biuro tłumaczeń skrivanek

Argentyna – język

historii Argentyny szefa państwa
historii Argentyny szefa państwa

Pary tańczące tango na ulicy, unoszący się wokół zapach parillada, czyli lokalnej uczty z grilla, kolorowe domy w dzielnicy La Boca i mecze piłki nożnej rozgrywane na podwórkach – z tym przede wszystkim kojarzy się Argentyna.

Republika Argentyńska to jeden z najbardziej zeuropeizowanych krajów Ameryki Południowej – przodkowie aż 97% populacji kraju pochodzili z naszego kontynentu. Przejawia się to m.in. w językach słyszanych na ulicach Buenos Aires, Cordoby czy Rosario, a nawet w położonej na dalekim południu ziemi ognistej. Oprócz hiszpańskiego najczęściej przewijają się: włoski, niemiecki, angielski i francuski.

Argentyna – informacje ogólne

Pod względem wielkości kraj zajmuje 2. miejsce w Ameryce Południowej oraz 8. na świecie – obejmuje obszar 2 780 400 km². Graniczy z Chile, Brazylią, Paragwajem, Boliwią i Urugwajem, a od południa otacza go Ocean Atlantycki. Stolica Argentyny, Buenos Aires, to ogromne miasto, w którym mieszka ponad 15 000 tysięcy osób (za: macrotrend.net). Argentyna ma zróżnicowany klimat – od subtropikalnego na północy do subpolarnego na południu, gdzie znajduje się lodowiec Perito Moreno.

Gospodarka Argentyny opiera się przede wszystkim na rolnictwie, a w szczególności na produkcji soi, kukurydzy, pszenicy i mięsa. Ważnymi sektorami są również przemysł (w szczególności motoryzacyjny i farmaceutyczny) oraz turystyka.

Argentyna kraj tango i nie tylko

Argentyna słynie ze swojej kultury, sztuki i sportu. Jednym z najczęstszych skojarzeń z krajem jest tango, taniec wywodzący się z Buenos Aires, który stał się popularny na całym świecie. W państwie przyszli na świat wybitni pisarze, tacy jak Jorge Luis Borges, Julio Cortazar i Ernesto Sabato, którzy swoimi dziełami wpłynęli na rozwój literatury na całym świecie. W Argentynie najpopularniejszymi sportami są piłka nożna, polo i rugby.

na północnym wschodzie, na północy kraju i w prowincji Buenos Aires
Argentyna posiada święto narodowe
Pod względem wielkości Argentyna stała się 4. państwem na kontynencie

Języki w Argentynie

Język urzędowy Argentyny – hiszpański – to mowa ojczysta ponad 98% mieszkańców kraju (za: mondly.com). Włoski, niemiecki, angielski i francuski używane są głównie przez przybyłych na kontynent amerykański w ciągu ostatnich stuleci europejskich imigrantów i ich potomków. Ponad milion Argentyńczyków zachowało kulturę i język tubylczych przodków – keczua, guarani i mapudungun (za: rosettastone.eu). W graniczącej z Paragwajem malowniczej prowincji Misiones, gdzie znajdują się największe skupiska Polonii w kraju, można usłyszeć również naszą mowę ojczystą.

Jeśli poszukujesz godnego zaufania tłumacza języka hiszpańskiego, skorzystaj z usług naszego zespołu. Zależnie od potrzeb wesprzemy Cię w przekładzie tekstu bądź mowy, opracujemy napisy do filmu, a nawet stworzymy od podstaw angażujący artykuł na stronę internetową.

Język hiszpański w Argentynie

Język hiszpański odegrał integralną rolę w kształtowaniu kultury i tożsamości Argentyny. Wymowa używana w tym kraju jest nie do pomylenia z żadną inną – użytkownicy argentyńskiego hiszpańskiego mówią z silnym, włoskobrzmiącym akcentem. Wyróżnia go kilka unikalnych cech, takich jak przydechowe „s” (które może brzmi nieco jak angielskie „h”), inaczej wymawiane samogłoski (np. słowo „ja” – yo nie brzmi jak hiszpańskie „jo” tylko „szo”) i użycie wyrażenia vos zamiast w stosunku do drugiej osoby liczby pojedynczej.

