Matura to nie tylko test sprawdzający umiejętności gramatyczne czy słówka – to także przekrojowy egzamin, na którym musisz wykazać się umiejętnością wypowiedzi i logicznego myślenia. Podpowiadamy, jak dobrze i skutecznie przygotować się do matury z języka obcego!
Klucz to systematyczność – jak rozplanować naukę?
Priorytetem jest rozłożenie nauki w czasie. Nigdy nie uda Ci się skutecznie nauczyć całych bloków materiału, jeżeli odłożysz to na ostatnią chwilę – to fakt, który często gubi zbyt krewkich maturzystów przekonanych o tym, że jeszcze zdążą.
Podziel więc naukę na segmenty. Jednego dnia ucz się słówek, drugiego – gramatyki, następnie czytanie ze zrozumieniem i konstruowanie wypowiedzi. Powtarzaj cykle tak długo, aż poczujesz, że wszystko jest dla Ciebie zrozumiałe.
Przydatne jest także repetytorium z języka angielskiego dla liceum i technikum, czyli rodzaj bogatej ściągawki pełnej treści podzielonej na bloki. Z takim podręcznikiem łatwo będzie Ci podzielić naukę na segmenty i sprawdzać na bieżąco, jak Ci idzie, poprzez rozwiązywanie ćwiczeń w repetytorium.
Jak skutecznie trenować wszystkie umiejętności językowe?
Uczyć się możesz także na inne sposoby, niż tylko z książką przy biurku. Aby rozwijać kompetencje językowe w mowie, warto słuchać podcastów w obcym języku albo oglądać filmy z oryginalną ścieżką dźwiękową.
Jeżeli chodzi zaś o pisanie, warto rozmawiać z native speakerem w danym języku – wymieniajcie maile czy wiadomości, którymi podszkolisz swoje pisanie bardzo szybko.
Codziennie postaraj się także przeczytać coś małego, choćby wpis blogowy w obcym języku czy fragment ulubionej powieści przetłumaczony na język, którego się uczysz. Dbaj także o to, by Twoje wypowiedzi były spójne, logiczne i sensowne, bo to jest na maturze dużo ważniejsze, niż perfekcyjnie opanowane detale.
Warto jest także mówić w obcym języku do samego siebie – na przykład poprzez komentowanie, co właśnie robisz czy gdzie się wybierasz. Takie nawyki przekładają się na osłuchanie z językiem, co zaprocentuje na maturze.
Przygotowanie praktyczne – jak oswoić się z formą egzaminu?
Najlepszym sposobem na oswajanie się z konkretną formą, jaką jest matura, jest rozwiązywanie egzaminów z lat poprzednich. Do wyboru masz zarówno matury podstawowe, jak i rozszerzone, dzięki czemu oszacujesz także swój obecny poziom wiedzy.
Warto jest także symulować pracę pod presją czasu – ustaw więc sobie budzik, który wskaże Ci, kiedy upłynie czas przewidziany na maturze i sprawdź, czy udało Ci się rozwiązać wszystkie zadania.
Pamiętaj, że egzaminatorzy cenią sobie kreatywność, zdolność logicznego myślenia i umiejętność konstruowania wypowiedzi nawet przy zachowaniu relatywnie prostego języka bez używania skomplikowanych form gramatycznych.
Powtarzaj więc często zasady, ale podczas nauki nie skupiaj się tak bardzo na wkuwaniu, jak na umiejętnościach konstrukcji zdań i rozumieniu tekstu. Pamiętaj o dobrym repetytorium, które pomoże Ci uporządkować wiedzę – powodzenia!