Wybierasz się w podróż z Polski do Czarnogóry? Zastanawiasz się, jaką walutę zabrać do Czarnogóry? Oprócz paszportu i ubezpieczenia turystycznego weź ze sobą euro, którym zapłacisz na terenie całej Czarnogóry. Mimo że nie jest to prawnie obowiązujący środek płatniczy, to innymi pieniędzmi nie zapłacisz w tym kraju. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego euro jest w Czarnogórze i czym najlepiej płacić w tym bałkańskim kraju.
aka jest waluta Czarnogóry?
W Czarnogórze obowiązuje waluta euro. Może to dziwić zagranicznych turystów, zwłaszcza że Czarnogóra nie należy do Unii Europejskiej. Jednak ten kraj od wielu lat nie miał własnej waluty. Ostatni raz perper czarnogórski, czyli oficjalna waluta Księstwa Czarnogórskiego, był w obiegu przed I wojną światową, czyli od 1909 do 1918 roku.
1 euro dzieli się na 100 centów. W obiegu są dostępne:
- Monety o nominałach: 1, 2, 5, 10, 20 i 50 centów oraz 1 i 2 euro.
- Banknoty o nominałach: 5, 10, 20, 50, 100 i 200 euro.
Wygląd banknotów jest wspólny dla wszystkich krajów strefy euro. Natomiast monety mają wspólny rewers w postaci nominału i mapy Europy, a na awersie są umieszczone symbole narodowe krajów, w których oficjalnie obowiązuje waluta euro.
Jaką walutę zabrać do Czarnogóry?
Jeżeli chcesz na podróż do Czarnogóry zabrać gotówkę, to warto wiedzieć, żeby euro kupić w polskim kantorze przed wyjazdem do Czarnogóry. W tym turystycznym kraju ciężko znaleźć lokalne kantory. Podobno nawet oficjalnie takowe nie funkcjonują, więc ciężko będzie Ci wymieniać pieniądze w tym niewielkim kraju.
Dlatego przed wakacjami do Czarnogóry załóż sobie kartę walutową lub wielowalutową. Ułatwi Ci to płatności na całym Półwyspie Bałkańskim. Zwłaszcza że wycieczka na Bałkany najczęściej nie kończy się na wakacjach w Czarnogórze i podziwianiu Zatoki Kotorskiej, czy zwiedzaniu miasta Budva.
Dlaczego euro jest w Czarnogórze?
Przed euro mieszkańcy Czarnogóry posługiwali się serbskim dinarem i niemieckimi markami. Były one pamiątką po unii z Serbią oraz okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. W latach od 1999 do 2001 wprowadzenie na nowo marek miało służyć stabilizacji sytuacji finansowej państwa i ograniczeniu hiperinflacji.
Kiedy marki w Niemczech zostały zastąpione euro, tak i Czarnogóra zmieniła swoją walutę. W ten sposób od 2002 roku, bez oficjalnego porozumienia z Europejskim Bankiem Centralnym, w Czarnogórze obowiązuje euro. Z tego względu, że Czarnogóra nie jest członkiem Unii Europejskiej, to nie może wybijać własnych monet z awersem nawiązującym do kraju.
Czy w Czarnogórze jest drogo?
Ceny w Czarnogórze są zbliżone do tych, które znamy w Polsce. Poszczególne produkty mogą być tańsze takie jak wino, czy wypicie kawy w kawiarni. Mimo to zwłaszcza ceny noclegów w Czarnogórze to tańsza alternatywa dla graniczącej z nią Chorwacji. Zwłaszcza po wprowadzeniu euro w 2023 roku.
Jeżeli szukasz jeszcze tańszej alternatywy, to możesz przy okazji wakacji w Czarnogórze, odwiedzić Albanię. Jednak wtedy przygotuj w podróż leki albańskie.
Czym najlepiej płacić w Czarnogórze?
W Czarnogórze najlepiej płacić i wypłacać pieniądze przy pomocy karty wielowalutowej. Po pierwsze karty są powszechne w użyciu i wielu miejscach nimi zapłacisz. Natomiast w przypadku, kiedy potrzebujesz gotówki na kupienie świeżych warzyw i owoców albo czarnogórskich pamiątek, to po prostu szukasz najbliższego bankomatu.
Czy opłaca się płacić kartą w Czarnogórze?
Płatności kartą w Czarnogórze są powszechne, dlatego śmiało możesz wziąć na wakacyjny wyjazd swoją kartę płatniczą. Akceptowane są karty takie jak Mastercard, Visa, Maestro, czy American Express. Choć zdecydowanie najlepszą opcją będzie korzystanie z karty wielowalutowej, która pozwoli Ci zaoszczędzić na opłatach i prowizjach bankowych przy wymianie walut.
Dlatego, jeżeli jeszcze nie korzystasz z karty wielowalutowej, to przed wyjazdem do Czarnogóry warto wyrobić i zabrać ze sobą taką kartę. Jedną z lepszych ofert ma rynku ma Revolut, który może pochwalić się kursami wymiany zbliżonymi do tych z rynku międzybankowego.
Kartą zapłacisz za zakupy w supermarkecie, obiad w restauracji, leki w aptece, nocleg w hotelu, czy zakupy w knajpach przy plaży. Jednak gotówka może Ci się przydać, kiedy wybierasz się po owoce i warzywa na bazar, a czasami nawet i za bilet w komunikacji miejskiej. W Euro warto się zaopatrzyć już Polsce na przykład korzystając z ofert na euro w kantorach internetowych.
Podsumowując, w Czarnogórze zapłacisz euro, mimo że kraj ten nie należy do Unii Europejskiej. Przed wyjazdem najlepiej wymienić złotówki na euro w polskim kantorze lub korzystać z karty wielowalutowej. Ceny w Czarnogórze są porównywalne do polskich, a niektóre produkty mogą być tańsze, co czyni ją tańszą i ciekawą alternatywą dla popularnej Chorwacji.