Obecność hiszpańskiego w Ameryce Południowej, w tym w Argentynie, sięga przełomu XV i XVI stulecia, czyli początków czasów kolonialnych. Język ten z czasem zaczął dominować nad mowami rdzennej ludności. W ciągu wieków ukształtował się odrębny akcent, m.in. na skutek napływu imigrantów z Włoch, Niemiec czy Francji. W XIX i XX wieku wykształcił się pidżyn – cocoliche – będący mieszanką włoskiego i hiszpańskiego. W niższych kręgach społecznych dialekt ten przerodził się w lunfardo – żargon używany głównie w Buenos Aires. Słowa i wyrażenia pochodzące z lunfardo chętnie są wykorzystywane w tekstach tang.

Język włoski w Argentynie

Najpopularniejszym językiem w Argentynie, po hiszpańskim, jest włoski. Mówi nim ponad 1,5 miliona mieszkańców. Większość z nich to potomkowie wielkiej fali imigracji, która rozpoczęła się w połowie XIX wieku i osiągnęła szczyt w latach 20. XX wieku (za: worldpopulationreview.com). Prawdopodobnie najbardziej znaną osobą włoskojęzyczną pochodzącą z Argentyny jest papież Franciszek.

Włoskie wpływy w Argentynie nie kończą się na języku. Dotyczą niemal każdego aspektu życia, a są szczególnie widoczne w kuchni. Ponoć argentyńska pizza i makaron niczym nie ustępują daniom z Rzymu czy Bolonii. Ciężko się dziwić, ponieważ ponad 30 milionów populacji ma przodków pochodzących z odległej Italii (za: wander-argentina.com).

Język arabski w Argentynie

Więcej niż milion mieszkańców Argentyny mówi w języku arabskim. Jeszcze przed II wojną światową ponad 100 tysięcy osób przybyło z Bliskiego Wschodu, m.in. Syrii, Jordanii i Palestyny do Ameryki Południowej podczas wielkiej emigracji Mahjar. Ciekawostką jest, że jednym z pierwszych osadników w Ushuai (najbardziej na wschodzie położonym mieście świata) był Barcleit Fadul pochodzący z Libanu.

Język keczua w Argentynie

Najwięcej użytkowników keczua, potomków rdzennych mieszkańców, żyje w północno-zachodnich prowincjach, takich jak Salta, Jujuy, Catamarca i Tucumán. Język można również usłyszeć w Santiago del Estero i Buenos Aires. Często jest obecny w tradycyjnych pieśniach huayño i tinku. Mimo że obecnie nie używa się powszechnie keczua w Argentynie, mowa ta stanowi ważny element kultury i historii kraju, a jej obecność jest pielęgnowana przez rdzenne społeczności i organizacje.

wojska hiszpańskie zostały wyparte
Zjednoczone prowincje i zachodnią część Argentyny
W Buenos Aires znajduje się Puente de la Mujer

Argentyna – przydatne informacje

W Argentynie znajduje się wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia, dlatego jeśli właśnie zastanawiasz się nad celem następnej podróży, weź pod uwagę ten kraj. Swoją wizytę rozpocznij w stolicy, Buenos Aires, gdzie możesz zobaczyć imponujące zabytki, takie jak Teatro Colon czy Casa Rosada. Inną popularną atrakcją turystyczną Argentyny są wodospady Iguazu, które znajdują się na granicy z Brazylią i stanowią jeden z najbardziej spektakularnych widoków w Ameryce Południowej. Kolejną interesującą opcją jest wizyta w słynnym regionie wina Mendoza, gdzie można degustować najlepsze argentyńskie wina, a także podziwiać przepiękne krajobrazy Andów.

Nie zapomnij również o Patagonii, której niepowtarzalne widoki przyciągają turystów z całego świata. W tej części kraju możesz podziwiać majestatyczne góry, lodowce, malownicze jeziora oraz niezwykłą różnorodność zwierząt, w tym pingwiny i guanako. To tylko kilka z wielu atrakcji, jakie oferuje Argentyna.

Zanim wyjedziesz – naucz się hiszpańskiego

W Argentynie, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach z dala od utartych szlaków, możesz mieć problemy z komunikacją w języku angielskim. Dlatego też przygotuj się zawczasu i naucz się podstaw lokalnego języka. Nasz kurs hiszpańskiego pomoże Ci szybko i bezboleśnie rozpocząć nową przygodę językową. Im szybciej zaczniesz, tym więcej nauczysz się przed wyjazdem.

Posty powiązane

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.