biuro tłumaczeń skrivanek

Kim są czołowi gracze w branży militarnej?

military translations

Niestabilna sytuacja i toczące się wojny na świecie powodują, że przemysł zbrojeniowy rozwija się niezwykle prężnie. To bardzo ważny dział gospodarki, ponieważ w dużej mierze decyduje o ogólnej pozycji i potencjale obronnym państw. Kim więc są kluczowi gracze w branży militarnej i jak wygląda obecna arena tego przemysłu? O tym piszemy poniżej.

military translations

Przemysł zbrojeniowy – ogólny obraz

Przemysł zbrojeniowy to dział związany głównie z produkcją broni i sprzętu przeznaczonego dla potrzeb wojskowych i militarnych. Obejmuje on m.in. projektowanie, produkcję, montaż oraz rozwój elementów i systemów uzbrojenia. Przemysł zbrojeniowy to jeden z najbardziej prężnie działających obszarów przemysłu i gospodarki na świecie, którego nie dotknęła nawet pandemia COVID-19, a z kolei wojna na Ukrainie i Bliskim Wschodzie napędzają jeszcze bardziej zyski firm zbrojeniowych.  Organizacja SIPRI (Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem) obliczyła, że przychody 100 największych producentów uzbrojenia i dostawców usług wojskowych wyniosły w 2023 roku 597 mld dolarów. Polska Grupa Zbrojeniowa znalazła się na 71. miejscu – o 5 miejsc wyżej niż rok wcześniej. Nie ma więc wątpliwości, że obecnie obserwujemy światowy wyścig zbrojeń z wojnami w tle.

Największe koncerny zbrojeniowe

Wśród krajów-producentów broni przodują od lat niezmiennie Stany Zjednoczone, a w samej pierwszej piątce największych koncernów przemysłu zbrojeniowego na świecie znajdują się wyłącznie koncerny amerykańskie. Warto również zwrócić uwagę, że w przypadku Chin oraz Rosji blokada informacyjna znacząco utrudnia ocenę chińskiej i rosyjskiej zbrojeniówki, dlatego dane używane w raportach SIPRI są niestety często „szacowane”. Po Stanach do najważniejszych krajów przemysłu zbrojeniowego zalicza się:

 • Rosję,
 • Chiny,
 • Francję,
 • Niemcy,
 • Hiszpanię,
 • Koreę Południową,
 • Wielką Brytanię,
 • Izrael,
 • Włochy.

Największe firmy przemysłu zbrojeniowego

Lockheed Martin

Lockheed Martin to gigant i  jeden z 3 największych koncernów amerykańskiego przemysłu lotniczo-kosmicznego obok Boeinga i Northropa Grummana. Zakres działalności firmy, obejmujący sektory lotniczo-kosmiczny, obrony i bezpieczeństwa, elektroniczny i informatyczny, jest skupiony. Firma oferuje swoje produkty i usługi zarówno na rynku wojskowym, jak i cywilnym, a jej najlepiej sprzedającym się produktem są słynne samoloty myśliwskie F-35, które aktualnie są najnowocześniejszymi samolotami bojowymi na świecie.

Boeing

Znany na świecie głównie z produkcji samolotów cywilnych Boeing to również amerykański gigant lotniczy, zbrojeniowy i kosmiczny. Firma produkuje różne typy samolotów i śmigłowców, przeznaczonych zarówno dla wojska, jak i służb cywilnych i jest jednym z dwóch największych w świecie producentów samolotów, rywalizując o prymat w tej dziedzinie z europejskim Airbusem. Jego flagowym produktem jest myśliwiec F-15, przeznaczony do działań w każdych warunkach atmosferycznych.

Raytheon

Ponownie amerykański i jeden z największych koncernów zbrojeniowych świata. Raytheon produkuje szeroką gamę produktów, od systemów radarowych i rakietowych po silniki lotnicze i systemy HVAC. Firma jest producentem najnowocześniejszego systemu przeciwrakietowego MIM-104 Patriot, który jest w stanie zwalczać cele w odległości do ponad 100 kilometrów. Może niszczyć m.in. samoloty, śmigłowce, bezzałogowe statki powietrzne, a także rakiety balistyczne.

BAE Systems

Brytyjski koncern przemysłu zbrojeniowego i lotniczego, który produkuje m.in. okręty podwodne o napędzie atomowym, myśliwce, czołgi i statki, a także broń i amunicję. BAE jest liderem w produkcji okrętów i systemów morskich. Wśród ich produktów znajdują się jedne z najnowocześniejszych i najgroźniejszych okrętów podwodnych na świecie klasy Astute, niszczyciele typu 45 oraz fregaty typu 26.

 Przemysł zbrojeniowy w Polsce

Niestety, ale polskiemu przemysłowi zbrojeniowemu daleko do bycia liderem na rynku przemysłu zbrojeniowego. Mimo to ciągle się on rozwija i powiększa. Można go ogólnie podzielić na dwa sektory. Firmy skupione wokół Polskiej Grupy Zbrojeniowej i przedsiębiorstwa niezrzeszone, do których zaliczyć można m.in.:

 • Polskie Zakłady Lotnicze Mielec i Świdnik,
 • Huta Stalowa Wola (należąca do PGZ)
 • Lubawa (grupa zajmująca się wytwarzaniem, przetwarzaniem i sprzedażą tkanin i materiałów wykorzystywanych m.in. w branży militarnej).

Polska Grupa Zbrojeniowa

Polskie przedsiębiorstwo utworzone w 2013 r. przez Skarb Państwa i jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 50 spółek oraz ma udziały w 32 innych.

PZG produkuje amunicję, pojazdy opancerzone (np. transportery Rosomak), systemy radiolokacyjne i broń strzelecką. W skład najpopularniejszych produktów produkowanych przez grupę PGZ zaliczyć można:

 • AHS Krab – samobieżna armatohaubica kalibru 155 mm z lufą o długości 52 kalibrów na podwoziu gąsienicowym- tzw. polski bóg wojny – obecnie jeden z najbardziej znanych produktów polskiego przemysłu obronnego.
 • Kolejny produkt, który cieszy się powodzeniem na rynku, to przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy- PPZR Piorun. Przeznaczony jest do zwalczania śmigłowców, samolotów, bezzałogowych statków powietrznych i rakiet skrzydlatych.

Tłumacze militarni

Przemysł zbrojeniowy to nie tylko produkcja, ale również współpraca między poszczególnymi krajami, a za tym idzie zapotrzebowanie na usługi tłumaczy militarnych. Właściwe rozumienie specjalistyczny terminów jest niezbędne podczas produkcji sprzętu wojskowego i realizacji międzynarodowych projektów w przemyśle zbrojeniowym. Tłumaczenia militarne wykonane przez doświadczonego i profesjonalnego tłumacza specjalisty to gwarancja dokładności i poufności. Agencja Skrivanek zapewnia najwyższą jakość usług, dzięki wsparciu ekspertów – tłumaczy związanych z sektorem obronnym. Skontaktuj się z nami i poznaj szczegóły.

Posty powiązane

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.