Olá!
Chyba każdy człowiek zadawał sobie kiedyś pytanie, jak osiągnąć sukces. Chociaż powstało na ten temat mnóstwo książek, nikt nie odkrył na to jednej, skutecznej metody. Czy są jednak jakieś kroki, które każdy z nas może przedsięwziąć?
Sam sukces jest pojęciem dosyć ogólnym, ale jeśli skupimy się na celach, które się na niego składają, to tutaj możemy już wyróżnić pewne bardziej konkretne wskazówki. A więc – jak osiągać zamierzone cele?
Na początku powinniśmy oczywiście dobrze określić swoje cele. W ich początkowym zarysowaniu może pomóc koło życia. Kiedy już mamy jakiś wstępny pomysł, zadbajmy o to, aby ten cel miał najważniejsze cechy. Według dr. Edwina Locke’a i dr. Gary’ego Lathama (za: klosinski.net) takich cech jest pięć:
1. Precyzja: jeśli cel będzie zbyt ogólny, to nie będziesz właściwie wiedzieć, co on oznacza i kiedy będziesz mógł go uznać za osiągnięty. Przykładowo jeśli celem byłoby nauczenie się hiszpańskiego, to kiedy mógłbyś uznać, że już się go nauczyłeś? Nigdy przecież chociażby nie poznasz wszystkich istniejących słówek.
Z pomocą w sprecyzowaniu celu przychodzi metoda S.M.A.R.T. Według niej cel ma być konkretny (S – specific), mierzalny (M – measurable), osiągalny (A – attainable), realistyczny (R – realistic) i określony w czasie (T – time-bound). Na przykład: przygotuję się do oficjalnego egzaminu z języka hiszpańskiego, do którego przystąpię w marcu przyszłego roku. Jak to osiągnę? Od maja do lutego dwa razy w tygodniu będę uczęszczać na zajęcia w szkole językowej (np. w Skrivanku – mamy takie kursy w ofercie, zapraszamy!) i trzy razy w tygodniu będę poświęcał dodatkową godzinę na samodzielną naukę. W przypadku celu związanego z nauką języka warto oczywiście podzielić sobie realizację celu na mniejsze kroki w postaci konkretnych partii materiału, dzięki którym łatwiej będzie sprawdzać, jak Ci idzie. Może w tym pomóc nauczyciel prowadzący zajęcia.
Niekiedy R rozwija się jako relevant albo A jako attractive, co wskazuje na to, że celem ma być coś, na czym Ci zależy albo co jest dla Ciebie szczególnie atrakcyjne (np. chcę z sukcesem przygotować się do egzaminu, bo wtedy dostanę awans).
Jeżeli opracowywany cel ma dotyczyć większej liczby osób, np. całego zespołu, zadbaj o to, aby wszyscy mieli swój udział w ustalaniu szczegółów.
2. Wyzwanie: jeśli cel będzie zbyt łatwy lub zbyt trudny, trudno Ci będzie utrzymać motywację. Musisz to tak wypośrodkować, aby cel Cię nie nudził, a jednocześnie stres związany z poziomem trudności nie był na tyle duży, że Cię sparaliżuje i całkiem zniechęci do podejmowania kolejnych działań.
3. Zaangażowanie na odpowiednim poziomie: ustal sobie takie tempo pracy lub taki podział kroków, aby się nie przeciążyć, w rezultacie doprowadzając do wypalenia. Szukaj też motywacji i satysfakcji w samym procesie – w przypadku nauki języka może być to np. fakt, że po danej liczbie dni będziesz już umiał opowiadać po hiszpańsku o swoim hobby.
4. Weryfikacja: aby utrzymać motywację i poczucie sensu tego, co robisz, powinieneś regularnie monitorować postępy realizacji celu.
Najpierw przede wszystkim zapisz sobie np. w notatniku lub na kartce sformułowane cele, aby jeszcze bardziej je urealnić. Potem takie notatki możesz wykorzystać do weryfikacji postępów.
Warto umieścić zapisane cele w widocznym miejscu. Możesz np. stworzyć sobie specjalną tablicę, na której będziesz też zapisywać wyniki poszczególnych działań (w przypadku celów zespołowych trzeba ją oczywiście umieścić w miejscu widocznym dla wszystkich). Skuteczne może być też prowadzenie dziennika i wyrobienie sobie nawyku zaglądania do niego codziennie, aby spisywać wnioski.
Przydatne może być również regularne przeznaczanie pewnej ilości czasu – np. 15 minut raz w tygodniu – na podsumowanie tego, co udało się zrobić od ostatniej weryfikacji.
Pamiętaj, że nie musisz sztywno trzymać się planu określonego na początku. Weryfikacje postępów mogą stać się dobrą okazją do tego, aby wprowadzać niezbędne modyfikacje, dzięki którym łatwiej będzie osiągnąć zamierzony rezultat.
5. Złożoność: zadbaj o to, aby zadanie nie było zbyt skomplikowane. Nie znaczy to, że nie może być ambitne – wiemy już, że jest to potrzebne. Jeśli jednak zaczynasz czuć, że może Cię przerosnąć, spróbuj podzielić je sobie na mniejsze cele.
Kiedy już uwzględnisz wszystkie te kwestie i poczynisz niezbędne przygotowania, możesz zacząć krok po kroku realizować swój cel.
Cele, które możemy sobie przed sobą postawić, są różne. Warto wybierać takie, których realizacja wpłynie pozytywnie nie tylko na nas, lecz także na osoby w naszym otoczeniu. Według teorii wyznaczania celów Locke’a bardziej chwalebne cele prowadzą do lepszych wyników, o ile wierzymy w możliwość ich osiągnięcia.
Mam nadzieję, że przedstawione wskazówki pomogą Ci właściwie określić swoje cele i w pełni je zrealizować.
Boa sorte!
Arturs