Trudne słówko: instrumentalista kontra instrumentariusz
Jeśli chodzi o instrumenty, to nie możemy poprzestać na muzyce i jak to określa słownik: „przyrządach do wytwarzania dźwięków”. Instrumenty to również akcesoria i przyrządy pomocne w realizacji zadań wymagających dużej precyzji (por. instrumenty chirurgiczne). Instrumentem będzie też środek do realizacji celu.
Tu warto przypomnieć sobie instrumentalne traktowanie – wykorzystywanie innych osób wbrew ich woli jako swoistych pomocników w dążeniu do sukcesu na przykład. Mówimy także o „byciu instrumentem w czyichś rękach” – często w kontekście politycznym („Białorusini nie ufają sądom, bo są posłusznym instrumentem w rękach władzy”). Na instrumenty natkniemy się również w świecie prawniczym: instrumentem określa się tu akt urzędowy lub regulację (zbiór norm) mające przyczynić się do osiągnięcia pewnego pożądanego stanu.
Jeśli chodzi o dzisiejszą parę słów, to instrumentalistę skojarzymy z najpopularniejszymi instrumentami – będzie to po prostu członek zespołu bądź orkiestry lub osoba grająca na instrumencie, a czasem (multiinstrumentalista) – na kilku różnych instrumentach („Gwiazdą tegorocznej edycji imprezy będzie Andrzej Smolik… producent, muzyk, instrumentalista, człowiek, który z równie dobrym skutkiem tworzy własną muzykę jak i komponuje dla innych”; „to utwór niełatwy i dla instrumentalistów, i dla chóru, i dla kwartetu solistów”).
Instrumentalistą będzie również zwolennik filozofii instrumentalizmu, zgodnie z którą wiedza i aktywność człowieka stanowią jedynie praktyczne instrumenty pozwalające mu w sposób pragmatyczny opanować środowisko.
Instrumentariusza (choć częściej pielęgniarkę-instrumentariuszkę) spotkamy z kolei na sali operacyjnej. Jego zadaniem jest podawanie chirurgowi narzędzi (określanych także jako instrumentarium) podczas operacji, a wcześniej – przygotowanie ich. Niemniej ważnym obowiązkiem instrumentariusza jest jednak sprawdzenie stanu instrumentów po zabiegu („Zapadł wyrok w głośnym procesie medycznym… lekarz i instrumentariuszka… podczas cesarskiego cięcia pozostawili w brzuchu kobiety chustę chirurgiczną”).
Poradnik języka polskiego część 2!
Zdobądź zbiorcze zestawienie słówek tygodnia wraz z objaśnieniem i poszerzaj swoją wiedzę z języka polskiego.
Wypełnij formularz, aby otrzymać link do poradnika na adres e-mail: