biuro tłumaczeń skrivanek

Post scriptum

like never before

Z łacińskim zwrotem post scriptum, który przeniknął do języka polskiego jako wyraz pisany łącznie, postscriptum, możemy się spotkać przede wszystkim w korespondencji listownej lub mailowej.

Jeśli jesteś ciekaw, co dokładnie oznacza oraz jak go poprawnie użyć, zapraszamy do lektury tego artykułu!

Jak używać postscriptum?

Post scriptum tłumaczone z łaciny oznacza „po liście” lub „po piśmie”. Zwrot ten dotyczy zatem wszystkiego, co zapragniemy dodać na końcu korespondencji. Jest szczególnie przydatny, gdy zapomnimy o jakiejś informacji przed złożeniem podpisu lub gdy nasz dopisek nie ma bezpośredniego związku z napisaną wiadomością.

Struktura listu

Przypomnijmy sobie, jak powinien wyglądać odpowiednio napisany list. W górnym prawym rogu umieszczamy miejscowość i datę, poniżej nagłówek (np. „Drogi Mateuszu” albo „Szanowny Panie”), następnie kolejno: wstęp, rozwinięcie i zakończenie, dalej podpis, a na końcu, jeśli zajdzie taka potrzeba: postscriptum wprowadzone skrótem (P.S. lub PS).

Warto pamiętać, że istnieje możliwość użycia więcej niż jednego dopisku po liście, stosujemy wtedy odpowiednie oznaczenia: PS (postscriptum), PPS (post postscriptum), PPPS (post post postscriptum) itd. Nie należy jednak nadużywać tego elementu! Po każdym postscriptum zwyczajowo stawia się inicjały.

Przykładowy list z postscriptum

Dalej nie jesteś pewien, jak użyć postscriptum w liście? Zerknij na poniższy przykład!

Drogi Tomku,

serdeczne pozdrowienia z Łeby. Pogoda jest cudowna, a morze ciepłe. Za dnia opalamy się na plaży, a wieczorami spacerujemy po mieście. Mam nadzieję, że Twoje wakacje są równie udane!

Twoja Ania

PS Nie zapomnij podlać kwiatków na balkonie!
PPS Kupiłam Ci coś ładnego na stoisku z pamiątkami, mam nadzieję, że Ci się spodoba.

microphone is strongly advised; post scriptum
post scriptum; data wydania książki, artykułu itp.
post scriptum, be ready

Postscriptum w innych językach

Jako że wyraz postscriptum wywodzi się z łaciny, brzmi on podobnie w wielu językach europejskich:

Istnieją jednak języki, w których postscriptum brzmi w zupełnie inny, niepodobny do łacińskiego zwrotu, sposób:

Post scriptum w kulturze

Skrót post scriptum wykorzystany został jako tytuł kilku wytworów kultury. Jednym z nich jest dramat pt. P.S. z 2004 roku wyreżyserowany przez Dylana Kidda, w którym główne role odegrali Topher Grace i Laura Linney. Opowiada on o perypetiach czterdziestoletniej Louise Harrington, która będąc młodą dziewczyną, utraciła chłopaka w wypadku. Wiele lat później na liście przyjętych do szkoły widzi jego imię i nazwisko i postanawia poznać jego imiennika.

Skrót post scriptum pojawia się również w debiutanckiej powieści Cecelii Ahern pt. PS Kocham Cię (ang. P.S. I love you). Opowiada ona o losach niedawno owdowiałej Holly Kennedy, która nie potrafi pogodzić się ze stratą ukochanego męża. On jednak, wiedząc o nadchodzącej śmierci, napisał dla niej serię listów, które miały do niej przychodzić po jego odejściu. Czytając tę korespondencję, kobieta odżywa. Książka doczekała się kontynuacji (PS Kocham Cię na zawsze) oraz adaptacji filmowej.

Post scriptum to również tytuł gry akcji stworzonej przez studio Periscope Games. W strzelance tej możemy wziąć udział w zmaganiach żołnierzy biorących udział w operacji Market Garden podczas II wojny światowej. Jest ona chwalona za realizm i dbałość o szczegóły.

tekst udostępniany z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń
menu nawigacyjne, narzędzia osobiste, zobacz szczegółowe informacje o post scriptum
like never before

Tajniki korespondencji

Obecnie tradycyjna korespondencja powoli wymiera. Nie oznacza to jednak, że nie piszemy już listów – ciężko wyobrazić sobie współczesny świat, a zwłaszcza firmową wymianę informacji, bez e-maili. Umiejętnie wykorzystane postscriptum to przydatny element, który pomoże w ich ustrukturyzowaniu i dobrym zrozumieniu.

Nie potrafisz jeszcze pisać listów formalnych? Nie przejmuj się! Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik na ten temat. Jeśli zaś potrzebujesz przetłumaczyć korespondencję prywatną lub oficjalną z języka obcego, zapraszamy do skorzystania z usług naszych specjalistów!

Posty powiązane

chatsimple
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.