biuro tłumaczeń skrivanek

Kursy SCORM na platformy e-learningowe

scorm e-learning

W dobie dynamicznego rozwoju technologii informacyjnych tradycyjne formy edukacji przechodzą znaczącą transformację. Zyskujący coraz większą popularność e-learning stał się kluczowym narzędziem umożliwiającym dostęp do edukacji i szkoleń na niespotykaną dotąd skalę. Dzięki zaawansowanym technologiom, takim jak sztuczna inteligencja, rzeczywistość rozszerzona (AR) i wirtualna (VR), e-learning zmienił sposób, w jaki rozwijamy swoje umiejętności. Nauka z wykorzystaniem technologii oferuje szeroki wachlarz możliwości, od kursów online i webinariów po złożone programy certyfikacyjne czy studia na odległość, i stała się integralną częścią systemów szkoleniowych na całym świecie. Platformy e-learningowe oferują przede wszystkim elastyczność, wygodę i szeroki zakres zasobów, które mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb. Chcesz zacząć tworzyć efektywne i przenośne kursy e-learningowe? Poznaj możliwości, jakie oferuje SCORM!

Co to jest SCORM?

Wsiadając do samolotu, oczekujesz, że procedury bezpieczeństwa, takie jak zapięcie pasów, stosowanie masek tlenowych, będą takie same niezależnie od linii lotniczej, którą wybierzesz. W edukacji jednym z kluczowych standardów, który umożliwia skuteczne tworzenie, zarządzanie i udostępnianie kursów online, jest SCORM (Sharable Content Object Reference Model). SCORM to zestaw standardów, który definiuje sposób tworzenia, przechowywania i dostarczania treści edukacyjnych w taki sposób, aby mogły one być wykorzystywane i łatwo przenoszone między różnymi systemami LMS (Learning Management System) bez konieczności modyfikacji. Najprościej mówiąc jest to międzynarodowy standard dla kursów e-learningowych.

Wcześniej kursy projektowano na konkretną platformę, co skutkowało tym, że były niekompatybilne z innymi systemami i zwyczajnie nie działały przy próbach migracji. Powodowało to sporo wyzwań i potencjalne straty. Wyobraźmy sobie na przykład sytuację, w której uczelnia zmienia platformę LMS i przez to musi przygotować wszystkie dotychczasowe kursy całkowicie od nowa. Nie do pomyślenia, prawda?

Model SCORM wprowadził porządek na rynku e-learningu. Jego pierwsza wersja pojawiła się w 2000 roku, a od tego czasu standard ten był wielokrotnie aktualizowany i ulepszany. Obecnie najczęściej stosowane wersje to SCORM 1.2 oraz SCORM 2004. Chcesz poznać je lepiej? Każda wersja ma nieco inne wymagania techniczne i obejmuje szczegółowy opis struktury e-kursu oraz zasad, według których kursy te wchodzą w interakcję z systemami LMS. Chcesz wiedzieć. czym się różnią? Oto przykłady:

  • SCORM 1.2: ta wersja została wydana w 2001 roku i zapewnia podstawowe funkcje zarządzania kursami i interakcjami użytkownika. Na przykład oferuje monitorowanie postępów w nauce i informuje uczestnika o tym, jaki procent kursu już przerobił. Możliwe jest również ustawienie progu zdawalności, aby ukończyć kurs. Ta wersja sprawdzi się doskonale dla mniej formalnych kursów.
  • SCORM 2004: to już nieco nowsza i bardziej zaawansowana wersja standardu, która wprowadziła obsługę bardziej skomplikowanych interakcji. Śledzenie postępów jest również bardziej szczegółowe i poza ogólnym progresem pokazuje na przykład liczbę punktów uzyskanych podczas testów. To wersja będzie lepszym wyborem dla twórców, którym zależy na rzeczywistym sprawdzeniu wiedzy z danego kursu.

scorm e-learning

Co zawiera pakiet SCORM?

