biuro tłumaczeń skrivanek

Luksemburg – język

Język luksemburski. Rozpoczynając szkołę średnią, uczniowie znają dominujące języki
Język luksemburski. Rozpoczynając szkołę średnią, uczniowie znają dominujące języki

Malutki kraj bez dostępu do morza nie cieszy się dużą popularnością w Polsce. Ze wszystkich krajów Beneluksu ten jest najmniej znany. Dowiedzmy się czegoś więcej o słynącym z wielojęzyczności Luksemburgu.

Trzy języki urzędowe: luksemburski, francuski i niemiecki, liczne dialekty i obce mowy przywiezione przez zagranicznych pracowników kształtują niepowtarzalną kulturę kraju. Jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś nowego o Wielkim Księstwie Luksemburga, zapraszamy na krótki spacer po jego ulicach. Nie martw się, nie musisz nawet ruszać się z fotela!

Poznaj Luksemburg

Luksemburg stanowi jeden z najmniejszych krajów na naszym kontynencie; jego powierzchnia liczy 2,586 km². To jedno z najbardziej kosmopolitycznych i najbogatszych państw świata. Położony jest w centrum Europy, między Belgią, Francją i Niemcami. Zamieszkuje go ponad 620 tysięcy osób (za: worldometers.info).

Największą aglomeracją Luksemburga jest jego stolica nosząca taką samą nazwę. Na terenie kraju znajduje się 11 innych miast o znacznie mniejszych rozmiarach. Państwo słynie ze swojego krajobrazu. Oferuje odwiedzającym wiele parków, lasów i ogrodów, w których można odpocząć i cieszyć się pięknymi widokami.

W luksemburskiej gospodarce dominują usługi, a zwłaszcza sektor finansowy. W kraju swoją siedzibę ma 124 banków (za: statista.com). Tak duża liczba ma źródło przede wszystkim w niskich podatkach, centralnym położeniu państwa oraz wielojęzyczności i otwartości mieszkańców.

Czy istnieje język luksemburski?

Język luksemburski nie tylko istnieje, ale jest również oficjalnym językiem Wielkiego Księstwa. To język romański, podobny do francuskiego i niemieckiego, charakteryzujący się unikalną gramatyką i słownictwem. Przez długi czas był uważany za jeden z dialektów języka niemieckiego. Dopiero niedawno został ogłoszony samodzielnym językiem. Stanowi ważny element tożsamości narodowej mieszkańców. Używa się go w codziennej komunikacji, a także w szkołach i urzędach państwowych. Do uzyskania obywatelstwa niezbędne jest zdanie egzaminu państwowego z języka luksemburskiego.

Językiem luksemburskim posługuje się prawie 400 tysięcy osób mieszkających m.in. w Wielkim Księstwie, Francji, Belgii i Niemczech. UNESCO uznało język za zagrożony wymarciem, choć w ostatnich latach można zaobserwować wzrost liczby jego użytkowników (za: Luxembourg Times). Za jego regulację odpowiada Conseil permanent de la langue luxembourgeoise.

W jakim języku mówi się w Luksemburgu?

Niemal wszyscy obywatele Luksemburga są dwujęzyczni. Już w szkołach podstawowych naucza się francuskiego i niemieckiego. Znajomość języka angielskiego znajduje się na bardzo wysokim poziomie, jego lekcje są obowiązkowe od szkoły średniej. Wśród imigrantów dominuje portugalski (mówi nim niemal 20% populacji kraju), arabski i farsi (za: European Website on Integration). Język luksemburski obecnie przeżywa renesans i używany jest przez mieszkańców we wszystkich obszarach życia. Wcześniej, do lat 70. XX wieku pozostawał w sferze prywatnej i był przede wszystkim mówionym dialektem języka niemieckiego.

księstwa spory kapitał zagraniczny na terenie kraju
język urzędowy, język opcjonalny nauczany od wczesnego dzieciństwa
bez problemu porozumiemy się po niemiecku na zachodnich peryferiach Niemiec

Język francuski w Luksemburgu

W 1684 roku w czasie pierwszej francuskiej okupacji Luksemburga król Luis XIV zakazał wykorzystywania języka niemieckiego. Francuski stał się językiem powszechnie używanym, a jego pozycja umocniła się jeszcze po wybuchu francuskiej rewolucji. W 1815 roku, gdy powstało państwo, był to najpopularniejszy język.

Dzisiaj aż 98% populacji Luksemburga potrafi porozumieć się w języku francuskim (za: Mosa Lingua). Dla wielu rozmówców jest to drugi język, wyuczony na poziomie języka ojczystego w szkole. W domach coraz częściej używa się luksemburskiego, ale wciąż wiele restauracji, ulic i firm nosi francuskie nazwy.

