Kiedy na skórze pojawiają się niedoskonałości, zachodzisz w głowę, skąd się wzięły i jak im zaradzić. Trądzik czy wypryski spędzają Ci sen z powiek, ale wiesz doskonale, że używanie kosmetyków przeciwzapalnych i delikatne zmiany w diecie pomogą rozprawić się z problemem. A co z przebarwieniami na twarzy? Jak poradzić sobie z nimi czy faktycznie jest to wyłącznie estetyczny problem? Sprawdź!
Czym są przebarwienia na twarzy?
Przebarwienia na twarzy to zmiany koloru skóry, które różnią się od otaczającego ją obszaru. Mogą mieć różne kształty, rozmiary i barwy. Wyglądają nieestetycznie i mogą się mocno oznaczać. Niegdyś uważano, że przebarwienia to naturalny element starzenia się skóry. Dzisiaj już wiadomo, że mogą pojawić się niezależnie od wieku, przybierając różne postacie.
Za ich powstawanie odpowiedzialne są nagromadzone miejscowo melanocyty, które produkują zwiększoną ilość barwnika. W tych miejscach pojawiają się mniejsze lub większe plamki, które mogą przybierać różna postać, np. piegów.
Skąd biorą się przebarwienia na skórze?
Jak już wiesz, przyczyn powstawania przebarwień na twarzy jest wiele. Najczęściej są to jednak zmiany hormonalne spowodowane ciążą, menopauzą czy stosowaniem antykoncepcji hormonalnej, stany zapalne skóry, np. infekcje, alergie, atopowe zapalanie skóry czy trądzik leczony w niewłaściwy sposób.
Jakie są przyczyny przebarwień na twarzy oprócz wyżej podanych? Choroby ogólnoustrojowe takie jak cukrzyca czy niedoczynność nadnerczy, mikrourazy skóry powstałe na skutek oparzenia, rozdrapywania ran czy głębokich skaleczeń. Przebarwienia na twarzy to także skutek stosowania leków o działaniu fotouczulającym oraz kosmetyków zawierających retinol (pochodną witaminy A), które zwiększają wrażliwość cery na działanie promieni UV.
Rodzaje przebarwień
Przebarwienia na skórze mają różne przyczyny, od środowiskowych po genetyczne. W zależności od tego, która z nich wystąpi, wyróżnia się kilka rodzajów przebarwień:
- mające podłoże genetyczne (piegi i plamy soczewicowate),
- o charakterze hormonalnym (plamy różnego kształtu będące konsekwencją zaburzeń estrogenów i progesteronu),
- polekowe (ciemniejsze plamy występujące miejscowo w okolicach wystawionych na promieniowanie UV),
- chorobowe (wywołane przez łupież pstry, łuszczyce, gruźlicę czy sarkoidozę),
- wtórne (plamy potrądzikowe, występujące na skutek uszkodzeń mechanicznych czy stanów zapalnych).
Pielęgnacja skóry z przebarwieniami
Do pielęgnacji cery z przebarwieniami używaj dedykowanych kosmetyków. Nie mogą to być przypadkowe kremy czy żele oczyszczające, gdyż nieodpowiednio dobrane preparaty mogą nasilić objawy. Podstawą domowej pielęgnacji powinny być więc kosmetyki rozjaśniające oraz ochronne.
Każdego ranka stosuj kremy z filtrem SPF i o działaniu wybielającym. Wybieraj kosmetyki z witaminą C, kwasem azelainowym czy kojowym, retinolem, kwasem mlekowym czy niacynamidem. Nie zapominaj też o maseczkach i peelingach kwasowych. Regularne usuwanie martwego naskórka odsłoni nową jego warstwę, która przy regularnej pielęgnacji będzie coraz jaśniejsza.
Jeśli zmiany na twarzy mimo właściwej pielęgnacji nie bledną, może okazać się konieczna wizyta u dermatologa, który przepisze maści lecznicze o działaniu wybielającym.
Zabiegi u kosmetyki, które pomogą w rozjaśnianiu cery
W usuwaniu przebarwień na twarzy pomocne będą również zabiegi u kosmetyczki. Na początek umów się na wizytę, na której specjalistka oceni rodzaj przebarwień i zaproponuje odpowiednie zabiegi, np. złuszczanie chemiczne za pomocą kwasu trichlorooctowego, krioterpię ciekłym azotem (polecaną dla pojedynczych przebarwień), mezoterpię połączoną z nakładaniem rozjaśniających maseczek, laseroterpię czy fotoodmładzenie IPL.