biuro tłumaczeń skrivanek

🎄 Idą święta, schowaj… miotłę?

wesołych świąt

Gëzuar Krishlindjet!

Zapewne nie znasz języka albańskiego, podpowiem Ci więc, że dzisiejszy tytuł oznacza „wesołych świąt Bożego Narodzenia”. Na takich życzeniach jednak nie poprzestaniemy:

Radosnych, spokojnych świąt Bożego Narodzenia, spędzonych w gronie rodziny i przyjaciół, pełnych ciepła i samych miłych chwil, które zostaną w pamięci na dłużej. Wspaniałej zabawy sylwestrowej i pełnego energii wejścia w nowy rok!

Nasz zespół, którego część widać na zdjęciu poniżej, przesyła pozdrowienia!

wesołych świąt

Zanim przejdziemy do głównego tematu wiadomości, zapraszam Cię do udziału w naszej zabawie – wypełnienia quizu świątecznego o Skrivanku.

Wśród osób, które wezmą udział w zabawie do 20 grudnia i poprawnie odpowiedzą na co najmniej 10 pytań, zostaną rozlosowane nagrody: 5 kuponów o wartości 100 PLN do wykorzystania na Allegro i 15% rabatu na kolejne zamówienie w Skrivanku.

W Polsce świętowanie Bożego Narodzenia rozpoczynamy od Wigilii. Podobnie to wygląda w wielu innych państwach, co jednak nie znaczy, że wszyscy mamy takie same zwyczaje, wskazujące, co należy robić w danym czasie. Na tych różnicach chciałabym się dzisiaj skupić.

A więc – jakie są zwyczaje wigilijne w innych krajach?

  1. Czesi przez cały dzień, aż do wieczerzy wigilijnej, poszczą. Tym, którzy wytrwają w tym postanowieniu, ma – według dawnych wierzeń – ukazać się złota świnka symbolizująca szczęście. Tradycja nakazuje też, żeby powróżyć – w tym celu m.in. panny rzucają butem przez ramię i sprawdzają następnie, czy upadł on przodem do drzwi – co oznacza rychłe zamążpójście, czy w drugą stronę – wskazując, że na małżeństwo trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.
  2. Słowacy po wieczerzy kroją na szczęście jabłko w poprzek. Jeśli gniazdo nasienne będzie miało piękny kształt gwiazdy, zwiastuje to dobry nowy rok i zdrowie całej rodziny.
  3. w szwedzkich domach nie może zabraknąć ozdoby o nazwie Julbocken, czyli wykonanego ze słomy i ozdobionego czerwoną wstążką bożonarodzeniowego koziołka. Niektóre szwedzkie dzieci wierzą, że to właśnie on, a nie św. Mikołaj czy Aniołek, przynosi prezenty.
  4. Norwegowie 24 grudnia chowają miotły, aby nie znalazły i nie użyły ich jako środka transportu czarownice.
  5.  W Boliwii Boże Narodzenie nazywane jest świętem Dzieciątka Zbawiciela; w Wigilię wszystkie rodziny wyruszają w pochodzie do kościoła, każda ze swoją figurką Dzieciątka, którą po poświęceniu zabierają z powrotem do domu, śpiewając kolędę Ta noc jest najpiękniejsza.
  6. W Meksyku (a także niektórych innych krajach latynoskich, m.in. Panamie, Gwatemali, Hondurasie) 24 grudnia organizuje się ostatnią z dziewięciu las posadas, czyli pochodów bądź festynów będących upamiętnieniem wędrówki Maryi i Józefa do Betlejem. Ich nieodłącznym elementem jest piniata – największą rozbija się właśnie w Wigilię. Wieczerza wigilijna w tym kraju zaczyna się późnym wieczorem.
  7. W Japonii na stole nie pojawia się karp, pudding czy klopsiki, ale kubełek nuggetsów z KFC. Często trzeba go wcześniej zarezerwować. Zwyczaj pojawił się w latach 70. za sprawą udanej akcji marketingowej KFC Japan o nazwie Kurisumasu ni wa Kentakkii, czyli „Kentucky na Boże Narodzenie”.

Więcej ciekawostek na temat przeżywania Wigilii w różnych krajach na świecie znajdziesz w naszym artykule poświęconym właśnie Wigilii Bożego Narodzenia.

Jeśli chcesz zaskoczyć rodzinę, możesz spróbować włączyć jedną z tych tradycji do swojego świętowania – z pewnością nie będzie nudno. 😉

Dobrego przedświątecznego i świątecznego czasu!

Kinga

Posty powiązane

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.