biuro tłumaczeń skrivanek

📜 A1…, C2… – co oznaczają te skróty?

poziom umiejętności językowych
poziom umiejętności językowych

Hi!

W zeszłym miesiącu przyglądaliśmy się temu, jak można uczyć się języka angielskiego poprzez oglądanie filmów i seriali. Tym razem zastanowimy się, jak da się sprawdzić, w jakim stopniu czas spędzony przed telewizorem przełożył się na wzrost naszych umiejętności językowych.

A więc: jak w ogóle określa się poziom swoich umiejętności językowych? Najczęściej stosuje się do tego skalę CEFR (Common European Framework of Reference for Languages – Europejski System Opisu Kształcenia Językowego). Składa się na nią sześć poziomów – A1, A2, B1, B2, C1, C2, gdzie A1 to poziom początkujący, a C2 – bardzo zaawansowany. Więcej o tym możesz przeczytać tutaj i tutaj. Niekiedy spotkamy się również z określeniem „język komunikatywny”, może ono być jednak uznane za dosyć nieprecyzyjne.

Osoba mająca poziom A2 to więc taka, która m.in. potrafi porozumiewać się w typowych, prostych sytuacjach komunikacyjnych, wymagających jedynie bezpośredniej wymiany zdań na znane i powtarzające się tematy. 

Użytkownik samodzielny na poziomie B1 umie m.in. tworzyć spójne, bardziej złożone wypowiedzi ustne i pisemne na tematy, które są mu znane lub go interesują. 

Ktoś, kogo poziom umiejętności językowych to B2, potrafi porozumiewać się na tyle płynnie i spontanicznie, by prowadzić normalną rozmowę z rodzimym użytkownikiem języka, bez szczególnego wysiłku dla którejkolwiek ze stron. 

Użytkownik zaawansowany na poziomie C1 potrafi wypowiadać się płynnie, szybko i swobodnie, dobierając właściwe słownictwo oraz sformułowania, a na poziomie C2 – umie wyrażać swoje myśli płynnie, spontanicznie i precyzyjnie, uwydatniając odcienie znaczeniowe nawet w bardziej złożonych wypowiedziach, przy użyciu bogatego zasobu słownictwa z różnych dziedzin życia i bardzo złożonych struktur leksykalno-gramatycznych.

poziom umiejętności językowych
poziom umiejętności językowych
poziom umiejętności językowych

Na podstawie informacji zawartych w naszych tekstach można spróbować określić, jaki jest Twój poziom językowy. Żeby jednak być pewnym wyniku, trzeba podejść do testu językowego, takiego jak TOEFL (akademicki egzamin z języka angielskiego, skoncentrowany na sprawdzeniu praktycznych umiejętności językowych) lub IELTS (egzamin z języka angielskiego, do którego podchodzą głównie uczniowie ostatnich klas liceów i techników, którzy chcą się ubiegać o przyjęcie na studia za granicą, a także imigranci przeprowadzający się do Wielkiej Brytanii lub innego kraju).

Takie testy pomogą nam jednak w ograniczonym zakresie – część z nich sprawdza tylko umiejętność posługiwania się językiem na jednym z poziomów. Te egzaminy nie przydadzą się, jeżeli będziemy chcieli ustalić poziom znajomości innego języka, np. hiszpańskiego czy włoskiego.

Aby skutecznie i łatwo sprawdzić umiejętności językowe własne albo pracowników swojej firmy, warto skorzystać z audytu językowego. W Skrivanku umożliwia to specjalne narzędzie FOCUS Audit Tool. Dostępnych jest ponad 30 języków, wszystko odbywa się online, a wyniki są dostępne maksymalnie 48 godzin później. Chociaż z narzędzia głównie korzystają firmy, jest ono również dostępne dla osób indywidualnych. O tym, dlaczego warto skorzystać z audytów językowych, jak wyglądają i jakie są ich rodzaje, dowiesz się z naszego artykułu.

Tyle na dzisiaj, mam nadzieję, że z tekstu dowiedziałeś się czegoś ciekawego. A czy Ty znasz poziom znajomości angielskiego (lub innego języka, którego się uczyłeś)? A może posługujesz się kilkoma językami? Jeśli chcesz, możesz się tą informacją ze mną podzielić, a także przekazać uwagi czy pytania, które zrodziły Ci się w głowie podczas czytania.

Do następnego razu! 😉 Head päeva!

Kinga

Posty powiązane

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.