Kurs SCORM to w istocie paczka, zapisana w formacie ZIP, która zawiera wszystkie niezbędne treści edukacyjne potrzebne do umieszczenia kursu na platformie e-learningowej. Taki kurs jest często określany jako plik wymiany pakietów (PIF), co podkreśla jego zdolność do bezproblemowej migracji między różnymi systemami e-learningowymi. Dzięki temu twórcy kursów i instytucje edukacyjne mogą łatwo przenosić i wykorzystywać swoje materiały na różnych platformach, zapewniając uczniom nieprzerwaną i spójną ścieżkę edukacyjną. Oto kluczowe komponenty SCORM:

  • Pakiet SCORM (SCORM Package): każdy kurs jest zapisywany jako folder ZIP, który zawiera wszystkie pliki potrzebne do uruchomienia kursu. Wśród nich ważny jest plik manifestu (imsmanifest.xml), który opisuje strukturę całego kursu.
  • Środowisko uruchomieniowe SCORM (SCORM Run-Time Environment): środowisko, które umożliwia uruchomienie kursu oraz komunikację między treścią kursu a systemem LMS.
  • Śledzenie SCORM (SCORM Tracking): funkcja umożliwiająca śledzenie postępów, takich jak czas spędzony na kursie, wyniki testów oraz inne dane dotyczące aktywności i postępów uczestników.

Narzędzia dostępne na rynku – co wybrać?

Narzędzia do tworzenia kursów SCORM można podzielić na trzy główne kategorie: samodzielne edytory, usługi w chmurze online oraz dodatki do programu PowerPoint. Dobór odpowiedniego narzędzia zależy od umiejętności twórcy, natomiast dla osób początkujących szczególnie polecane są dodatki do PowerPointa. Każda prezentacja statyczna może zostać przekształcona na kurs SCORM, dlatego dobrze jest użyć jej jako bazy do stworzenia interaktywnego kursu.

Co wziąć pod uwagę, przygotowując swój własny kurs?

Niezależnie od stopnia zaawansowania oraz indywidualnego doboru narzędzi warto rozpocząć pracę od dokładnego zaplanowania struktury tworzonego kursu. Odpowiedni podział na moduły i lekcje z pewnością ułatwi użytkownikom późniejszą nawigację. Następnie możesz przejść do tworzenia właściwej treści swojego kursu. Jedyne, co Cię ogranicza, to Twoja wyobraźnia. Aby kurs był atrakcyjny dla uczestników, możesz zadbać o dodatkowe zasoby, takie jak interakcje, quizy lub lektora. Narzędzia dostępne na rynku posiadają wiele takich funkcji, a finalnie umożliwiają eksport kursu do formatu SCORM. Aby mieć pewność, że kurs działa na różnych platformach, a jego poszczególne elementy funkcjonują prawidłowo, zaleca się przeprowadzenie dokładnych testów. Dopiero po pomyślnym zakończeniu testowania odbywa się publikacja kursu. Ten ostatni etap obejmuje zarówno przesłanie pliku ZIP z kursem w formacie SCORM na wybraną platformę, jak i jego ponowną weryfikację.

Tłumaczenie prezentacji na inne języki

Proces tłumaczenia prezentacji na format SCORM wymaga przed wszystkim uwzględniania specyfiki technicznej. Pamiętaj, że do tłumaczenia będzie nie tylko cały tekst prezentacji, ale także wszelkie materiały graficzne i multimedia, które są zawarte w kursie. Mogą to być obrazy, materiały wideo, ale też komentarze wypowiadane przez lektora lub napisy. Dlatego tak ważne może okazać się skorzystanie z pomocy specjalistów z branży tłumaczeniowej, którzy dokładnie przeanalizują przesłane materiały i doradzą odpowiedni sposób tłumaczenia. Chcesz zacząć tworzyć efektywne i przenośne kursy e-learningowe i potrzebujesz wsparcia z tworzeniem treści do zupełnie nowego kursu? Sprawdź czym jest nasz copywriting!

Podsumowanie

Znajomość korzystania z formatu SCORM stanowi niezwykle cenną umiejętność dla każdego, kto zajmuje się tworzeniem i zarządzaniem kursami e-learningowymi – szczególnie w tak dynamicznie rozwijającym się świecie edukacji internetowej. Dzięki takim standardom jak SCORM uczestnicy mają możliwość korzystania z atrakcyjnych sposobów nauki, a autorzy mogą efektywnie zarządzać swoimi kursami, zachowując elastyczność przy wyborze platformy. Dlatego standardy typu SCORM odgrywają ważną rolę w kształtowaniu edukacji online. Skontaktuj się z nami, aby już dziś dowiedzieć się, jak SCORM może zoptymalizować Twój system zarządzania nauczaniem (LMS)!

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.