biuro tłumaczeń skrivanek

💭 Usta milczą, dusza śpiewa… Kilka słów o cytatach

cytaty
cytaty

Dzień dobry, cześć i czołem!

Dzisiejsze powitanie mogło od razu skojarzyć Ci się z jednym z klasyków polskiego kina – filmem Miś. Nie oznacza to jednak, że tym razem chcę opowiadać o domku na przedmieściu. Skupimy się za to na cytatach, sentencjach i powiedzeniach – takich, które wykorzystujemy na co dzień, i tych mniej znanych, które mogą stać się źródłem inspiracji albo po prostu posłużyć jako ciekawostka.

Kilka zestawów takich złotych myśli i cytatów znanych osób można znaleźć na naszej stronie. To m.in.:

„Kochać to także umieć się rozstać. Umieć pozwolić komuś odejść, nawet jeśli darzy się go wielkim uczuciem. Miłość jest zaprzeczeniem egoizmu, zaborczości, jest skierowaniem się ku drugiej osobie, jest pragnieniem przede wszystkim jej szczęścia, czasem wbrew własnemu” (Vincent van Gogh)

„Miłość jest jak drzewo: sama z siebie rośnie, głęboko zapuszcza korzenie w całą istotę człowieka i nieraz, na ruinie serca, dalej się zieleni” (Victor Hugo)

„Miłość sama w sobie jest nie do pojęcia, ale dzięki miłości możemy pojąć wszystko” (ks. Józef Tischner)

„Przyjaciel kocha w każdym czasie, a bratem staje się w nieszczęściu” (Prz 17, 17)

„Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać” (Antoine de Saint-Exupéry)

cytaty
cytaty
cytaty

„Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy, który puste życie napełnia światłem, a puste serca wzruszeniem; miłości dodaje skrzydeł, a trudowi ujmuje ciężaru; w martwotę domu wprowadza życie, a życiu nadaje sens” (Kornel Makuszyński)

„Ilekroć odłożywszy książkę, snuć zaczniesz nić własnych myśli, tylekroć książka zamierzony cel osiąga” (Janusz Korczak)

„Nie można patrzeć zbyt daleko przed siebie. Jak człowiek patrzy zbyt daleko przed siebie, przestaje uważać pod nogi i często się przewraca. Ale nie należy też zbyt dokładnie patrzeć pod nogi. Jeśli nie patrzy się przed siebie, można na coś wpaść. Dlatego trzeba patrzeć przed siebie, ale niezbyt daleko, i robić wszystko jak należy, trzymając się kolejności. To jest najważniejsze. W każdym przypadku”.

„Języki to mapa drogowa kultury. Mówią nam, skąd ludzie pochodzą i dokąd zmierzają” (Rita Mae Brown)

„Jeśli rozmawiasz z człowiekiem w języku, który rozumie, to trafia do jego głowy. Jeśli rozmawiasz z nim w jego języku, to trafia do jego serca” (Nelson Mandela)

Z kolei na naszym Pintereście opublikowaliśmy serię grafik z angielskimi przysłowiami i ich polskim wytłumaczeniem lub odpowiednikiem. Można się nimi posłużyć do nauki języka, ale również wydrukować i powiesić na ścianie ten, który nam się najbardziej podoba i o którym chcemy pamiętać.

Po co w ogóle poznawać cytaty i aforyzmy? Przede wszystkim dlatego, że często stanowią owoc długiej refleksji i dają możliwość skorzystania z jej owoców. Cytaty potrafią nas motywować, uświadamiać pewne sprawy, zwiększać naszą wiedzę o świecie. Można się nimi podzielić z kimś jako ciekawostką albo wsparciem.

Który cytat jest Twoim ulubionym?

Dobrego tygodnia!

Kinga

Posty powiązane

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.