Namaskāra!
Dzisiejsze przywitanie zostało podane w transkrypcji i pochodzi z jednego z najpowszechniej używanych języków na świecie – z… bengalskiego.
Obecność tak mało znanego w Polsce języka w tej grupie może nas trochę dziwić. A jakie inne języki się na niej znajdują? Dzisiaj się temu przyjrzymy.
Według Ethnologue w 2024 r. dziesięcioma najpopularniejszymi językami na świecie były:
1. Język angielski – 1,5 miliarda użytkowników
2. Standardowy język chiński (mandaryński) – 1,1 miliarda użytkowników
Chociaż na liście języków ogólnie używanych na świecie przez największą grupę ludzi ustępuje angielskiemu, to ma najwięcej rodzimych użytkowników.
Jeszcze do połowy poprzedniego wieku mandaryński był tylko jednym z dialektów chińskiego, ale w 1956 r. uzyskał w Chinach status języka oficjalnego i zaczęto nauczać go w szkołach. W tym czasie powstał również pinyin, czyli system zapisu dźwięków mandaryńskiego za pomocą alfabetu łacińskiego, mający ułatwiać opanowanie tego języka. Na jego podstawie stworzono później chińskiego Braille’a.
3. Język hindi – 608,8 miliona użytkowników
Co może nieco dziwić, aż ok. 264 miliony użytkowników to osoby, dla których hindi nie jest pierwszym językiem. Używa go również m.in. część mieszkańców Fiji, Nepalu, Surinamu i Karaibów.
Standardowy hindi powstał na podstawie dialektu khari boli, używanego w okolicach Dehli. Do zapisu języka stosuje się devanagari – pismo alfabetyczno-sylabiczne, które składa się z 46 znaków (również cyfr) – chociaż pod wpływem mediów społecznościowych coraz częściej wykorzystywany jest również alfabet łaciński.
4. Język hiszpański – 559,5 miliona użytkowników
Jedną z najbardziej charakterystycznych cech zapisu tego języka jest oznaczanie pytań dwoma znakami zapytania, z których jeden zapisujemy na początku zdania do góry nogami („¿”).
Hiszpański ma bardzo dużo dialektów – w samej Hiszpanii jest ich 14. Niektóre tak bardzo różnią się od siebie, że użytkownikom jednego ciężko jest zrozumieć tych, którzy mówią drugim dialektem. Dla dialektów Ameryki Łacińskiej charakterystyczną cechą wymowy jest seseo – zjawisko, które polega na zrównaniu wypowiadania „z” i „s”.
Najdłuższe słowo w hiszpańskim to electroencefalografista. Jak można się domyślić, oznacza ono osobę obsługującą elektroencefalograf.
5. Standardowy język arabski – 332,5 miliona użytkowników
W nim również występuje wiele dialektów, ale najwięcej osób posługuje się jego standardową, współczesną odmianą. Jest ona nieco mniej formalna niż klasyczny język arabski, w którym spisano Koran i z którego wykształcił się używany do dzisiaj język literacki.
Alfabet arabski składa się z 28 znaków, których kształt i wygląd zależy jednak od pozycji w wyrazie. To alfabet abdżadowy, czyli niezawierający samogłosek. W zapisie arabskiego nie ma podziału na duże i małe litery.
6. Język francuski – 311,6 miliona użytkowników
Zanim angielski stał się językiem międzynarodowym, tę rolę w Europie odgrywał właśnie język francuski (przyjmuje się, że od XVIII do połowy XX wieku). Wykorzystywano go w tej funkcji zwłaszcza w dyplomacji i kulturze. Jego znajomość świadczyła o dobrym wykształceniu danej osoby.
Jednym z zagadnień, które mogą sprawiać większe trudności adeptom tego języka, jest słowna forma liczebników 70, 80 i 90. Aby je utworzyć, trzeba wykonać pewne działania matematyczne: 70 = 60+ 10, czyli soixante-dix, 80 = 4 x 20, czyli quatre-vingt, 90 = 4 x 20 + 10, czyli quatre-vingt-dix. Zasada ta nie obowiązuje w belgijskiej i szwajcarskiej odmianie języka.
Francuska młodzież używa w języku mówionym tzw. verlan – slangu, w którym tworzenie wyrazów polega na przedstawianiu kolejności sylab – np. meuf zamiast femme czy cimer zamiast merci.
