biuro tłumaczeń skrivanek

Najnowsze trendy w przemyśle zbrojeniowym

tłumaczenia militarne

Przemysł zbrojeniowy jest branżą, która ciągle bardzo prężnie się rozwija. Przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją broni i wojsko aktywnie inwestują w innowacyjne badania naukowe, by wprowadzać lepsze rozwiązania technologiczne i podwyższać jakość produktów zbrojeniowych. Jakie są najnowsze trendy w tym sektorze? O tym piszemy poniżej.

tłumaczenia militarne

Rozwój sztucznej inteligencji

To bardzo szeroki temat, dlatego wskażemy tylko na kilka aspektów, w których AI wyznacza przyszłość sektora militarnego. Sztuczną inteligencję wykorzystuje się dziś prawie wszędzie, a w sektorze obronnym m.in. do szkolenia wojska, tworzenia zaawansowanej broni, celów inwigilacyjnych i zapewniania cyberbezpieczeństwa. Sektor lotniczy przykładowo wykorzystuje sztuczną inteligencję do zarządzania ruchem lotniczym, szkolenia pilotów czy optymalizacji zużycia paliwa. Podczas lotu pilot może np. współpracować z asystentem AI, by poprawić ogólną efektywność operacyjną.

Inne przykłady wykorzystania sztucznej inteligencji to m.in.:

  • Wykorzystanie AI do analizy danych w czasie rzeczywistym i umożliwienie tym sposobem podejmowania bardziej świadomych decyzji.
  • Szkolenia personelu wojskowego z wykorzystaniem symulacji opartych na AI i środowiskach wirtualnych.
  • Analizy geoprzestrzeni i nagrań z monitoringu, np. dronów do identyfikacji obiektów oraz wzorców.

Drukowanie 3D

Druk 3D, będący formą wytwarzania przyrostowego, umożliwia wytwarzanie komponentów i części przy użyciu mniejszej ilości materiału niż przy tradycyjnych metodach. Obecnie przemysł lotniczy i obronny jest jednym z największych użytkowników technologii wytwarzania przyrostowego: wykorzystuje się ją do tworzenia m.in. korpusów rakiet, budowy silników rakietowych, przyspieszania produkcji samolotów czy produkcji poszczególnych elementów większej konstrukcji. Druk 3D ma olbrzymie korzyści. Lekkie komponenty dronów, pojazdów i broni wydrukowane w tej technologii zmniejszają zużycie paliwa, a dzięki przenośnym drukarkom 3D przedmioty takie jak np. żywność, części zamienne i schrony mogą być również produkowane na żądanie. Ciągłe udoskonalenia technologii druku 3D będą bez wątpienia nadal rozwijającym się trendem technologii w obronności w najbliższym czasie- według szacunków rynek obronności druku 3D będzie rósł w tempie 25% CAGR od 2022 r. (1,5 mld USD) do 2030 r. (14 mld USD[1]).

Wojna cybernetyczna

Wojna cybernetyczna od dawna nie jest już czymś abstrakcyjnym, stała się realna. Cyberataki stanowią poważne i ciągłe zagrożenie dla bezpieczeństwa. Dlatego też rozwój technologii i systemów zarówno do walki, jak i obrony cybernetycznej będzie trendem w przemyśle militarnym w najbliższych latach. Mark Hughes, prezes ds. bezpieczeństwa w DXC Technology, wskazuje na 4 filary cyberbezpieczeństwa w obronności: utrzymanie integralności operacyjnej, ochronę informacji niejawnych, bezpieczeństwo łańcucha dostaw i powstrzymywanie szpiegostwa przemysłowego[2].

Zrównoważony rozwój

Ochrona planety, zasobów, zrównoważony rozwój i ekologia to pojęcia, które pojawiają się obecnie bardzo często w przestrzeni międzynarodowej – nie omija to również przemysłu militarnego. Regulacje rządowe, międzynarodowe i zobowiązania wyznaczane przez społeczność oraz organizacje w zakresie zrównoważonego rozwoju nakładają obowiązek osiągnięcia zerowej emisji do 2050 r. w siłach zbrojnych na całym świecie. Nie bez powodu, ponieważ szacuje się, że światowe siły zbrojne i przemysł dostarczający ich sprzęt generują aż 6% wszystkich światowych emisji CO2[3]. Wobec powyższego zrównoważony rozwój z pewnością będzie trendem w przemyśle militarnym. Sektor obronny musi podjąć wysiłki, aby zminimalizować szkodliwy wpływ na środowisko, jednocześnie zabezpieczając przyszłe procesy przed katastrofami klimatycznymi. Przykładem tego mogą być Siły Powietrzne Marynarki Wojennej USA, które już przetestowały pilotowane demonstracyjne loty w pełni elektryczne i hybrydowo-elektryczne, osiągając cichy lot bez emisji.

Internet Rzeczy (IoT)

IoT (ang. Internet of things) to sieć obiektów fizycznych „rzeczy”, które są wyposażone w czujniki, oprogramowania i inne technologie w celu łączenia się i wymiany danych z innymi urządzeniami i systemami za pośrednictwem Internetu. IoT łączy wszystkie elementy mogące przesyłać dane w ramach jednej sieci, bez konieczności interakcji między ludźmi lub między człowiekiem, a komputerem. Zastosowania wojskowe IoT poprawiają możliwości obronne i pole bitwy. Obejmują one połączone statki, czołgi, samoloty, drony, żołnierzy i bazy operacyjne, które współpracują ze sobą w spójnej sieci w celu zwiększenia świadomości sytuacyjnej, oceny ryzyka i czasu reakcji. IoT może mieć zastosowanie przykładowo w:

  • Monitorowaniu zdrowia żołnierza: dzięki zastosowaniu czujników w mundurach można monitorować tętno żołnierza, temperaturę ciała. Zebrane dane można następnie w czasie rzeczywistym udostępniać lekarzom, co pozwala na wcześniejsze zorganizowanie niezbędnej pomocy dla każdego żołnierza.
  • Zarządzaniu sprzętem i pojazdami w czasie rzeczywistym, dzięki gromadzeniu danych za pomocą czujników pojazdów. Lokalizacja, zużycie paliwa, stan mechaniczny i inne parametry pozwalają wykryć problemy i szybko je rozwiązać.

Podsumowanie

Rozwój przemysłu i technologii militarnej nie zwalnia, a wręcz przeciwnie- rozwija się bardzo prężnie i szybko, a powyższe trendy to jedynie zarys tego, co w przyszłości będzie wyznaczało kierunki rozwoju branży militarnej.

[1] https://www-marketsandmarkets-com.translate.goog/Market-Reports/3d-printing-market-1276.html?trk=article-ssr-frontend-pulse_little-text-block&_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=sc

[2] https://cybermagazine.com/articles/cybersecuritys-crucial-role-in-the-modern-defence-industry

[3] https://www-sgr-org-uk.translate.goog/resources/carbon-boot-print-military-0?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=s

Posty powiązane

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.