biuro tłumaczeń skrivanek

Meteor czy meteoryt?

Meteor czy meteoryt
Meteor czy meteoryt

Trudne słówka: Meteor czy meteoryt?

Meteoroidy, potocznie zwane meteorami, to ciała niebieskie. Przykładem meteoroidów są Perseidy – potocznie i romantycznie, choć merytorycznie niepoprawnie zwane „spadającymi gwiazdami”. Z astronomicznego punktu widzenia meteoroidy to po prostu cząstki materii, które pod wpływem tarcia o powietrze w czasie bardzo szybkiego lotu rozgrzewają się tak mocno, że pozostawiają za sobą spektakularne świetliste ślady (precyzyjnie mówiąc, to właśnie tę smugę nazywamy meteorem). Jeśli meteoroid nie wyparuje w atmosferze, to może spaść na powierzchnię Ziemi – takie ciało stałe to meteoryt. Przykładem jest meteoryt Hoba, największy znany meteoryt, który zachował się w całości.

Wyróżniamy kilka rodzajów meteorytów. Jednym z nich jest meteoryt żelazny, który można rozpoznać po jego składzie i ciężarze. Prawdopodobnie meteoryty żelazne są pozostałościami jąder małych planetoid. Meteoryty kamienne stanowią około 94% wszystkich znalezionych meteorytów. Meteoryty kamienno-żelazne charakteryzują się połączeniem metali i minerałów krzemianowych. Wszystkie te obiekty pochodzą z przestrzeni kosmicznej. Aby rozpoznać meteoryt, należy zwrócić uwagę na jego charakterystyczne cechy, takie jak ciężar i skorupa obtopieniowa.

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.