7. Język bengalski – 278,2 miliona użytkowników
Docieramy do języka z naszego przywitania. 😉 Jest on narodowym językiem Bangladeszu, a także jednym z wielu języków oficjalnych Indii. Szacuje się, że mógł istnieć już około 150 000 lat temu, ale pierwsze zabytki językowe pochodzą sprzed około 6000 lat, kiedy pojawiło się pismo.
Bengalski ma odrębny alfabet (podobny jednak nieco do devanagari), na który składa się 11 samogłosek i 39 spółgłosek. Litery łączą się ze sobą, tworząc różne kształty.
Tak jak hindi ma silne korzenie w sanskrycie.
8. Język portugalski – 263,8 miliona użytkowników
Swoją pozycję na liście najpopularniejszych języków świata zawdzięcza przede wszystkim temu, że jest językiem urzędowym Brazylii, której populacja to 212,5 miliona osób. Oprócz Brazylijczyków posługują się nim oczywiście Portugalczycy, a także m.in. mieszkańcy Mozambiku, Angoli, Gwinei Bissau, Gwinei Równikowej, Republice Zielonego Przylądka i Wysp Świętego Tomasza.
Między językiem używanym w Portugalii a jego brazylijską odmianą występuje wiele różnic. Brazylijski portugalski jest uznawany za bardziej melodyjny.
Dwie ciekawostki na temat portugalskiego słownictwa. Występuje w nim specyficzne, nieprzetłumaczalne dokładnie słowo saudade, które można wytłumaczyć jako tęsknotę, nostalgię, często związaną z brakiem czegoś lub kogoś, kogo się kocha. Jeden z najdłuższych wyrazów w tym języku to anticonstitucionalíssimamente – w sposób niezgodny z konstytucją.
9. Język rosyjski – 255,4 miliona użytkowników
Oprócz Rosjan używają go też mieszkańcy Białorusi, Litwy, Łotwy, Estonii, Ukrainy, Kirgistanu, Kazachstanu, Mołdawii i Gruzji. Zapisuje się go cyrylicą albo jego uproszczoną wersją – grażdanką, bardziej zbliżoną do łacińskiego alfabetu.
Jednym z najdłuższych słów w języku rosyjskim jest превысокомногорассмотрительствующий, określenie osoby nadmiernie uważnej.
10. Język urdu – 237,9 miliona użytkowników
To język urzędowy Pakistanu, mimo że na liście najczęściej używanych języków w tym kraju zajmuje dopiero czwartą pozycję (za Punjabi, Pushto i Saraiki; według badań Multiple Indicator Cluster Survey z lat 2017-2020). Urdu to też jeden z wielu języków urzędowych w Indiach.
Jest bardzo podobny do hindi, zwłaszcza pod względem gramatyki (jest niemal identyczna). Różnice występują w słownictwie – urdu czerpie z arabskiego i perskiego, podczas gdy w hindi wiele zapożyczeń pochodzi z sanskrytu. Odmienny jest też zapis – urdu używa przede wszystkim pisma nastaliq – eleganckiej, artystycznej odmiany alfabetu arabskiego pochodzącej z Persji.
Chociaż podstawowym językiem filmów Bollywood jest hindi, również urdu często się w nich pojawia, zwłaszcza w scenach romantycznych.
Jak widać, nie tylko angielski otwiera nam drzwi do komunikacji z ogromnymi grupami ludzi na całym świecie i rozwijania swojej działalności na różnych rynkach. Dobrym pomysłem może być więc nauczenie się jednego (albo wielu) z przedstawionych na tej liści, a przynajmniej opanowanie podstaw. W tej kwestii służymy oczywiście pomocą.
Poprzez naszą aplikację Langzy możesz uczyć się sześciu języków z tej listy – chińskiego, hiszpańskiego, arabskiego, francuskiego, portugalskiego i rosyjskiego.
Jeśli zaś preferujesz formę tradycyjną, w której opanowuje się język z pomocą lektora danego języka, zapraszamy na kursy organizowane przez naszą szkołę językową. Organizujemy zajęcia indywidualne, ale prowadzimy również kursy dla firm. Na stałe mamy w ofercie kursy m.in. hiszpańskiego, francuskiego, chińskiego, portugalskiego i rosyjskiego, na życzenie klienta możemy jednak zorganizować naukę praktycznie każdego języka obcego.
Któraś pozycja na liście szczególnie Cię zaskoczyła? A może znasz jakieś ciekawe fakty o którymś z tych języków i chciałbyś się nimi podzielić? Napisz mi o tym! 😀
Tenha um bom dia!
Arturs
Fot. AI