biuro tłumaczeń skrivanek

Meteoroid kontra meteoryt

meteoroid kontra meteoryt

Trudne słówko tygodnia: meteoroid kontra meteoryt

meteoroid kontra meteoryt

Mając świeżo w pamięci długie sierpniowe noce, podczas których mogliśmy obserwować „spadające gwiazdy”, przypomnijmy sobie co nieco z astronomii. Meteoroidy (meteory) to nie to samo, co meteoryty! Wydaje się zaś, że szczególnie drugie ze słów używane jest zdecydowanie zbyt często w błędny sposób.

Zaczynając od początku: meteoroid to ciało niebieskie, które obserwujemy na nieboskłonie. Do meteoroidów zalicza się więc np. obserwowany przez nas w sierpniu rój Perseidów pojawiających się w okolicach gwiazdozbioru Perseusza. Warto przy tym pamiętać, że jako takie meteoroidy nie są naprawdę spadającymi gwiazdami, a jedynie cząstkami materii, które pod wpływem tarcia o powietrze w czasie bardzo szybkiego lotu rozgrzewają się tak mocno, że pozostawiają za sobą widoczne z Ziemi smugi światła.

W czasie takiej podróży większość meteoroidów wyparowuje w atmosferze. Zdarza się jednak, że meteoroid spada na powierzchnię Ziemi –  dopiero wówczas staje się meteorytem! Meteoryt jest więc określeniem wyłącznie na fragment ciała niebieskiego, które w postaci stałej dotarło do powierzchni innego ciała niebieskiego (np. naszej planety).

Na koniec należy również przypomnieć o trzecim powiązanym pojęciu, tj. meteorze. Choć w codziennym języku używane jest ono zamiennie z meteoroidem, to z punktu widzenia astronomii meteor to wyłącznie świetlisty ślad pozostawiany przez lecący meteoroid.

Chcesz wziąć udział w rekrutacji do chilijskiej firmy i potrzebujesz tłumaczenia wszystkich dokumentów? A może otrzymałeś wyniki badań z kliniki w Hiszpanii i ich nie rozumiesz? Nasz tłumacz polsko hiszpański wykona tłumaczenie CV, listu motywacyjnego, dokumentacji medycznej i innych materiałów.

Posty powiązane

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.