Ahoj!
W każdym kraju obowiązują pewne zasady dotyczące tego, co wolno i powinno się robić lub mówić, a czego trzeba się wystrzegać, by nie wykazać się brakiem kultury i ignorancją, a nawet nie wpaść w duże kłopoty.
Zanim spakujemy walizki i udamy się na wakacje, warto więc zapoznać się z kilkoma z nich.
Pierwsza kwestia, wspólna dla wielu miejsc na świecie, to odpowiedni ubiór. W przypadku krajów, gdzie dominuje islam, właściwie wszędzie w przestrzeni publicznej powinniśmy mieć na sobie ubrania zakrywające ciało, w przypadku kobiet również włosy i szyję. W innych miejscach świata właściwy ubiór wymagany jest w miejscach kultu. Obowiązuje to również w Polsce, ale podczas podróży za granicę nie powinniśmy się nastawiać, że w innych krajach będzie inaczej. W Bali, aby wejść do wielu świątyń buddyjskich czy hinduistycznych, trzeba mieć na sobie sarong; zwykle jest on dostępny do wypożyczenia na miejscu. W krajach takich jak Ghana, Bahamy, Grenada i Filipiny nie można z kolei nosić strojów maskujących, przypominających mundur wojskowy lub policyjny. Z podobnych ciekawostek: na Capri zakazane jest chodzenie w zbyt głośnym obuwiu, a w Iranie mężczyźni nie mogą mieć włosów związanych w koński ogon.
Jak chodzi o elektronikę, to lepiej zrezygnować z zabrania ze sobą drona, bo w niektórych krajach ich używanie wymaga zezwolenia, a np. w Japonii jest to całkowicie zakazane. Zazwyczaj możemy robić zdjęcia aparatem fotograficznym lub telefonem (oczywiście jeśli w danym miejscu nie obowiązuje zakaz), ale pamiętajmy, żeby nie fotografować nikogo bez jego zgody. W Sri Lance miejmy także na uwadze, że odwracanie się tyłem do wizerunku Buddy jest odczytywane jako obraźliwe – lepiej więc powstrzymać się od robienia sobie z nim selfie.
O czym jeszcze trzeba pamiętać?
- do Singapuru nie można wwozić gumy do żucia i nie wolno jej tam żuć; z kolei w restauracjach obowiązuje zasada, że pozostawienie chusteczek higienicznych na stole oznacza jego rezerwację;
- na Mauritiusie, Madagaskarze, w Rwandzie i Tanzanii obowiązuje zakaz stosowania torebek foliowych;
- w Malezji zaciśnięcie dłoni w pięść można zostać uznane za gest obraźliwy, w Grecji podobny wydźwięk ma gestykulowanie otwartą dłonią;
- w Indiach, Chinach, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Dubaju i Nepalu trzeba się powstrzymać od publicznego okazywania uczuć;
- w amerykańskich restauracjach nie zapomnij o zostawieniu napiwku dla kelnera, zrezygnuj z tego jednak w Japonii;
- do Rumunii nie można wjechać brudnym samochodem;
- w Indonezji, Pakistanie, Bangladeszu, Nepalu i Indiach unikaj używania lewej dłoni, zwłaszcza do jedzenia, bo jest ona uznawana za nieczystą.
Przed przyjazdem do właściwie każdego kraju dobrym pomysłem będzie przyswojenie sobie przynajmniej kilku fraz w języku gospodarzy – to może nam pomóc zarówno uniknąć różnych kłopotów, jak i okazać rozmówcy szacunek. Kilkanaście słowniczków z podstawowymi zwrotami, które przydadzą się w podróży, znajdziesz na naszej stronie. Każdy z nich jest również dostępny w osobnym pliku, który możesz pobrać na swój telefon albo wydrukować, aby mieć go pod ręką podczas podróży.
Jeśli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej o kulturze, historii i tradycjach Hiszpanii i Francji – zajrzyj do naszych zbiorów ciekawostek. Na stronie naszej szkoły językowej możesz też zapoznać się z interesującymi faktami o innych krajach i wskazówkami, które mogą okazać się przydatne podczas podróży do tych miejsc.
Czy któraś z tych zasad szczególnie Cię zaskoczyła? A może znasz jeszcze inne ciekawe zwyczaje obowiązujące za granicą? Daj mi znać! 😉
Bon voyage!
Obrazy: AI