznych zaplanować
pytanie o listę postanowień
twoimi celami

5) podsumuj noworoczne postanowienia

Minął cały rok, niektóre pomysły odeszły już w zapomnienie, ale mamy nadzieję, że udało Ci się dotrzymać te najważniejsze postanowienia. Zanim zaplanujesz nowe, podsumuj, co się udało, a co nie, a następnie podejmij decyzję, czy próbujesz znów za rok, czy może z niektórych planów lepiej będzie po prostu zrezygnować.

Postanowienia noworoczne możesz też podsumowywać w krótszych odstępach czasu, np. co miesiąc albo co kwartał. Jeśli zobaczysz, że któryś z Twoich planów idzie nieco gorzej, niż zakładałeś, wciąż będziesz miał czas na zmodyfikowanie go. Taka analiza może też być świetnym źródłem motywacji – w końcu jeżeli tyle udało Ci się już osiągnąć, dlaczego inne rzeczy miałyby pójść gorzej?

6) zwiększ swoje szanse

Jeśli na liście Twoich postanowień noworocznych znalazły się plany dotyczące nauki języków, to pomożemy Ci zwiększyć szanse na sukces. Wystarczy, że wybierzesz sobie kurs języka angielskiego, hiszpańskiego czy francuskiego z oferty szkoły językowej Skrivanek. Zapewniamy, że nasi nauczyciele potrafią zarażać swoją pasją i motywować przez cały rok. Pomogą Ci nie poddać się w styczniu i wytrwać w zgłębianiu meandrów obcej gramatyki i słownictwa przez kolejnych 11 miesięcy, a kto wie, może i przez całe życie…

Posty powiązane

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.