Niestabilna sytuacja i toczące się wojny na świecie powodują, że przemysł zbrojeniowy rozwija się niezwykle prężnie. To bardzo ważny dział gospodarki, ponieważ w dużej mierze decyduje o ogólnej pozycji i potencjale obronnym państw. Kim więc są kluczowi gracze w branży militarnej i jak wygląda obecna arena tego przemysłu? O tym piszemy poniżej.
Przemysł zbrojeniowy – ogólny obraz
Przemysł zbrojeniowy to dział związany głównie z produkcją broni i sprzętu przeznaczonego dla potrzeb wojskowych i militarnych. Obejmuje on m.in. projektowanie, produkcję, montaż oraz rozwój elementów i systemów uzbrojenia. Przemysł zbrojeniowy to jeden z najbardziej prężnie działających obszarów przemysłu i gospodarki na świecie, którego nie dotknęła nawet pandemia COVID-19, a z kolei wojna na Ukrainie i Bliskim Wschodzie napędzają jeszcze bardziej zyski firm zbrojeniowych. Organizacja SIPRI (Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem) obliczyła, że przychody 100 największych producentów uzbrojenia i dostawców usług wojskowych wyniosły w 2023 roku 597 mld dolarów. Polska Grupa Zbrojeniowa znalazła się na 71. miejscu – o 5 miejsc wyżej niż rok wcześniej. Nie ma więc wątpliwości, że obecnie obserwujemy światowy wyścig zbrojeń z wojnami w tle.
Największe koncerny zbrojeniowe
Wśród krajów-producentów broni przodują od lat niezmiennie Stany Zjednoczone, a w samej pierwszej piątce największych koncernów przemysłu zbrojeniowego na świecie znajdują się wyłącznie koncerny amerykańskie. Warto również zwrócić uwagę, że w przypadku Chin oraz Rosji blokada informacyjna znacząco utrudnia ocenę chińskiej i rosyjskiej zbrojeniówki, dlatego dane używane w raportach SIPRI są niestety często „szacowane”. Po Stanach do najważniejszych krajów przemysłu zbrojeniowego zalicza się:
- Rosję,
- Chiny,
- Francję,
- Niemcy,
- Hiszpanię,
- Koreę Południową,
- Wielką Brytanię,
- Izrael,
- Włochy.
Największe firmy przemysłu zbrojeniowego
Lockheed Martin
Lockheed Martin to gigant i jeden z 3 największych koncernów amerykańskiego przemysłu lotniczo-kosmicznego obok Boeinga i Northropa Grummana. Zakres działalności firmy, obejmujący sektory lotniczo-kosmiczny, obrony i bezpieczeństwa, elektroniczny i informatyczny, jest skupiony. Firma oferuje swoje produkty i usługi zarówno na rynku wojskowym, jak i cywilnym, a jej najlepiej sprzedającym się produktem są słynne samoloty myśliwskie F-35, które aktualnie są najnowocześniejszymi samolotami bojowymi na świecie.
Boeing
Znany na świecie głównie z produkcji samolotów cywilnych Boeing to również amerykański gigant lotniczy, zbrojeniowy i kosmiczny. Firma produkuje różne typy samolotów i śmigłowców, przeznaczonych zarówno dla wojska, jak i służb cywilnych i jest jednym z dwóch największych w świecie producentów samolotów, rywalizując o prymat w tej dziedzinie z europejskim Airbusem. Jego flagowym produktem jest myśliwiec F-15, przeznaczony do działań w każdych warunkach atmosferycznych.
Raytheon
Ponownie amerykański i jeden z największych koncernów zbrojeniowych świata. Raytheon produkuje szeroką gamę produktów, od systemów radarowych i rakietowych po silniki lotnicze i systemy HVAC. Firma jest producentem najnowocześniejszego systemu przeciwrakietowego MIM-104 Patriot, który jest w stanie zwalczać cele w odległości do ponad 100 kilometrów. Może niszczyć m.in. samoloty, śmigłowce, bezzałogowe statki powietrzne, a także rakiety balistyczne.
BAE Systems
Brytyjski koncern przemysłu zbrojeniowego i lotniczego, który produkuje m.in. okręty podwodne o napędzie atomowym, myśliwce, czołgi i statki, a także broń i amunicję. BAE jest liderem w produkcji okrętów i systemów morskich. Wśród ich produktów znajdują się jedne z najnowocześniejszych i najgroźniejszych okrętów podwodnych na świecie klasy Astute, niszczyciele typu 45 oraz fregaty typu 26.
Przemysł zbrojeniowy w Polsce
Niestety, ale polskiemu przemysłowi zbrojeniowemu daleko do bycia liderem na rynku przemysłu zbrojeniowego. Mimo to ciągle się on rozwija i powiększa. Można go ogólnie podzielić na dwa sektory. Firmy skupione wokół Polskiej Grupy Zbrojeniowej i przedsiębiorstwa niezrzeszone, do których zaliczyć można m.in.:
- Polskie Zakłady Lotnicze Mielec i Świdnik,
- Huta Stalowa Wola (należąca do PGZ)
- Lubawa (grupa zajmująca się wytwarzaniem, przetwarzaniem i sprzedażą tkanin i materiałów wykorzystywanych m.in. w branży militarnej).
Polska Grupa Zbrojeniowa
Polskie przedsiębiorstwo utworzone w 2013 r. przez Skarb Państwa i jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 50 spółek oraz ma udziały w 32 innych.
PZG produkuje amunicję, pojazdy opancerzone (np. transportery Rosomak), systemy radiolokacyjne i broń strzelecką. W skład najpopularniejszych produktów produkowanych przez grupę PGZ zaliczyć można:
- AHS Krab – samobieżna armatohaubica kalibru 155 mm z lufą o długości 52 kalibrów na podwoziu gąsienicowym- tzw. polski bóg wojny – obecnie jeden z najbardziej znanych produktów polskiego przemysłu obronnego.
- Kolejny produkt, który cieszy się powodzeniem na rynku, to przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy- PPZR Piorun. Przeznaczony jest do zwalczania śmigłowców, samolotów, bezzałogowych statków powietrznych i rakiet skrzydlatych.
Tłumacze militarni
Przemysł zbrojeniowy to nie tylko produkcja, ale również współpraca między poszczególnymi krajami, a za tym idzie zapotrzebowanie na usługi tłumaczy militarnych. Właściwe rozumienie specjalistyczny terminów jest niezbędne podczas produkcji sprzętu wojskowego i realizacji międzynarodowych projektów w przemyśle zbrojeniowym. Tłumaczenia militarne wykonane przez doświadczonego i profesjonalnego tłumacza specjalisty to gwarancja dokładności i poufności. Agencja Skrivanek zapewnia najwyższą jakość usług, dzięki wsparciu ekspertów – tłumaczy związanych z sektorem obronnym. Skontaktuj się z nami i poznaj szczegóły.