biuro tłumaczeń skrivanek

Nazwiska polskie

nazwisko
nazwisko

Nazwisko stanowi niezbywalny element tożsamości każdego człowieka i jedno z najbardziej podstawowych (obok imienia) danych osobowych. Niezwykle ciekawa jest też historia o tym, skąd pochodzą nazwiska polskie.

Na co dzień raczej nie zastanawiamy się nad znaczeniem czy pochodzeniem naszych nazwisk. Jeśli w ogóle rozmyślamy na temat nazwiska, to w kontekście tego, by podawać je publicznie tylko wtedy, kiedy to naprawdę konieczne, co jest niezwykle istotne w czasach wzrostu znaczenia ochrony danych osobowych.

Cechy nazwisk polskich

Nazwisko ma kilka swoistych cech. Jest obowiązkowe, tzn. każdy musi posiadać nazwisko, niezmienne, chyba że w szczególnych, uzasadnionych przypadkach, a także dziedziczne, czyli przechodzące z ojca, a niekiedy z matki, na dziecko.

Skąd pochodzi Twoje nazwisko
Nazwiska Polaków. Słownik historyczno-etymologiczny
Słownik nazwisk najczęściej w Polsce używanych

Warto pamiętać, że najważniejszą cechą nazwisk polskich z punktu widzenia gramatyki jest ich fleksyjność, czyli fakt, że podlegają odmianie.

O pochodzeniu nazwisk

Nazwiska polskie mogą pochodzić od wielu podstaw, czyli słów, które dały początek konkretnemu nazwisku. Do takich podstaw można zaliczyć:

  • imiona, np. od podstawy ‘Antoni’ powstaje nazwisko ‘Antończak’;
  • nazwy miejscowe, np. od podstawy ‘Warszawa’ powstaje nazwisko ‘Warszawski’;
  • nazwy zawodów, np. nazwiska ‘Rybak’, ‘Bednarz’;
  • nazwy zwierząt i ptaków, np. nazwiska ‘Baran’, ‘Kowalik’;
  • nazwy przedmiotów, np. nazwiska ‘Pieniążek’, ‘Wałek’.
Nazwiska polskie są przedmiotem zainteresowania językoznawców i historyków.
Najpopularniejsze nazwiska w kraju
Jak się nazywa największa grupa Polaków

Historia powstawania nazwisk często wygląda tak, że pierwotne przezwisko czy przydomek z biegiem lat przyjmuje bardziej oficjalną formę i zaczyna funkcjonować jako nazwisko. Można o tym mówić zwłaszcza w przypadku nazwisk pochodzących od rzeczowników pospolitych.

Nazwisko, czyli nazwa, która „znaczy”

Podstawową zasadą nauki badającej nazwy jest to, że nazwy własne „oznaczają, a nie znaczą”, czyli mają za zadanie odróżniać ludzi, nie niosą natomiast konkretnego znaczenia. W przypadku danych takich jak nazwisko można jednak mówić o pewnej symbolice cech osób, które je noszą, dziedziczonych z pokolenia na pokolenie.

A jednak Nowak, czyli najbardziej popularne nazwiska w Polsce

W wielu popularnych dowcipach przykładowy Polak nazywa się Kowalski. Dane statystyczne opisujące najpopularniejsze nazwiska w Polsce pokazały jednak co innego. Okazało się, że najwięcej osób w Polsce nosi nazwisko Nowak.

Jeżeli potrzebujesz tłumaczenia tekstu zawierającego nazwiska i inne dane osobowe lub pragniesz poznać nazwiska popularne w językach obcych (co będzie możliwe, gdy zapiszesz się na kurs angielskiego, niemieckiego itp.), skontaktuj się z biurem tłumaczeń i szkołą językową Skrivanek Sp. z o.o.

Posty powiązane

chatsimple
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.