Język niemiecki w Luksemburgu

W luksemburskich szkołach średnich uczy się powszechnie języka niemieckiego. Aż 78% mieszkańców kraju zna go w stopniu co najmniej komunikatywnym (za: luxembourg.public.lu). Można się nim porozumieć w sklepach, restauracjach i hotelach, a także kupić niemieckojęzyczną prasę czy obejrzeć program telewizyjny.

Język angielski w Luksemburgu

Język angielski w Luksemburgu stał się przede wszystkim językiem biznesu. Obcokrajowcy stanowią w tym kraju ponad 47% mieszkańców (za: Mosa Lingua). Wiele z nich pracuje w sektorze bankowym lub ubezpieczeniowym. W dużych korporacjach komunikacja odbywa się przede wszystkim w języku angielskim. Bez trudu dogadasz się po angielsku również w sklepach, restauracjach czy hotelach.

Język portugalski w Luksemburgu

Największą grupę obcokrajowców w Luksemburgu stanowią Portugalczycy, którzy należą do 16% całej populacji kraju. Średni wiek tej mniejszości wynosi 36,7 lat, co sprawia, że stanowi ona najmłodszą część społeczeństwa. Większość Portugalczyków mieszka na południu i wschodzie kraju (za: Mosa Lingua). Najprawdopodobniej więc nie raz usłyszysz język portugalski podczas podróży po Luksemburgu.

Przed podróżą do Luksemburga w celach biznesowych upewnij się, że masz ze sobą wszystkie potrzebne dokumenty w odpowiednich wersjach językowych. W naszym biurze tłumaczeń chętnie podejmiemy się przekładu zarówno na polski, jak i niemiecki czy francuski.

Jakie języki dominują w centrach biznesowych
Luksemburski, francuski i niemiecki są dominującymi językami w Wielkim Księstwie
Luksemburski jest językiem, którego większość Luksemburczyków uczy się od wczesnego dzieciństwa

Rozmówki luksemburskie

Choć język luksemburski raczej nie przyda Ci się poza granicami Wielkiego Księstwa, zachęcamy do nauki podstawowych zwrotów przed podróżą. Użycie jednego czy dwóch słów w konwersacji to prosta droga do zaprzyjaźnienia się z mieszkańcami państwa.

 • Moien – Cześć
 • Gudden Owend – Dobry wieczór
 • Äddi – Do widzenia
 • Merci – Dziękuję
 • Villmols merci – Bardzo dziękuję
 • Entschëllegt – Przepraszam
 • Wéi geet et? – Jak się masz?
 • Mir geet et gutt, merci – Mam się dobrze, dziękuję
 • Wat ass ären numm? – Jak masz na imię?
 • Ech heeschen… – Nazywam się…
 • Vu wou sidd dir? – Skąd pochodzisz?
 • Ech sinn aus Polen – Jestem z Polski
 • Sproocht dir Lëtzebuergesch? – Czy mówisz po luksembursku?
 • Ech verstinn net vill Lëtzebuergesch – Nie mówię zbyt dobrze po luksembursku
 • Ech schwätze Polnesch – Mówię po polsku
 • Ech hunn eng Fro – Mam pytanie
 • Ech hunn eng Iddi – Mam pomysł
 • Wéi vill kascht dat? – Ile to kosztuje?
 • Ech wëll dat kafen – Chcę to kupić
 • Wou ass d’Toilette? – Gdzie jest toaleta?
 • Ech hunn honger – Jestem głodny
 • Ech hunn eng Afspraak – Mam umówione spotkanie

Podróż do Luksemburga

Z Polski do Luksemburga najłatwiej dostaniesz się przez Niemcy, Francję lub Belgię. W stolicy znajduje się również międzynarodowe lotnisko. Aby wjechać do kraju, potrzebujesz ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Kraj należy do Unii Europejskiej oraz strefy Schengen, co znacznie ułatwia podróżowanie.

W Luksemburgu czekają na Ciebie m.in.: urocza starówka stolicy, miasteczko Vianden z jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych zamków w Europie czy Mullerthal Trail prowadzący przez malownicze formacje skalne.

Jeśli rozważasz dłuższy pobyt w Luksemburgu, zastanów się nad nauką jednego (lub kilku) używanych tam języków. W naszej szkole znajdziesz zarówno kurs francuskiego, jak i niemieckiego. Zajęcia możesz odbywać w trybie stacjonarnym lub zdalnym. Ucz się tak, jak Ci wygodniej.

Posty powiązane

chatsimple
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.