biuro tłumaczeń skrivanek

✈️ Faux pas – czego nie robić podczas podróży?

podróż
podróż

Ahoj!

W każdym kraju obowiązują pewne zasady dotyczące tego, co wolno i powinno się robić lub mówić, a czego trzeba się wystrzegać, by nie wykazać się brakiem kultury i ignorancją, a nawet nie wpaść w duże kłopoty.

Zanim spakujemy walizki i udamy się na wakacje, warto więc zapoznać się z kilkoma z nich.

Pierwsza kwestia, wspólna dla wielu miejsc na świecie, to odpowiedni ubiór. W przypadku krajów, gdzie dominuje islam, właściwie wszędzie w przestrzeni publicznej powinniśmy mieć na sobie ubrania zakrywające ciało, w przypadku kobiet również włosy i szyję. W innych miejscach świata właściwy ubiór wymagany jest w miejscach kultu. Obowiązuje to również w Polsce, ale podczas podróży za granicę nie powinniśmy się nastawiać, że w innych krajach będzie inaczej. W Bali, aby wejść do wielu świątyń buddyjskich czy hinduistycznych, trzeba mieć na sobie sarong; zwykle jest on dostępny do wypożyczenia na miejscu. W krajach takich jak Ghana, Bahamy, Grenada i Filipiny nie można z kolei nosić strojów maskujących, przypominających mundur wojskowy lub policyjny. Z podobnych ciekawostek: na Capri zakazane jest chodzenie w zbyt głośnym obuwiu, a w Iranie mężczyźni nie mogą mieć włosów związanych w koński ogon.

Jak chodzi o elektronikę, to lepiej zrezygnować z zabrania ze sobą drona, bo w niektórych krajach ich używanie wymaga zezwolenia, a np. w Japonii jest to całkowicie zakazane. Zazwyczaj możemy robić zdjęcia aparatem fotograficznym lub telefonem (oczywiście jeśli w danym miejscu nie obowiązuje zakaz), ale pamiętajmy, żeby nie fotografować nikogo bez jego zgody. W Sri Lance miejmy także na uwadze, że odwracanie się tyłem do wizerunku Buddy jest odczytywane jako obraźliwe – lepiej więc powstrzymać się od robienia sobie z nim selfie.

podróż
podróż
podróż

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

  • do Singapuru nie można wwozić gumy do żucia i nie wolno jej tam żuć; z kolei w restauracjach obowiązuje zasada, że pozostawienie chusteczek higienicznych na stole oznacza jego rezerwację;
  • na Mauritiusie, Madagaskarze, w Rwandzie i Tanzanii obowiązuje zakaz stosowania torebek foliowych;
  •  w Malezji zaciśnięcie dłoni w pięść można zostać uznane za gest obraźliwy, w Grecji podobny wydźwięk ma gestykulowanie otwartą dłonią;
  • w Indiach, Chinach, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Dubaju i Nepalu trzeba się powstrzymać od publicznego okazywania uczuć; 
  • w amerykańskich restauracjach nie zapomnij o zostawieniu napiwku dla kelnera, zrezygnuj z tego jednak w Japonii;
  • do Rumunii nie można wjechać brudnym samochodem;
  • w Indonezji, Pakistanie, Bangladeszu, Nepalu i Indiach unikaj używania lewej dłoni, zwłaszcza do jedzenia, bo jest ona uznawana za nieczystą.

Przed przyjazdem do właściwie każdego kraju dobrym pomysłem będzie przyswojenie sobie przynajmniej kilku fraz w języku gospodarzy – to może nam pomóc zarówno uniknąć różnych kłopotów, jak i okazać rozmówcy szacunek. Kilkanaście słowniczków z podstawowymi zwrotami, które przydadzą się w podróży, znajdziesz na naszej stronie. Każdy z nich jest również dostępny w osobnym pliku, który możesz pobrać na swój telefon albo wydrukować, aby mieć go pod ręką podczas podróży.

Jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej o kulturze, historii i tradycjach Hiszpanii i Francji – zajrzyj do naszych zbiorów ciekawostek. Na stronie naszej szkoły językowej możesz też zapoznać się z interesującymi faktami o innych krajach i wskazówkami, które mogą okazać się przydatne podczas podróży do tych miejsc.

Czy któraś z tych zasad szczególnie Cię zaskoczyła? A może znasz jeszcze inne ciekawe zwyczaje obowiązujące za granicą? Daj mi znać! 😉

Bon voyage!

Obrazy: AI

Posty powiązane

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.